Trump vulos historinë - Jeruzalemi Kryeqytet


#386

Pikerisht ketu qendron problemi.
Te jesh me i krishtere se te krishteret,shkon ne Mesjete.
Prandaj pas Revolucionit Francez,te krishteret i thane Kishes,shko ne vendin qe te takon.

Nuk eshte rastesi qe revolucioni industrial dhe teknologjia morri hov,pikerisht pas ndarjes se Kishes nga Sheti.

Shpresoj kete ta bejne edhe muslimanet,se vetem keshtu do te zhvillohen,por aha ndoshta duhet te presim disa shekuj.


#387

Hipokrizia eshte ves i keq i politikaneve kudo, jo vetem per Erdoganin. Fatkeqesisht edhe ketu te peshku ka hipokrite.


#388

Dmth. ti kujton se sekularizimi solli industrializmin ne Europe? Nga e gjete kete teori? Heqja e fese se krishtere nga jeta e perditshme e europianeve ishte gabimi me i madh qe mund te ndodhte, per mendimin tim. Aty fillon edhe dekadenca europiane, qe edhe myslimanet nuk e honepsin dot.


#389

Heqja e fese nga punet e shtetit jo nga jeta e perditshme.
Kjo qe po ndodh tani ne Europe, eshte ekstremi tjeter i asaj qe ndodhi ne mesjete.

Myslimanet nuk na kane honepsur edhe me pare.Keshtu qe mos e vri mendjen per ta.

Nuk po flas per muslimanet shqiptare,por per ata te LM apo vendeve te Stanit.


#390

Shteti nuk eshte vetem nje aparat abstrakt qe rri ne krye. Me shtetin kuptohet edhe shoqeria. Nje lidhje midis shtetit dhe institucioneve fetare ka patur gjithmone ne Europe, edhe e di deri kur? Deri ne fund te viteve '60. Cuditerisht edhe koha kur liberalet filluan te c’montonin shoqerite perendimore. Ashtu avash-avash. Ja ku e ke edhe Izraelin si shembull i nje “Gottesstaat”, shtet me ne krye rabinizmin.


#391

sikur ti te ishte integruar ne amerike, nuk vije diskutoje ketu per dite. as ti pra nuk integrohesh e jo nje musliman.
vetem PERZIERJA me tjetrin (martesa me te) te integron. asgje tjeter.

integrimi eshte fjale e gjere pastaj. shumica nenkuptojne me te, vetem PAMJEN. mjafton pra te kesh te njejtin kostum me amerikanin dhe ti quhesh i integruar. kur ne fakt eshte shume me thelle se kaq kjo çeshtja. integrimi eshte MENTAL, eshte GJENETIK.


#392

ngaqe eshte me lehte. çan me kollaj ne jete. ne arabi jane princat qe komandojne, jane familje hereditare qe ta vejne kufirin te thana.
plus qe ne arabi nuk je i sigurte. neser mund te sulmohen edhe keto vendet arabe te pasura per momentin, duke i kthyer ne vende rremuje, siç bene me veriun e afrikes. ne perendim vetem i shpeton makuterise se oksidentalit, qe nuk e sulmon dot vendin e tij.


#393

Dakord po memedhetaret me qellimi Te mira por Te painformuar sa duhet I paraqesin si turma vandalesh qe vijne me synim Te shkaterrojne europen .


#394

prej atij Idrizit qe diskutonte dikur ketu, kuptova nga vjen fjala XENOPHOBIE. Idrizi perdorte papushim shprehjen “Toke e Xanun”. e pikerisht XEN ( ZË = KAP = MERR) eshte dhe rrenja e kesaj fjale me origjine greken e vjeter.

nuk eshte pra Frika (Phobe) ndaj te huajit, por vetem ndaj atij qe te XEN TOKEN. emigranti vjen te xen token. s’eshte i huaj ky. i huaji eshte thjesht kalimtar. etj.


#395

ACDC, shume politikane dhe dipllomate europiane jane kundra ketej vendimi te Trumpit, dhe dje Natanjahu (ne Paris) e uli tonin e zerit, ndersa sot (ne Bruksel)e ngriti pakez zerin, pasi shume vende europiane dolen me nje konsesus te perbashket, ku Jeruzalemi te jete kryeqytet i te dyve, sa i izraeliteve po ashtu edhe i palestinezve. Natanjahu, nuk ishte kundra kesaj teze, e shprehur nga ministria e Jashtme e EU, zj, Mogherini, por puna eshte se si do e interpretoj ai kur te kthehet tek parlamenti i vet ne Izrael, si do reagoje ai ndaj ekstremisteve rabine dhe moderatove/liberalve, zerave qe do perplasen atje ne parlamentin e tyre.


#396

#397

është ironike qytetkallauz:grinning:
të gjithë juve ,prodhim i internacionalizmi-përbotizmit,përsa kohë do tju mungojë hormoni i kombit,do të silleni gjithmonë si qënie poshtërore


#398

Edhe Trump tha qe ne nuk e gjykojme statusin e Jeruzalemit.
Po te duan palet le ta ndajne dhe ta quajne kryeqytet te tyre.
Ai thjesht njohu Jeruzalemin si kryeqytet te Israelit qe faktikisht ashtu funksionon.

Nuk shikoj ndonje deklarate anti-Trump nga Natanjahu.

Sa per qendrimin e europianeve,nuk pjerdh njeri per BE dhe ministren e saj qe ska asgje në dore vec fjaleve boshe.


#399

Po me kete rast Trump le te njohe dhe nje pjese te Jerusalemit si kryeqytet i Palestines.


#400

duket megallomania amerikane


#402

Nuk eshte pune megalomanie,por faktet jane fakte.
Frederika Mogherinin nuk e pyet njeri,pasi cdo shtet ka ministrine e vet te Jashtem,qe eshte fuqiplote per shtetin e vet dhe nuk i merr direktivat nga Mogherini.
Perndryshe ato 5 shtete qe nuk e kishin njohur Kosoven do ta benin me vrap njohjen e saj,po te urdheronte Mogherini.


#403

megallomanine amerikane e ushqejne vete evropjanet, sepse sa here nje president amerikan viziton evropen, mbushen sheshet me qindramijera njerez.

kur vjen nje kryeminister evropjan ne amerike vetem gazetatet e cnn e presin.


#404

natyrisht qe shtete te ndryshme nuk e pyesin Mogherinin, biles jane keto ministri e shtete qe i rekomandojne asajt politikat qe duhet te ndjeki me shtetet perkatese, dhe per çeshtjen ne fjale dolen ne nje unison qe edhe per palestinezet te njihej si kryeqytet, megjithse disa shtete europiane ishin kundra vendimit te Trumpit.


#405

ketu e ke gabim, se presidentet amerikane, kendej ne perendim i presin me demostrata, te vetmit qe dalin jane administrata. Mos e ngaterro me pritjen qe i bejne ne Shqiperi :yum:


#406

E para pritje te tilla nuk ja ben vetem Shqiperia,por krejt Europa Lindore,qe e di shume mire diktaturen e se majtes ektreme.
Shiko pritjen qe ju be Trumpit ne Poloni,Bushit ne Hungari,Bullgari apo Gjeorgji.

Se dyti zoteria mesa kuptoj ka nenkuptuar demostratat qe behen ne Perendim,kur vjen nje president amerikan.

Kam nje pyetje per juve qe jetoni ne Europen Perendimore.

Si ka mundesi qe europianet qe gjoja u dhimbsen te drejtat e njeriut,nuk bejne asnje demostrate kur vjen presidenti kinez?
Skam pare nje flamur kinez te digjet para ndonje ambasade kineze,kur vjen presidenti kinez.
Ne Kine qe akoma te futin brenda ne burg per nje fjale goje,dhe qe minoritetet trajtohen mizerabel…