Video: Shqipëria 1991 - Rizgjimi


#45

Te ben pershtypje ne dokumentar gjithashtu pasja e nje kulture politike te njerzve me te madhe ne 91 se sa sot, terma si ekzekurivi legjislativi represantimi politik, kushtwt e punes…etj


#48

kush ti ka treguar keto perralla more bir?


#49

frima e kohes ne vitin 1991 ishte se po shporrem ramiz aline ketu do vershojne ndihmat e huaja .ne popullate u hap llafi se nje plan tip marshall I modh fare ishte gati te firmosej vetem pritej qe te hiqeshin kamunistet nga pushteti.


#51

Si gjithmone u zgjuam te fundit nga gjumi komunist. Per ironi deri ne kufijte e tragjik -komikes vume nje kryekomunist ( dmth e hoqem shul dhe e vendosem lloz) si bari te popllit leshdashes shqiptar. Jemi artizane te fatit tone thote frengu.


#52

ha ha


#53

Si e zbatokam une? Shume bardh e zi i ke deduktimet logjike.

Flisnim per patriotizmin qe ka tjeter peshe nga nacionalizmi; nese i pari nenkupton dashurine per atdheun dhe per vlerat pozitive te tij, nacionalizmi ka per baze konfrontimin, armikun e brendshem e te jashtem. Hoxha si nacional-komunist per te miren e kombit thua te kete luftuar e persekutuar shqiptare te tjere, kundershtare politike? Per te miren e kombit beri te paligjshme fene? Meqe permend kete te fundit, ne Shqiperi procesi i modernizimit (le te themi), i shkeputjes se pushtetit nga feja filloi qe nga udheheqja e Zogut, dhe me siguri do te vazhdonte sikur levizje progresiste dhe intelektuale nuk do te ishin shtypur nen diktature.


#54

Naconalizmi,tham se ka te baje me vendosjen me cdo kusht ne pozita superiore te kombit tan perkundrejt kombeve te tjere,vecanerisht atyre rivale,duke mohu cdo perparsi te vlerave te tyre perkundrejt vlerave te kombit tan. S’ka te baje fare me jo armiqte mrenshem e terci e verci.


#55

Ka absolutisht te beje me armiq te brendshem, sic ishte dhe rasti nen komunizem dhe sic ndodh rendomte ne vende te tjera te udhehequra nga parti te djathta dhe te ashtuquajtura nacionaliste. Nese per Frontin Nacional jane armiq myslimanet dhe “sistemi”, ne SHBA progresistet dhe afro-amerikanet, ne Shqiperi SOROS-istet ( :smiley: ), etj., etj.


#56

si perhera, i qarte e i pakonfuzuar:

www.google.com


#57

Kur bje bore ne Durres, pse tmos bjer dhe qeverria


#58

mbani fort opoxiten, kesaj here as ate karrige s’keni per ta kap dot :smile:


#59

edhe po s’e kapet ate karrige, kapni kte karrige:

http://www.cartoongallery.eu/englishversion/wp-content/gallery/idergachov/dergachov-noname3-w.jpg


#60


#61


#62


#63

Karriget ja hiqni njoni tjetrit ju komunistat simbas muzikes.

Ne thjesht duam pune dhe mireqenie.

Ja, jo me karrige, me shezllong:


#64

Po te shikosh photo te vjetra te shqiptareve ne vite gati nje shekul me pare do te duhet te besh pak reflektim se periudha komuniste per shqiptaret ishte e domosdoshme dhe Enver Hoxha nje personalitet qe ne radh te pare zhduku analfabetizmin masiv gati 90 % dhe konsolidoi sigurine kombetare nga grabitqaret fqinje e me tej , Tan po rritet analfabetizmi masiv dhe eshte shtuar persheshi dhe injoranca popullore intelktuale


#65

si urdheron, ke te drejten e fjales edhe ti


#66

Nje e njohura ime me thote qe ne Shqiperi jane mbyllur shkollat per 2 jave prej te ftohtit se nuk kane nxehtesi. ncncnc pz.


#67

Mos harro elektrifikimin e plote te vendit ( clirimi i dyte i Shqiperise) , prodhimin e bukes ne vend dhe krijimin e njeriut te ri, te brumosur me… brume petllash.Pike se dyti ai mjeshtri personalitet konsolidues sikur hongri buke e fiq ne 1985 . Si nuk u kujtu na nji nga keto fqinjet dhe me tej me na grabit ne keto 31 vjet ? … Dhelpra eshte kafshe grabitqare qe ka nevoje per pak periudhe komuniste te domosdoshme dhe ca ilace te pa skadume.