Woo(n)d(er)y «Wonder Wheel» – film amerikan me regji të Woody Allen


#21

Allen este nga te paktit kineastë-autorë amerikanë (qe po ashtu janë të paket) të cilet janë edhe mainstream. Prej nga kollajlleku për të gjetur në rrjet filmat e tij


#22

Flm per kete review, dhe njekohesisht njoftim. Filmin po e shoh sot, nderkohe e ke thene, por ne vazhdojme pyesim nga e para si nxenesi i keq:

per te qene komplet, duhet me pranu qe ka edhe nje “burim” te trete prej nga vijne filmat cilesore amerikane: ato vijne nga disa regjizore qe vete-financojne filmat e tyre. Ju atje ne USA keni nje “plakush” 70 vjecar i cili, qe prej 30 vitesh, cdo vjeshte, xhiron nga nje film te ri te mbeshtetur ne mjetet financiare qe siguron nga filmi para-ardhes i tij. Ky eshte Woody Allen i cili ka arritur te gjeje publikun e tij besnik, as te madh, por as te vogel ne numer (psh, ne France, te 34 filmat e tij, secili, asnjehere nuk eshte pare nga me shume, por as nga me pak, se nga 300-400 mije vete). Pra, si te thuash, Woody Allen ka gjetur rrugen e trete, “formulen” e tij te financimit, por rreziku qe merr persiper autori eshte i madh, pasi asnjehere nuk i dihet nese filmi do te jete rentabel. Por ai kete e ka ngritur mbi bazen e faktit qe filmat e tij nuk jane te shtrenjte dhe kane nje publik besnik, as te madh, por as te vogel ne numer, por ama konstant ! Talent eshte dhe ky, apo jo ?


#23

Nderkohe, nimf-a eshte bere me djale!! :grinning: (ti rroje!!!)


#24

Ti rroje, me shendet e jete


#25

me çin e ka?


#26

Meqe ra fjala é financimeve, ky film i Allen eshte prodhim i Amazon, aktor i Ri në fushen é produksionit


#27

e vertete, e pashe mbreme
Amazon e ka por me pagese, pavaresisht antaresimit Prime


paske fol per produksionin,
po aty sic thua ti eshte, eshte aktor i ri


#28

lajmeroj komunistet, mbrojtes te klases puntore kunder çfrytzimit, se Amazon, qe financon Vudu Vudu Alienin, ka vene ne perdorim byrzylykun elektronik dore te burgosurve per te kontrolluar çdo sekonde puntoret e vet gjate orarit te punes.

shoke per koke te kapitalizmit jeni, bashke me Margaret Thaetcher dhe Ronald Reagan.


#29

Çeshte keshtu, pse nuk diskuton njeri? Ka 5 ore dite e shtune pas dite asnje koment. Dilni ku jeni mçef? Kaq e pat ne Peshku. Aty me rrini!


#30

praktikisht s’mund te shihet
streaming nga rrjeti eshte i ngadalte


#31

10 shkronja


#32

Me kë dhe për çfar’ me diskutue?


#33

me korriksen per Vudu Alienin.


#34

duke fol me vete, jo me korriksen (jena bo me fol me veten edhe ne Peshk), keshtu mbaron nje shkrimi qe akuzon Vudu Vudu per pedofili dhe perdhunim minoresh:

Se da una parte c’è chi invoca una specie di damnatio memoriae nei confronti della sua opera, dall’altra c’è chi sostiene che bisognerebbe distinguere l’uomo dall’artista e che, storicamente, grandi capolavori sono venuti da persone dalla dubbia moralità.

A motivi di immagine e di rispettabilità (Amazon ha avuto accuse di molestie anche al suo interno, a cui ha reagito prontamente), si sommerebbe anche una più fredda convenienza economica: secondo il New York Times gli ultimi quattro film di Allen sono stati un flop negli Stati Uniti, raccogliendo meno di 27 milioni di dollari a fronte di 85 milioni di costi di produzione (marketing escluso). E alla base di ciò ci sarebbero non controversie personali, ma una vena artistica ormai ripetitiva e per certi versi superata dai tempi. Resterà da capire se la fine dell’artista arriverà prima e indipendentemente o proprio a causa della fine dell’uomo.:slightly_smiling_face:


#35

qe thu ti Pjer …


#36

Kur thote edhe I Mothi, sot gjithcka eshte parodi, po mbase njefare parodie jo me vete “Luften dhe paqen”, po me temat e ndonje personazh aty, si Napoleoni, ose me mire parodi, sic e thote titulli, e dashurise dhe vdekjes.
E gjen ketu po te duash, po nuk e di pse shume prej ketyre filmave si te vjeter dalin me pamje te zmadhuar a nuk e di si ta quaj, ja si edhe ne kete rast


#37

i Modhi thote me teper, qe edhe “Lufta dhe paqja”, megjithse nuk duket si e tille, eshte parodi si veper moderne i nje shkrimtari modern siç eshte Tolstoi. E tere vepra e Tolstoi eshte parodi, sepse eshte parodi tere letersia moderne e modhe ruse, e cila siç e kam thene perfundon me “Maestro dhe Margerita” te Bukgakovit qe eshte dukshem parodi. Midis dukjes hapur te Bulgakovit si parodi, dhe “padukjes” se Tolstoit (dhe Dostojevskit, qe eshte me dukshem parodi e krishterimit) ndodhet i tere proçesi alkimik i letersise moderne ruse, dhe i letersise moderne botrore, e cila perfaqsohet per bukuri nga proceset e letersise ruse.
Letersia e madhe ruse eshte providenciale, prandaj duhet pare raporti i saj me krishterimin, pra si parodi e krishterimit. Dhe tolstoismi eshte parodi e krishterimit, do apo s’do Tolstoi te jete keshtu.

Pastaj edhe stili i Tolstoit eshte parodik, pershkruhet nje bote e bukur me arabeska dhe krahe fluturash, bota e aristokracise qe nuk ekziston me (paralajmerohet indirekt Revolucioni), jete sallonesh mondane ku flitet frengjisht mendime fisnike, mendime e ndjenja princes dhe princesash qe ne thelb kerkojne te pallohen etj, por ne thelb e tera eshte nje neuroze e padurueshme, kjo bote s’duhet te jete me, eshte parodi e asaj qe ishte (ose s’ka qene kurre, kush e di).

Shumica e lexuesve e hane n’tullumnt, nuk kuptojne asgje, biles kuptojne te kunderten, si nostalgji.


#38

Nisur nga titulli si koncentrat i idese, “Love and Death” eshte parodi e “Luftes dhe Paqes”, qe eshte parodi i “Eros dhe Thanatos”.

Njeriu i rene eshte parodi “eros-thanatos” - i Modhi :grinning:

Kaq e pat edhe “Edipi mbret”, u ekzekutu edhe ky, bashke me tere greket e lashte.


#39

Mjaft teatral ishin te gjithe aktoret, por mua me pelqeu kate winslet ne kete rol ne rolin e gruas histerike, te deshperuar, nje madam bovari e koheve moderne.

Personazhi i luajtur nga timberlake them se personifikon vete woodi allen.
Shkurt, na thote Woody, iluzioni kinematografik nuk do te na ndihmoje dot as kesaj rradhe: dashuria i nenshtrohet ligjeve sociale dhe materialiste te botes dhe pike. Deri ketu, nothing’s wrong.

woodi allen ne filmat e tij perpiqet te ngreje jo pak pyetje dhe ne kete rast luan me dilemen e pesonazhit timberlake, qe mund te personifikoje vete woodin, prandaj dhe filmat e tij jane autor. Pyetjet ne kete rast jane te tipit; cfare eshte vertet terheqje, dashuri dhe cfare eshte not love, nevoje per dashuri . Filmi noton ne ujera melodramatike, dhe ne fund te le ndjesine e zagushise se nje dite gushti.


#40

Cilat jane keto ligje sociale dhe materialiste te botes qe i’u bindet dashuria? Na i jipni te formuluara, sepse ligjet formulohen sakte, pastaj behet muhabet mbi to.

Deri tani jane bere i dor muhabete, si psh: femrat qe pallo Vudu Vudu jane te varura materialisht nga ai, sepse jane te adoptuara prej tij, pra ato ja japin dafllakun per shkak te interesave materiale. Ky eshte ligji qe i bindet dashuria?

Po te ishte ky ligji, atehere mjere Stalker dhe Korriksja po te vareshin materialisht nga Vudu Vudu! Apo nothing wrong deri ketu?!

Deri ketu qe katandis marksizmi per t’i gjet argumentat e ligjeve te botes materiale, nga personazhet e Balzakut, tek Wudu Wudu.