Turlija shqiptare dhe Enver Hoxha


#121

rivaliteti franc-usa , mrapa skene, ka vite qe ekziston, dhe percakton fatkeqesisht, disa fate popujsh.


#122

Pjer, ky rivalitet, qe ka vite qe ekziston nga ngambrapaskenes (si rendom Teori e Komplotit), ka akoma me teper vite qe ekziston ngambrapaskenes se fatit te popujve (gjithnje ngambrapaskenes ka nje mgambrapaskene tjeter, e keshtu me tej deri ne infinit pambarimisht ngambrapa e mgambrapa, bjeri t’i biem ngambrapa papushim) nje mbrapaskene tjeter e fatit te individeve si rivalitet midis frankofonit dhe anglofonit.

Jane te lumtur ata individe qe nuk dine as anglisht, e as frengjisht, sepse jane ne paqe, jasht çdo rivaliteti qe gjithnje te sjell telashe ngambrapa.


#123

rivaliteti franc-usa, eshte pasoje e shekullit 17-18-19 nga lufta ndermjet frances dhe britanise ne usa, ku trupat angleze fituan luften dhe zoteruan shumicen e tokave ne amerike.


#124

Pasoje e kesaj lufte eshte konflikti vdeketar midis frankofonit Enver Hoxha qe pat studjuar ne Monpelje, dhe anglofonit Mehmet Shehut qe pat mbaruar shkollen e Fullcit ne Tirane, alias Polikumin.

Kurse sinteza eshte @Xixa-g, qe ka mbaru Polikumin dhe merr mare me traktor kodrat me vreshta qe rrethojne Tuluzen.


#125

http://www.dictateurs.com/enver_hoxha.php

http://www.enverhoxha.info/shqipe/biografi.php

http://www.mltranslations.org/Albania/EnverNL.htm

Kam frike se eshte me teper wallonne se sa frankofone,edhe pse wallonie eshte pjesa frankofone e belgjikes,por kur dihet qe vete belgjika ka origjine nga vandalet,supozimi frankofon i wallonie bie teresisht poshte.


#126

http://arkivi.peshkupauje.com/2016/04/teorite-e-komplotit


#127

#128

kurse vazhdimi eshte Teori Komploti e ngritur ne katror:


#129

eshte komplot apo teori komploti?
sepse ka nje ndryshim jashte mase rrenjesor midis KOMPLOT dhe TEORI KOMPLOTI.
I pari eshte fakt i kryer ose ne kryerie dhe i dyti eshte akoma ne hartim,ne persspektive,pra parashikohet por resultatet laboratorike jane te atij niveli qe e lene ne fazen ekpserimentale,pra ne teori te pa provuar apo te pas verifikuar ne efikasitetin e saj apo ne saktesine e saj frytedhenese.
:slight_smile: :wink:
Kujdes "baba"rotchilds vezhgon mbi ekperimentalitetin e natyres njerezore.
vetem ai e di se çka pertej atraktides duke lene mbas dore me kete dije KRIJUESIN e saj…


#130

Dallimi:
kush ben muhabete per komplote, thur teori komploti; kush ben vertet komplote, nuk ka ngene te merret me lloqe kavaje neper blogje.


#131

“nuk ka ngene te merret me lloqe kavaje neper blogje”.
i lexova komentet dhe argumentat e vitit 2016 mbi llogjet e KOMPLOTIT dhe me qen pak e sinqerte
me Ju konstatoj qe llogjet jane pjese perberese e komplotit.
Dhe sa per temen NGENE,konstatoj qe jeni teper i sigurte ne ate qe shprehni,mos valle jeni nje nder ata qe skeni KOHE?!
Megjithese i jepni jashte mase rendesi BLOGUT.
Te besh muhabet sa per thashethem ose sa per te kaluar kohen me diçka intriguese dhe te vertetosh nese KOMPLOTI eshte mire dhe bukur ne Kohen qe perjetojme jane dy nocione teper te deformuara ne hapsiren e ILUZIONIT METAFIZIK.Personalisht e kam kaluar kete faze per aresye sepse “NJERIU” perveçse nje cope mishi s’eshte gje tjeter,kur nderkohe KOMPLOTISTI Nihilist apo Kartezian,ndoshta dhe ateist e sheh vehten mbi madheshtine kozmike.me e keqia eshte se dhe delli i supersticionit me ka ngordh me kohe.S’eshte e nevojeshme te perserisesh dy here po te njejten"keshille".
meqense flisni anglisht nje rendomesi kohore mbi temen:
QENE don te thote EGZISTON apo anasjelltas???
https://plato.stanford.edu/archives/fall2009/entries/existence/
dhe per ta mbyllur kete diskutim njeher e pergjithmone me JU po ju jap nje prove te vocerr mbi egzistencen e KOPLOTIT.
Dje ishte Latinishtja gjuhe zyrtare sot ne epopen ose epoken “moderne” na eshte anglishtja!!!
WOW…!
Perse valle???
Mos u lodhni per ti dhene pergjigjen kesaj pyetje sepse mund te jepni pergjigje te gabuar: falsa respondere…
Kalofshit mbazdite te mbare. :slight_smile:


#132

Prit se e mbylle aty ku eshte me e rendesishme.
Para me ju pergjigjegj pyetjes pse anglishtja sot e pse latinishtja dje, kemi nje pyetje me te rendesishme dhe komplotiste per djesotneser:

Pse nuk del ne pah se gjuha e pare origjinale ka qene pellazgjishtja, dmth shqipja si mbetje e saj qe shpjegon gjithe gjuhet e botes!


#133

:sunglasses:

“Pse nuk del ne pah se gjuha e pare origjinale ka qene pellazgjishtja, dmth shqipja si mbetje e saj qe shpjegon gjithe gjuhet e botes”!

ah Mik mos kaperce ne nje teme jashte mase te “lehte”.
Étrusque (ETRUSKET) neqse z’gaboj jane nje nga pese KLANET e pellazgjise dhe qe kishin po te njetin rol si Thraket per te mbrojtur Kemben e TITANIT(ALPET) nga dyndjet barbare ne fillim e me pas nga vandalet,rol qe kishin dhe Thrace (Thraket) per te mbrojtur pjesen veri-lindore nga dyndjet e ruseve te bardhe Uralin apo Karpatet,pra Thraket ishin po nje nga pese KLANET e PELLAZGJISE.
Tre KLANET e tjerat meqense kaperceve teme besoj se e imagjinon se kush jane,te pakten mendoj se keni aftesine ti dini apo ti gjeni.


Po ndalem ketu duke i ndenjur besnik:
Nje fund mbazdite te kendeshme!!!
:sunglasses::sunglasses::sunglasses:


#134

Te komentosh kaq vjet ne Peshk e te mos jesh ne gjendje t’i gjesh?

1-Klani Sales.
2-Klani Edit.
3-Klani Lirit.