Turlija shqiptare dhe Enver Hoxha


#101

ne art e letersi, profesioni lidhur ngushte me qytetin ku jeton, ka nxjerr kryevepra klasike boterore… p,sh ; ‘‘doktor Fisher i Gjeneves’’ apo ‘‘berberi i Seviljes’’ etj etj…
tiku, ty te jepet per te shkruar ; hidhu, shkruaj vepren ‘‘magazinjieri i Antwerpenit’’, do hysh ne histori si autor !


#102

do t’ja vlente ne fakt, Pjeri eshte vertet nje personazh letrar dal vivo, por pikerisht ketu qendron pamundesia e letrarizimit te tij edhe nga nje autor klasik. Vleren e vertete te Pjerit un e kam kuptuar ne kete teme nga dy komentet e tij te diskutuar nga koleget peshq. Thene kjo sinqerisht: Pjeri eshte i paarrishem, nuk ka pende ta shkruaje, sepse ai ka shkruajtur vetveten, e une nuk e kisha vene re me pare, e merrsha lehte, me te tallme si te gjithe ktu. U desh komenti i tij skandaloz qe ka vra Enverin dhe fraza e uljes se brekeve, ta kuptoja se kush eshte. Jo vetem i paarritshem, por edhe i paimagjinueshem, nuk behet letersi me ate qe nuk imagjinon dot. Ndjese @Pjer.

Pjeri eshte deshmi e gjalle qe ne trashegojme (potencialisht dhe si karikature) gjithefuqine e Zotit.


#103

ja si donin ta mbronin fuksat dhe spiunat figuren e Dulles


#104

natyrisht kthupo, edhe kur pij shume, shkoj ia fus gjumit, nuk ngatarrohem me grun :laughing: se vetem me ate jam, kalamojt jane te rritur dhe menjane,


#105

belulo, po jam duke e shkruar vete ate veper, por ma ka nderprere llixhat e peshkopise, ku jam per momentin tek pjesa e dyte,


#106

Na jep nji ide se si do quhet vepra e ardhshme ô Pjero.

Larg qoftë:“magazinjeri i Antverpenit”, vallahile!


#107

quhet ; “nje dite pune” ku e nis me tramin per pune, dhe e kam nderprere aty, shpresoj ta mbaroj para majit,


#108

Pjero, nese shkruan ti vet kete veper, do jet dicka spektakolare. ke parasysh , me vjen nder mend te bej nje ‘‘analogji’’ me ‘‘Ushtari i mire Shvejk’’ , nje kryeveper kjo shkruar nga Jerosllav Hashek…
e pra ne rastin tend i bie sikur Shvejku ta kishte shkruar vete ‘‘Ushtari i mire Shvejk’’.:smiley:


#109

tamam i dashur, skenat jane sa reale aq edhe per tu 10-jer tu qesh, se ke te bosh me lloj-lloj racash dhe klientesh belgj qe na vijne.
jo per mburrje, por kur mungoj une, te gjithve sikur iu mungon diçka, te gjithe punojne te zymte, sapo shkoj te nesermen, fillojne te gjithe te kurdisen :laughing:


#110

shpresoj se ndërkohë, para majit, ke arritur të marrësh atë tramin tjetër - që të kthehesh në shtëpi, pranë gruas!


#111

puna, peshkupauje, vera, dyqonet, kam frike se do ma vonojne tregimin, i nderuar,


#112

more po kthehu në shtëpi me tram, para majit, njêherësh dhe njëcopësh, pastaj shohim për punën, PPU, verën, dyqonet dhe më the-të thashë…


#113

kliko siper


#114


#115


#116


#117

Pjer,
normalisht lexohet ndermjet linjave te bardha,cilesi dhe aftesi qe se ka skush duke perfshire dhe personin tim ketu.Autori i shkrimit ka shprehur me objektivitet qe:Dhe ne jemi bashkepuntore,KRIMINELA,po aq sa ishte enveri.Pra,direkt apo indirekt NE kemi ndyre shpirtin tone ne krimet e bera nga enveri dhe komunizmi.Kush ka kurajo dhe ndreshmeri me vehveten e tij di si ti njohi dhe pranoje bashkepunimin e tij me regjimin komunisto-satanist.Vetem heshtja eshte nje prove qe te tere ne pa dallim feje,krahine apo ideje jemi bashkepuntoret i sistemit komunist dhe te barbarise enveriane.Nuk e di kush ka shprehur qe:“Gabiet e se djeshmes behen traditat e te nesermes” (o Senek ose Cicero).Pra barbaria ne shqiperi eshte bere tradite me kohe e jo me etapen e komunizmit qe eshte nje procesus i kalkuluar me kohe ne laboratoret e satanizmit.Ashtu siç eshte dhe demokraqia,e cila qe s’ka pare drite e jo me te egzistoje.per vet faktin qe skllaveria moderne eshte prezent.Vetm emri ndyshon ndremjet dy sisteme diabolike,nga komunar ne demokomunar (KOMUNAR)!!!Per te vertetuar nje gje te tille me eshte dashur te lexoj:

e per ta mbyllur me kujtohet kur ismail kadare deklaroi me 1990 per shqiptaret e hikur qe ishin te tere kriminela,vagabonda,hajdute dhe jashte qitja e kombit.
Qe ketu konlodova qe njeriu eshte delja me eger ne dynja,per mos te thene me bindje qe,KAFSHA me eger mbi kete TOKE eshte i autoproklamuari"njeri",qe azgje ska njerezore as paraqitjen e jo me restin.
P.S.
enveri erdhi nga franca,nga po i njejti vend ku zogu firoi arin e popullit te vet,mos valle kjo eshte nje rastesi?!
edi po nga franca…!


#118

Ingeborg1
Sa per atentatet duhet te dish kush eshte autori tyre dhe per çfare qellimi i perdor ja nje lidhje vogel per ju qe te kini mundesine te krijoni nje ide te vogel.Sa per hitlerin ka boll "legjenda dhe nje nder me fantastiket eshte kjo:

ose

dhe sa per komunizmin shih se çfare eshte planifikuar ketu e dy shekuj me pare,psh:

dhe per te tashmen:

#119

Meqe je i ri ketu po te tregoj diçka qe vjen nga eksperienca.

Je duke u lodh kot duke komentu ne tema kaq larg ne kohe. Eshte njesoj si te diskutosh me te vdekmit neper varreza.

Aq me teper qe tani kan vdek edhe te gjallet, ka pothuaj 24 ore qe nuk komenton njeri ne blog.

Po deshe me komentu, dhe un te stimuloj ta besh, komento te pakten ne temat e fresketa. Atehere ndoshta mer pergjigje.

Dhe diçka tjeter, ne kete blog pak vete marrin vesh frengjishten, marrin vesh me teper inglisht, e pastaj me pak italisht.


#120

InkuizitoriMoth

Se pari faleminderit per keshillen e sidomos ku e ke nga pervoja personale eshte akoma me vyer.
Me te vdekmit s’me osht dhon siraja me diskutu dhe me qen i sinqerte me sakte besoj se me mire kuptohem prej tyre sepse tashme ata kane nje eksperince mbi supe,ate te vdekjes,shkurt besoj sa ATA kuptojne me shume se sa te “gjallet”.
Anglishten se njoh sepse PLINE apo STRABON shkruante ne Latinisht dhe Persisht,pra kujt i sherben anglishtja?!
Mua jo!!!
Jam fatkeq qe sflas Latinisht,flas pak frengjisht ndaj dhe informacionin e kerkoj ne frengjisht,pra siç e kerkoj une ne frengjisht le ta kerkoje dhe ai qe flet anglisht,njeri se ndalon perveçse vullneti per te kerkuar te VERTETEN.
Vetem e VERTETA eshte shpetimi JONE.
Megjithate keshilla Juaj do kete vleresimin e saj te vyer.
Per temat e soteshme sja vlen te flasesh sepse ju vete thoni qe:“Aq me teper qe tani kan vdek edhe te gjallet”.
Pra si mund te bie ne kotradite me nje vertetesi qe ju e thoni me hidhesine vertetesin me cinike,a e shihni sa tiranike eshte KOHA???
Ju thoni larg kohe?!
sju kerkoj t’ma shpjegoni sepse tashme po jetojme ate qe quhet e djeshmia per vete faktin qe njeriu eshte viktima e modernizimit te tij,pra preja e societes se konsumit.
Pra çfare mund te flas per majmunin qe ja ka kalu dhe vete majmunit?!
Besoj se ktu edhe vete vullneti jua eshte zbehur nga velia e postmodernizmit,ah jo,post-demokracise.
Zoteri nuk ju njoh po me sa shoh ju duhet te jeni i prirur nga ide pozitive por monotonia societale ju ka ngaterruar me nje grihme rreze te perhumbur koshience,ndersa personalisht s’mund tju konsideroj te tille sepse,do tregoja qe ju gjukoja pa pasur asnje lloj opinioni karshi jush,edhe pse majmuni-njeri eshte nje univers opinionesh.
Me respekt dhe per mua ska tema te reja,sepse rotta rrotullohet e rrotullohet e rrotullohet…
Ju prifte Miresia VERTETESI!!!