Vrasja e paralajmëruar; dhuna ndaj gjyqtares u injorua me mbyllje hetimesh dhe amnisti


#135

Pse alba thote nashi , mos eshte laluce ?


#136

Dikush qe e njihte ate burrin ma perkufizoi: “Njeri shume i mire”. E njihte ne mardhenje pune te tregu,nuk ishte ne dijeni te mardhenjeve familjare.


#137

zhardin grushti femen, ç’ke qe tmerron alben e shkrete qe vetem citon Testamentin e Vjeter, i cili eshte letersi maskiliste produkt hormonesh mashkullore?

E verteta ka shum pamje qe varen nga kendi i vezhgimit, pamja e albes eshte vetem njera, e bere te levize vendit nga frika dhe pa nje pamje tjeter.


#138

Epo i ka kapitalizmi keto o ACDC!!! Ne kapitalizem o ACDC,nese nuk e ke kuptuar akoma FEMRA me shume se Mashkulli eshte e mbrojtur me ligj, eshte e ndaluar ta prekesh,ofendosh apo edhe ta veshtrosh si i babzitur! Edhe femijet ajo do i mbaj,edhe shtepine ajo do e mare! Edhe mut do hash e do thuash flm si burre me mustaqe qe je ! Se i thone kapitalizem or tij…kush ta fut…ta fut…femer a mashkull qofte! Boll me keto telenovelat qe tregojne perralla me gra te devotshme e me burra nderi se na hapet barkun!


#139

Pjetro nuk eshte mire kur del kundra turmes ne keto kohe. Kjo historia me siper mu me kujto ket kengen


#140

Per kete jemi dakord, dhuna eshte prezente ne te gjitha shtresat e shoqerise. Dhuna ndaj grave, ndaj femijeve, ndaj te moshuarve, etj. Ajo me te cilen nuk mund te pajtohem eshte shembulli qe sjell pikerisht ne kete teme mbi dhunen ndaj gruas. Kaq habi/ ironi qe edhe grate mund te jene te dhunshme?


#141

Jo, ai kishte per te vrare vetem nenen. Hic gje.


#142

Dasara, ca fantazojne qe nena nuk e ka lene ish-bashkshortin te shohe femijet dhe per rrjedhoje indinjohen dhe solidarizohen me te si mashkull, i nderprishur, i vetmuar, etj.
Por cili prind normal ne situate te tille ku ka pesuar dhune nga partneri do te pranonte qe femija ta shihte rregullisht? Une jo per veten time. Pa bere nje terapi dhe pa ok-in e psikologut/psikiatrit, jo.


#143

perveç kesaj, mos harro rregullen tjeter nr 2 te Peshkut: ze dashnore!


#144

Femijet jane femije dhe nuk duhen manipuluar nga njeri prind kunder tjetrit.
Duket qarte qe femijet jane manipuluar nga nena.
Megjithate kjo nuk justifikon vrasjen e saj.


#145

te jesh i sigurte qe femijet , te cfaredo moshe qofshin, te cilet (per)jetojne situata te tila mes prinderve ; grindje, kacafytje, dhune verbale e fizike etj, jane te afte te kuptojne e gjykojne vet !

ndersa per kete rast ne vecanti, femijet perjetuan nje skene te tmerrshme dhe ishin ata qe 2 vjet me pare parandaluan babane te vriste nenen e tyre… pra ne njefare menyre, e ‘‘mbrojten’’ te atin te mos behej kriminel ! -dhe vetem per kete arsye ky kopili duhej tu ishte femijeve mirenjohes per tere jeten dhe natyrisht nuk duhej tu dilte atyre kurre me para syve.


#147

Dmth kur femijet shohin me syte e tyre si i jati perpiqet t’u vrase nenen qenka manipulim i tyre nga e ema?


#148

E the mire o Pjeter i njifte ne marrdhenie me punen …Mund te jesh nje komshi i mire ,nje babi i mire por nje bashkshort i keq …nuk do me thene gje kjo qe ne pune ka qene shume korekt …E kam parasysh si mund te kete qene se kam jetu aty dhe i kam parasysh pergjithsisht meshkujt shqiptar …


#149

Dhurata me e bukur qe nje baba I ben femijes eshte te doje nenen e tyre …çehovi thote : Kultura e nje kombi varet nga emancipimi i femres .Aty ka shume probleme varferia ,mos funksionimi i shtetit …eshte shume veshtire si per femren ashtu dhe per brezat qe rriten …


#150

Fjala e fundit e Skenderbeut:
…nese Magjistrati, ushtari apo kleriku jane mashtrues dhe te padrejte, atehere pa meshire varini ne shtylle ne vendin e krimit: ju do te vini re se pasardhesi i tij do te bejet i drejte dhe i njerezishem…ju do te kujdeseni per drejtesine, e cila eshte themeli i te gjitha virtyteve…


#151

Krimi me i madh qe i bohet Grave eshte “bombardimi” nga mediat.
Mjafton me pa reklamat kur vje gruja n shpi nga puna, e lyme e perlyme, buzagaz a thu se ishte me pushime e jo n pun , burri i pashem dhe femijet e lumtur e presin me dreken gati…kur realiteti esht se 95% te grave mezi presin te shkojn ne shpi nga puna me meditje, i lu tepeleku kokes se cfar ti gatujn kalamojve, dhe gezohet nese i ka mbet ndopak fuqi me i dhon burrit “kulacin”.


#152

AC/DC boll permende manipulime te femijeve nga e jema. Femijet Kane qene aq te rritur sa per te gjykuar vete. Kushdo te kish qene do ti kish largu femijet nga dhuna, ai mashkull i dhunshem. Pike. Vrasja e saj nuk justifikohet ne asnje drejtim. Ky nuk humbi mendjen per momentin, nerva e siper. Ky e ka planifiku me e vra patjeter. Sado kohe ti merrte. I kish thene trurit ik pilu. Therefore nuk I ka meritu ato kalamaj!!


#153

Teorikisht ke te drejte,por po te marrim versionin e @Pjetermustakuqi ky ka financuar studimet e saj dhe ne momentin qe kjo u be gjyqtare i ka thene ketij “ik pirdhu” …
Pra nuk ka qene aq monster sa po e paraqesin.
Nese ai donte ishte grua do te kishte simpatine e gjithe shtypin se dobte quhej battered woman.
Fatkeqesia e tij eshte se eshte burre.
Nuk e shikon qe shtypi nuk ka marre ne interviste ASNJE nga shoket miqte apo te afermit e tij?
Ngjarja eshte ndertuar ne Baze te kujtimeve te njerezve dhe shoqeve te saj…


#154

Nje burre e le gruan po te doj shume lehte, divorcohet. Shancet qe kjo grua do ta dhunoj apo vrasi pse e la jane shume te pakta, ne krahasim me te kunderten, kur femra le burrin. Ky eshte fakt e se mohon dot. E kur gjendja financiare eshte e mire, ska pse njeriu te arrije deri ne vrasje. Shumicen e rasteve keto behen very ugly sepse nga fukarralliku. Ne kete rast ky paska qene mire nga kjo ane, skish pse. Nuk funksionon me, ik ndahu si njeri I civilizum dhe mba privilegjjn e te pasurit te femijeve 1/2 here ne jave. Po ky do kete qene psikopat me mentalitet - e imja pergjithmone. Une prape se kuptoj si arrin robi deri ne hakmarrje /vrasje te dikujt qe deri dje ke jetu bashke. E kuptoj kur behet vrasja per vetmbrojtje. Po jo pse Iku e la. Ok iku, jeta vazhdon !!! Pune e madhe, gjej tjeter. Me dhune nuk mbahet tjetri/a ne lidhje/shtepi.


#155

Nuk eshte se nuk funksiononte me ,se deri ne momentin qe ky paguante studimet funksiononte per mrekulli.
Nga sa kuptojne nga @Pjetermustakuqi ky eshte ndjere i perdorur pasi ne momentin qe ajo ka mbaruar studimet dhe gjeti pune me pare,i tha ketij “ik pirdhu”.Eshte lehte te japesh mend nga pozita komode.
Ky eshte ndjere I perdorur se ajo ka perdorur poziten e saj si gjyqtare ne ceshtjen e saj,aq me teper qe kete pozite ajo e fitoi nga paret e tij.

My rast ngjan si dy pika uji me Betty Broderick ne SHBA,por avokatet sorrosiane te korrektesise politike ketu ne PPU e kane te veshtire ta pertypin.

Ne SHBA si divorci i tyre Broderick vs Broderick dhe komplikimet e mepastajme qe kulminoi me vrajsen e burrit dhe gruas se dyte studiohen nga avokate dhe psikologe.
Ndersa ketu I kemi futur nje “kafshe dhe psikopat” vrasesit dhe do te flejme gjume rehat se e kemi bere punen e luftetarit te tastieres.
Gjeje tek Wikipedia dhe besoj se do te shohesh ngjashmerine.

Nese situata do te ishte riverse,ne te gjithe ketu do te mallkonim burrin qe e shtyu gruan ta kryeje kete veprim.