Tregim (pjesa e 2 ) ; Shqiperia e 2017


#121

Eshte shtruar rruga, hyn makina apo shkohet vetem me biciklete?


#122

Flm, dhe nese nuk e njeh njeri kete Kozmain (qe shpresoj te mos e ngatarrojn me ate te filmit) , si quhet lagjia/zona. Po ai resorti turistik qe po ndertohet apo do ndertohet, si quhet, dhe nga ç’krah eshte, ne ç’zone.


#123

Murrizat e Brukes quhet, Pjer.
Po kalove qendren e gjen menjehere


#124

Nga ç’krah, se qendren e kalon nga te 4 krahet.


#125

lexo vertikalisht, i dashur:


#126

Ate e lexova, por ay flet per Bujtinen e Kozmait, apo ai resorti i famshem qenka nje bujtine. Per nje bujtine qenka vene ne levizje ai burri i vogel qe mendon per Shqiperine siç thote Vlonjati, ai burre qe ka nje post te rendesishem, dhe qe quhet Kone Miushi. Po pse kaq poshte paska rene ai, qe nje pune qe mund ta beje apo nderhyje nje kryetar komune, e ben/nderhyn ai kryetar i ekonomise shqiptare. Tani po e kuptoj se pse shkojne jo aq mire punet e ekonomise shqiptare, per te mos thene se pse shkojne aq keq.


#127

Me fal Pjer por po i perzjen bisedat me keq se verat. Nga c’kuptova une, Vlonjati nuk te tha qe resorti dhe bujtina jane e njejta gje. Pasi foli per resort dhe qendren kultutore, ai te rekomandoi dhe kete bujtinen meqe paska specialitete shqiptare sic te pelqejne ty.


#128

Po pra e dashur, ai nuk i ngatarron, por po i ngatarron Bredharaku yne i respektueshem, ose une pi e ai dehet. Une e pyes Vlonjatin se ku eshte kjo Bujtina e Kozmait, dhe ai me thote;
"… Pasi kalon qendren ben dhe nja dy kilometra ne drejtim te detit dhe e ke ne te djathte. Perpara ka nje kanal te madh qe lidh lagunen me detin por ka nje ure qe kalon makina…"
Tani te njejten pergjigje me jep edhe Bredharaku, kur une pyes per resortin turistik. Tani, nuk jane e njejta gje, apo jo.


#129

po Divjaka nuk eshte Tirana, i nderuar. Me te shkuar aty, pyet per resortin dhe ta tregojne te gjithe, te medhenj e te vegjel.
Ben mire te mos u thuash qe ke pas kontradikta me EBne se kam frike do ta pesosh. Nuk te falin njerezit kur u prek ndjenjat, Pjer!


#130

Ende s’e more vesh qe bredharaku eshte vetem per te ngaterruar?


#131

Flm, per keshillan i dashur, se une kisha pershtypjen se njerzit nuk te falin kur iu prek interesin financiar/ekonomik, por qe mund te preken nga ndjenjat per Kone Miushin, kjo bo vaki mund te ndodhe ne Divjake.


#132

Ku ka njeri qe nuk e ka lexuar VQ-ne. Eshte Bibla dhe Kurani i shek. XXI. Une banoj edhe ne Shqiperi, edhe jam gjysme emigranti deshtak.


#133

dmth, qe e ke lexuar, apo gaboj. Per emigrim, provo Italine, punet ne bujqesi, 1-2-3 muaj e kthehesh, e pas tre muaj ne Shqiperi, nisesh prap per pune. Ka shume keshtu.


#134

Se mora vesh ate punen e sharjes se Palloshit…? Ligjet behen nga parlamenti dhe jo nga K/M-ja. E kishe portretizuar ose parashtruar ceshtjen te kuptohej sikur Palloshi ishte edhe ligji edhe maliqi edhe roja te dera e librarive.
Shpesh ligjet interpretohen ndryshe nga cfare jane miratuar… sidomos ne nje vend me culture te pergjithshme nen nivelet mesatare.
Ate komentin per zbritjen e malesoreve ne Gjirokaster se mora vesh. Popullsia shqiptare deri ne 1990 ka qene 75% ne fshat jo se donin te jetonin ne fshat por se nuk I lejonte system gogoli te sbrisnin e te jetonin ne fshat per arsye te ndryshme qe ska nevoje te flasim ketu.
Te shkosh nga Belgjika ne Shqiperi dhe te kerkosh culture te pergjithshme te niveleve me vendet perendimore eshte qe standartet e vendosura prej teje kane qene jo realiste…
Nesjse, tregimi ishte me shume I shkruar me nota negative per cdo gje qe kishe ne plan te beje. Nuk te ve faj se edhe une sa here qe shkoj ne Shqiperi me ben edhe me shume pershtypje menyra e te folurit e te komunikuarit apo edhe e pershendetjes qe behet aty… Kemi ndryshuar ne te larguarit qe na ben pershtypje ata kane ngel po ata qe kane qene vetem jane llustruar ca me shume.


#135

Pjer, sa gishta ka ketu :v: ?


#136

Jo jo, jam vertet emigrant deshtak part time, po nuk punoj ne bujqesi. Laj pjatat si Gjembi.


#137

Danielo, une kam vene re te kunderten, qe neve ndoshta na ka ngel ora e tabiateve, koncepteve, menyres se sjelljes siç kemi qene para 20-30 vjeteve , ndersa ata aty brenda kane ndryshuar 100% , jane bere me te rafinuar, me shejtaner.