Xhihadistët nga Ballkani kthehen të zhgënjyer nga kalifati i ISIS

A do ti kalbin ne burg keta kerrmat?

Shume te lezetshem keta luftetaret e lirise dhe kalifatit. Si e kalojne thelbin e çeshtjes? Ja shkuam atje per ideal por u zhgenjyem. Tani i kemi hedhur prapa krahve ato eksperienca.

Ndoshta në një pikë, ligjet janë tani që e dënojnë rëndë vajtjen për luftë në vende të huaja, por është e rëndësishme të tregojnë çfarë gjetën atje që të mos u shkojë mendja të tjerëve. Mund të tinëllojë e çuditshme por ISIS ka marketing shumë të fortë online, back channels por edhe revista, video shumë profesionale dhe njerëz…

Mund t’ju them se edhe një grup organizatash dhe individë në Ballkan, bashkë me State Department po punojmë në të kundërt. Ky artikull është pjesë e kësaj pune.

2 Likes

Si tha ai maqedonsi? E vetmja menyre per te ikur duhet te vrisnim 5 veta, mes tyre 2 gra. Fakti qe eshte akoma gjalle, domethene qe e bene.

shkuam per lufte por ishte shume e dhunshme dhe u zhgenjyem. Dmth nuk kish bakllava dhe belly dance sic u paten thene…
Keta duhet te trajtohen per kete traumen qe kane perjetuar. Te mbyllen diku ku te mos i kape rrezja e diellit

2 Likes

Ketyre duhet ti fusesh nje plumb bytheve dhe te mbyllet muhabeti.
Tjeter gjuhe nuk kuptojne keto krijesa shtazore.

1 Like

Koto vemje te poshtra shkuan aty dhe bene krime nga me monstruozet dhe tani qe ju erdhen predhat si shiu dhe skishin se ku shkonin me jane “penduar” per kauzen e tyre… :thinking:
Keta duhen zhdukur nga faqja e dheut jo te mbyllen ne burg se harxhojne te ardhurat e njerezve kot.

1 Like

Blend, juve duhet t’u gjeni nga 72 virgjeresha secilit se ndryshe s’ju mbushet mendja ketyre te lene pushket :smile:

Thash se u zhgenjyen nga nje dashuri e pakoresponduar…
Keta ti denojne me studim te historise dhe shkencave deri sa te marrin doktorature!

1 Like

Keta kanë luksin e te qenit shume kollajshmerisht të denueshem, moralisht dhe ligjerisht.
Lum si ata.
Dmth: mjere ne.

Sigurisht qe ke te drejte stalker.

Gjërat më të vështira për mua ishin paragjykimi shoqëror, dyshimet e vazhdueshme dhe presionet e vazhdueshme nga të gjitha institucionet shtetërore – tendenca e tyre për të përmbushur axhendat e tyre politike apo institucionale nepermjet nesh

Nizamet e shek XXI.

Cfare permban ky programi Blend? Sensibilizim vetem per ata would-be terrorists?

2 Likes

Kjo e shpjegon pak a shume.

Projekte te vogla per tu folur atyre qe potencialisht mund te shkonin, e per t’u hap syte. Jane shpesh njerez shume te varfer, zona te izoluara, te paperkrahur nga shteti, pa ndonje rrjet social dhe pa shume arsim. Fene nuk e njohin mire. Sillen neper facebook dhe aty peshkohen. Ky lloj ka shkuar. Idea eshte me i arrit keta paraprakisht, qe mos te genjehen.

Blendo ju beni shume mire me keto programet.
Nderkohe, kush ka pas mundesi ta vej re, nuk eshte hera e pare qe nisma te tilla te lavderueshme ne dukje dalin gjithmone e me shpesh ne televizione. Nje propagande shume e demshme ne kanalet kombetare. Balla i Topit nuk ka literalisht sy ne balle, ose si idiot qe mund te jete sharron degen ku eshte ulur. Edhe klani nuk ngelet prapa ne te tilla idiotizma.

http://www.gazetadita.al/solidariteti-myslimanet-ne-aksion-vullnetar-per-fikjen-e-flakeve-ne-tirane/

Ai shoku, paska shpetuar paq, se ne bombardimet e muajve te fundit nga ruset, kane vdekur me mijra, i thati dhe i njomi bashke.

ja dhe xhihadistet tane , mbeshtetesit e trump ia bene fora sot.
imagehttps://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR7pXB7L-acy7_hYItjiYG6xewBrpVv28O-bmkqNlkpKaEgWjf1
imagehttps://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTT2ibZuWtXvwKk6rS1ttDK3X3suKen0ad9ZJjTR3m9EyxKIOYOvg

veq me e marre vesht se jane kthy ashte lajme i keq …te kishin ardhe ne arkivol ishte kene ma mire

1 Like