Turlija shqiptare dhe Enver Hoxha


#81

lol e cfare loli se.


#82

Katror,

o je i vonuar ndaj realitetit, o je paraprirës në parashikime - o së fundi, je këmbëngulës në logjikën e keqdashjes (e thashethemllikut - me fjalë më popullore)

OK, gjembi bën pjesë në atë që quhet “panel i moderatorëve” të PPU - dhe aspak në atë tjetrin të “administratorëve”. Ja pra, i/e par-i/a nga shënjestrat “vullnetare” të tabelës tënde të qitjes me rikoshet.
Po i dyti kush na qenka? Me sa lexoj, tutkalli i mësipërm nënkupton “Inkuizitor”… e pra, thjesht për njoftim, ai s’ështê as tek paneli i parë as edhe tek i dyti.

Ai është thesht një antar i PPU - komentues sikundër edhe ti vetë (me një diferencë thjesht niveli +/-
1 ndaj teje, besoj lidhur me vjetërsinë e antarësimit).

Ah, nëse ky tutkalli nënkupton ndonjë tjetër (hajt të themi, xixa-g) atëhere, bjeri drejt dhe kërko të tjera argumenta.

Troç muhabeti, ky farë “vullnetarizmi” që ty të vret sytë, nuk është ndonjë argument i fuqishëm, i tillë që t’i gjuash me bazuka një ambulance si PPU që ka mbet m’tako m’buz të rrugës, me katër rrotat e shpume!


#83

Katror qe lexo libra, pi cice katrore pi, thithe cepin katror

image


#84

image


#85

Ramiz Aliaj “Rrëzimi i shtatores, akt fashist”

Në mbledhjen e mbrëmjes së 20 shkurtit 1991 me partitë politike në Presidiumin e Kuvendit Popullor, Ramiz Alia ka deklaruar se rrëzimi i shtatores së diktatorit ishte “akt fashist”. Ndër të tjera deklaroi:
“Kjo nuk është demokraci, ky është fashizëm. Kjo që u bë sot është fashizëm, fashizëm i gjallë dhe organizatorët e mbështetësit e kësaj janë tamam veprimtarë fashistë, fashistoidë”.


#86

Maybe vere me ereza…do jete lumturu pa mase nga shija fantastike s’i ka mbajt zemra.


#87

nuk ta marr per keq Katror, pasi pritej nje reagim i tille pas asaj deklarate te timen, deklarate qe erdhi nga menyra se si Gjembi i trajton dhe ofendon njerzit ketu. Nuk eshte vetem sarkazem, ironi e Gjembit, siç thua por (ne disa raste) prekje ne seder e indivitit, fyerje, lendim, paçka se ajo e konsideron loje.
Por ketu une nuk dua te mirrem me te, por me diçka esenciale, per te kuptuar shtysat/reagimet e cilido prej nesh ketu. E per te arritur ne te kuptuarit e gjerave sa me mire, duhet te hidhemi/shohim edhe ne krahun tjeter, ate qe gjykojme e trajtojme,
Per kete gje po sjell shembuj, psh, ketu kemi disa femra (qe eshte fat) qe marrin pjese ne diskutim, e per nje moment i themi njeres (ndonjeres) ;
" …Perpiqesh te na hedhesh hi syve dhe qe paske qene e ndershme …"
imagjino se si do ndihej ajo, çfar sikleti e shok-u do ndjente, e me siguri o do ikte, o do perpiqej te vertetonte qe ka qene e ndershme, e do sillte prova, qofte edhe te paimagjinueshme, mirpo a eshte e hijshme kjo gje, ky siklet, kjo tallje me ndjenjat dhe dinjitetin e tjetrit/tjetres.
Me kujtohet nje film a teater shqiptar, para nja 30 vjeteve, ku nje femre i kerkohet me domosdoshmeri nje deshmi virgjerie, ate po e venin ne dyshim, kuptohet nje fyerje jo vetem per ate por edhe per njerzit rrotull saj qe nuk e besonin. Imagjino ç’tronditje do ndjente nje njeri i ndershem nga keto fyerje, se çfar lendimi do pesonte.
Keshtu edhe Gjembi, pa u menduar gjate, shpreh nje gje qe e fyen dhe lendon rende tjetrin, sa tjetri eshte i detyruar kundra deshires se vet te uli breket; ja shihni ky jam une. Mirpo a eshte e hijshme per komunitetin ketu.
Tani vijme tek tema, figura e E. Hoxhes, per te cilen une dikur kam patur urrejtjen me te madhe, te cilin e kam tallur e luftuar, e mbi te gjitha e kam mallkuar, aq shume, sa me duket sikur isha une ai qe e vdiqa, ai qe e percolli per ne boten tjeter, te kuptohemi ndjenj kjo qe nxjerr krye sa here qe ndonjeri/ra te ofendon, prek, si Gjembi apo shembujt qe solla. E ne kete rast njeriut te shkrete i duhet te sjelli jashte deshires se tij, diçka qe duket vertet jashte normales, diçka qe ka ndodhur ndoshta nga fuqi apo siptoma te tjera, apo ndoshta nga nje fuqi e brendeshme e nje/disa njerzeve, mirpo kjo nuk ka rendesi para asaj qe ky njeri, une, ti, ai, ajo kemi qene kundershtar te atij regjimi dhe E;Hoxhes, mirpo ketu fillon e keqja, sikleti, se sapo ti, une, ai, ajo, flasim nje fjale te mire per ate regjim dhe Hoxhen, hidhen te tjeret kundra (nje e drejte e tyre) duke te vene ne dyshim pozicionin tend dikur, gje qe jo vetem te lendon, por te shtyn perseri e perseri tu vertetosh se kush ke qene.
Tani vijme tek ndryshimi i opinionit tim per E. Hoxhen, ku nuk do zgjatem, ketu nuk ka fare sindrom te Stokholmit siç thote Dasara, se nuk kam ndonje çeshtje personale me Hoxhen, por çeshtje ideollogjike, dhe duke pare, studiuar, hulumtuar me shume, me doli se Enveri nuk ishte aq diktator sa shume diktatore te tjere ne bote, e mbi te gjitha i dha forme e shendet shtetit tone te brishte, se fare mire edhe mund te ishim zhdukur nga fqinjet “miq” qe kishim.
Ky njeri qe une “vrava” , po te kisha ne dore ringjalljen, do ta sillja ne jete, i bindur se kapitalizmin kishte per ta bere me te njerzishem e human se keta palaçot sot qe e vodhen dhe shkaterruan Shqiperine.


#88

E vertete, s’me shkoi ne mend!


#89

shiko Pjer, se mos ben te njejten gje nese policia belge te kerkon dokumentet ne rruge.


#90

ja pra më në fund edhe “formula e pagëzimit” e shpikur nga Imzoti ynë apostolik Pjer : po të mallkoj ô Satan për gjithçka ke bërë dhe gjithçka ke patur ndërmend të bësh - bile edhe për ato që s’ke ditur apo mundur apo imagjinuar të bësh! Sikterrisu në Ferr !

Dhe nga momenti që lutja parandjellëse u plotësua, dhe veçanërisht: nga ai momenti tjetër kur hapësira kozmike e mbetur bosh pas zhdukjes së Satanit të Madh u mbush me një mori djajsh të vegjël - shuma e keqbërësive të përditshme të të cilëve tejkalonte me pashë edhe veprën satanike gjysëmshekullore të Atit të tyre shpirtëror, Imzotit Pjer - ruajtësit të dikurshëm të kyçit të Parajsës dhe Kryetarit të Gjyqit tê fundit të shpirtrave - tashmmë magazinier në Belgjikë, ju faneps një vizion tjetër apokaliptik : ajo e Parajsës së tij qiellore e shëndrruar në Gehène kapitaliste - Gotham City allashqiptarçe, një arenë cirku, e dominuar nga palaçot batakçinj dhe hajdutë me në krye satanikun Joker që rrjepin tufën e spektatorëve naivë dhe të pafajshëm që mbush arenën! Vado retro Satana!


#91

Ka nji problem t’keq ky Pjeri:

tuj pi e pi ven t’përzime me lloj-lloj barnash vjen kaq shum m’qejf sa harron dhe si quhet.
Pranejna ka bo’ nji tatuazh me emrin e vet aty posht - njit me hajdarin e Lulit,

Dhe kur e pyt gjindja policore kur e kap n’at fare derexheje: si t’qujn ty mër çun, mër çun gushpullum? hop, Pjeri ul brekët dhe tregon me gisht: shifni kush jom un’
Veçse qi noten dhe pa syze t’forta, zorr se merr vesh polici belg - ky zog thini i dejshëm a quhet Pjer apo Hajdar!


#92

A shoqerohet me fakju ulja e brekeve?


#93

Absolutikisht jo: shoqërohet vetëm me ngitje m’kom t’Hajdarit - gati-tù!


#94

Si ka qene koha andej nga ju keto dite, e ngrohte apo e ftohte? Hajdari apo Luli? Po na ngaterroni more zoteri!


#95

Knej nga ne bon aty rreth 2° mesnate dhe 8° mesdite - besa ftoft qameti!
Anej nga ju? Lul apo Hajdar?


#96

Shyqyr qe nuk je zgjatur Pjer, se kushedi sa do kishe shkruar. Duket sa te emocionon kjo tema e monizmit dhe disidences. Ti e ke me te shkruar se une kur prekem nga ndonje teme e caktuar behem si Come Cakshiri, i thyej te tera, me pjata, me filxhana. Ti duket qe s’e ke pijen me sherr.


#97

Mijera njerez te ekzaltuar i hodhen kavon dhe e shtrine pertoke ne nje deshire te ligjshme per t’u hamarre per krimet e pashembullta te tij.
Dhe vetem kaq!
E shoqeruan shtatoren pas kamionit qe e terhiqte zvarre,dikush e godiste,dikush e pshurrte,dikush perpiqej te kepuste nje cope si trofe,dikush e shante mbare e prape…!
Dhe kaq!
E gjithe ajo turme njerezish e afte per te fituar cfare do revolucioni harruan,(apo i ngaterruan) qe disa qindra metra me tej ishte Blloku famekeq.Atje ishin strukur te gjithe ata qe ishin as me shume e as me pak,por dora e zgjatur nga varri e diktatorit.
Por…turma e revoltuar ndryshoi drejtim per t’i dhene drejtimin e gabuar diteve dhe viteve qe do te pasonin.
Mbase duket shume cinike,por nese turma e revoltuar do te ishte udhehequr me guxim drejt Bllokut,sot ndoshta do te kishim ca deshmore demokracie,deshmore te vertete demokracie,por do te kishim dhe nje Shqiperi tjeter.Do te ishim cliruar prej verteti nga monstrat e diktatures.


#98

E kisha merakun te tkurrja nga temperatura. por, kot dhe une pse gericem kot se po heq ndonjeri breket. Dhe ajo na duhet.


#99

policia belge:

-Ndal, ku shkon?! Dokumentat!

magazinieri alkolik:

-Nuk e paskam pashaporten!

image


#100

Disidenca qenka thembra e Akilit e z. Pjer. Po ia vure ne dyshim e humbka elegancen dhe fisnikerine dhe behet si Come kasapi qe thote Kthupi, i thyen te tera c’ka magazina. Po lere Gjembin, z. Pjer, se eshte jona, po na thuaj kur do ta mallkosh Buall Mavrine. Apo kur te behet 90 vjec.