Video: Shqipëria 1991 - Rizgjimi


#1

Një reportazh i RAI-t na kujton Shqipërinë e vitit 1991.


#2

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#3

#4

dinamika levizjes per zevendesimin e sistemit te atehershem tek ne, dhe kalimi i drejtimit te saj nga njerezit e duhur tek ata te gabuarit, ka plot te pebashketa me levizje te tjera antidiktatoriale ne boten e sotme dhe ne histori.
Me e aferta ngjarje, Pranvera Arabe psh.


#5

Pervec paragrafit te fundit, jam 100% dakord me ty. Po populli shqipetar kerkon kapedane si enveri e burisha (njeri mut e tjetri mut mutit). Rama mundohet te kopjoje dy te paret.


#6

Mund te qartesoni cilet ishin njerezit e duhur?


#7

Njerezit e duhur ishin Adil Carcani,Reiz Malile,Aranit Cela,Shane Korbeci me co.
Me nje fjale cdokush qe nuk vjen nga zona e Pare Operative,eshte njeriu i gabuar.


#8

Nuk ishte Pashko qe na tha do te marrim Cek Te Bardhe dhe ta nisim nga Zero?
Vdekja e Pashkos ka qene komplet aksidentale.Cfare pune i prishte Berishes ne kohen qe vdiq?Asgje!
Vrasesin e Hajdarit e keni ne burg.
Ndersa Olldashi vdiq nga aksidenti.
Cdo njeriu mund ti ndodhe apo keta jane Supermena?
Po Dritan Hoxhen Berisha e vrau?


#9

Mjqr, Olldashit makina asnje gervishtje, aksident i skenuar. Pashkoja ishte politikish i vdekur, edhe une mendoj se ka qene aksident. Hajdari ka qene i vetmi budall qe mund ti dilte para saliut. Doraci eshtr ne burg, por jo vrasesi.


#10

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#11

ACDC meqense e perdor shpesh kete shprehjen me duket se po ia humb kuptimin mesazhit qe do te japesh. Po duket me shume si inat personal dhe jo dicka qe ha debat.


#12

Une nuk mbroj vrasjet e beishes, e shpresoj te peefu doje ne litar sa me pare per mekatet qe ka bere.

Sipas mendimit tim Pashko ishte politikisht i vdekur ne pd, mund te krijonte parti te re, merrte ps ne vend te rames e keshtu me rradhe, ate sdo ta dime kurre.

Ne more djale jemi me pd, se smund te jemi dot me ish partine e punes, se eshte muti me i vogel, qe i vejen me pak era. Saliu eshte kanceri i pd dhe i shqiperise, e dine te gjithe por ai hiqet vetem me ndonje kemioterati. Nese nuk ndodh dicka, ai do te behet serish kryetar partie pas humbjes se lulit, e fitoje zgjedhjet pas mandatit te dyte pslsi…


#13

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#14

Pionieri i Dulles :smile:


#15

ky ka nje avantazh. Po e meson historine nga gazeta tema e dita. Ose nga theniet e kusherinjve :stuck_out_tongue:


#16

Nuk ekziston mundesia pasi ka lindur pas 1990.


#17

Looking back shqiperia ishte nje xhungel e vertete ne senene 1991.nje vend qe nuk e qeveriste askush dhe te cilin e shpetoi nga berja e nje Somalia apo Afghanistan vetem afer sia gjeografike me vende te pasura si Italia dhe greqia .


#18

Njerezit e duhur duhej te ishin nje komision nderkombetarkontrolli .


#19

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#20

U kthye para lufte se ngeli pa pune andej .paret e burses I la ne burdello :smile: