Ulen taksat për të pasurit, e u rriten fitimet


#21

Tani na e thuj ku ben pjese .


#22

Ja te votoj mbas 2 vjetesh e te them


#23

tamam pergjigje çifuti i zgjuar.
Brado, mos u ha me çifutin, se vertet ti ke parane por ai ka zgjuarsine :grin:


#24

Po mua ku mi pe paret ti :stuck_out_tongue:


#25

Ty nuk ti di Urbano, por di qe Bradi hyn tek te pasurit ne Shqiperi. Po ti je i ri ketu, dhe nuk i ke lexuar tregimet e mia te viteve te shkuara.


#26

Po sa eshte limiti qe te quhesh i pasur sipas teje , qe ta hamanedsoj perarfersisht dhe pasurine e Bradlandit :stuck_out_tongue:


#27

çifuto , ti kerkon shume, nigjo plakun, nuk ka rendesi pasuria materiale para asaj shpirterore, kan pas thon çifutet e vjeter, mirpo ti je i ri, dhe e bazon jeten tek ana materiale.
Une psh, jam njeriu me i pasur i botes, nga ana shpirterore, e kam thon dhe me perpara dhe po ta perseris, qe te ndergjegjesohesh se nuk ka rendesi ana materiale.


#28

Te falenderoj per konsideraten , por muhabetin e pasurise e te parave se nxorra une ne drite, une thjeshte pyetje bera, ju i klasifikuat njerezit sipas statusit social e pasurise se njerit e tjetrit , kush eshte shpirterori tani e kush materialisti :stuck_out_tongue:


#29

shpirterori jam une, materialisti eshte Bradi :grin:
naten se neser do shkoj ne pune, ora sapo kaloi 23,00 :grin:


#30

shqiperia eshte vendi mei duhur ku te pasurve u duhet rene kokes me taksa (literalisht), se e para jemi vend i vogel iz xhvatur ne vite, se te gjithe pasurine qe kane ne fund te fundit e kane pa djerse dhe ne kurriz te te tjereve, dhe me e pakta ne menyre spekullative me ane te tregtive te pandershme (kjo eshte ajo gjakpirja te ciles i referohej dhe kryeministri para disa ditesh) pra taksimi sherben per nje fare vendosje te drejtesise ne vend.
Dyshtazi e gjite pasuria e pataksuar do nxirret jashte nga te pasurist shqiptar, sidoqofte nuk do investohet apo konsumohet brenda.
Treshtazi, edhe sikur ti grish me taksa, te pasurit dhe shtresa e mesme me te ardhura te mesme te larta, nuk kane ku te shkojne se parajsen qe kane gjet ne shqiperi per te bere para nuk kane per ta gjet kund, ne evrope se paku…
Nuk jane budallenj te pasurit norvegjez qe votuan pro rritjes se taksimit te tyre nga qeveria e tyre.
Nje qeveri dhe nje shoqeri ndertohen nga taksat. I gjithe problemi qendron me gjet menyren e duhur qe taksimi te jete realisht progresiv dhe jo diskriminues, nisur nga shkalla e larte e evazionit, qe ne nje fare menyre e favorizon dhe sistemi i taksimit dhe informaliteti i larte.
Katershizi te pasurit shqiptare nuk dine ta investojne kapitalin e tyre ne ato sektore qe sjellin zhvillim te qendrueshem por dynden te gjithe drejt sektoreve qe kane fitim te shpejte por mundesi krijimi flluskash te madh qe kur pelcasin marrin me vete te gjithcka.
Rama ka treguar se kur vjen puna te ruajtja e konsensusit behet konformist, shembulli me perfekt i hipokrizise eshte ligji per kazinote. u shty per kalendat greke nga “lobimi” i atyre lloj te pasurish, me justifikimin se paskish mendime te ndryshme brenda grupit.
Pastaj kur vjen puna te tjera ligje koncesionesh etj rama arrin ti veje ne rresht te gjithe deputetet pa ndonje veshtirsi te madhe.


#31

Ti per kete votove apo jo , qe te pasurit te taksohen me shume , ja pra qe ju e jepni voten vetem se kshu ju ka brymosur xhaxhi Enver.


#32

sa turp!!!