Zbulohet marrëveshja me Greqinë, Shqipëria rifiton hapësirën që humbi në 2009

ja, kjo eshte e keqa me ty Pjero… edhe i painformuar je edhe nga e drejta nderkombetare nuk merr vesh… edhe te ofendon .:smiley:
po nejse, une nuk ta marr per keq… ti je si ai plaku i motçem , qe i lejohet nje fjale me teper, vari leshte dmth pa zarar.

2 Likes

se nuk dua te behem si ai plaku zevzek , i dashur, por a mund te me shpjegosh pak te drejten nderkombetare per kufinjte, e sidomos per rastin ne fjale.

http://www.panorama.com.al/koloneli-i-detit-kundershton-mediat-greke-ska-marreveshje-per-zonat-ekskluzive/

Ta dhjeu keq hahah. Belul po as mua s’me bind kjo puna e kufinjve tokesore me Greqine. Mesa di une jane te vendosura.

po, jane te vendosura ne 1914 nga fuqite e medha te cilat e vendosen vijen kufitare trashe e trashe me laps ne harte , pa e detajuar , dhe e imponuan aso kohe.
natyrisht ky do jet kufiri. por sidoqofte, vija kufitare midis dy vendeve quhet e percaktuar perfundimisht kur keto vende bien edhe dakord me njera tjetren ! eshte ekzaktesisht si rasti i detit qe duan te bejne tani.

ti sikur do shkosh te jetosh vete atje, vari hejbet, ta kete kush te doje ate toke apo cope det, apo s’ke mese merresh ?

dhe neper marreveshje, perfiton ai qe eshte me i fuqishmi. greku na e kalon per momentin. dmth e mira eshte qe keto marreveshjet te shtyhen deri sa ne te fuqizohemi sesa te behen ne moment jo te favorshem. eshte si nje ndeshje, mire eshte mos ta besh kur s’je i pregatitur ose i dobet. se do humbesh.

ne greqi javen qe shkoi pati manifestim per maqedonine dhe per shiperine me duket, toka qe metiset e greqise i konsiderojne te tyret. (se njohin historine plenat). s’ka pra mundesi hiç qeveria greke te na jape diçka VETE.

Belulo kjo puna e shkembit mbi uje me kujton ate anijen e vjeter italiane ( lufta e dyte boterore) mbytur pa shkuar ne orikum qi i kishte ngel direku mbi uje si fanar. Po mire mo si nuk i shkoi mendja ndonjerit ti fuste nja dy llokume naten atij shkembit barketa dhe ne mengjes…s’ka me ishull :grin:. Ishull nuk ka, por edhe po ka patur ka qene larg…

Ose ta bejme si kina😁 qi mbjell ishuj si pepa qepet!

po jo, se per ate pune edhe ne kemi bovat qe kane ngulur italjanet dikur ne mes te detit per te lidhur anijet kur ende skishte porte.:smiley:
nga 3 qe ishin, ka mbetur akoma nje bove heroike dhe historike… morri kum te bova:slight_smile:

Eshte shume e thjeshte. Me marreveshjen e Berishes, blloqet per kerkim nafte Joni 1, Joni 2 dhe Joni 3 i kalonin te tria Greqise. Me marreveshjen e re, Joni 1 i kalon Greqise, ndersa Joni 2 dhe Joni 3 i kalon shqiperise. Kaq mjafton per ta qartesuar 100%. Sigurisht qe ata qe thoshin se viktimat e 21 janarit ishin fajtoret per vdekjen e vet, do te perpiqen ta sperdredhin edhe kete. Por faktet jane fakte. Matematike e thjeshte. 2 blloqe nafte jane > se 0. Ndersa aty ku ishte pika me e afert shqiperi-greqi, 1.8 milje, 0.6 milje i shkuan shqiperise, 0,6 milje territor nderkombetar, 0.6 milje i shkuan greqise.

1 Like

Zbardhet marveshja ne kohe te koleres …

Ora 10:28 e mëngjesit, seancë plenare Parlamenti i Shqipërisë.

GD – Bashkebiseduesi është Ervin Salianji, ai që shkruan.

GD: Pis……të vish si shkrdhatë. Ptuuu.Se po na vjen ti si shkrdhatë. Po erdhe

Pleh i ndyrë

Pasi ke shkelur çdo gjë

Ndyrësirë

Ta mbash mend e tu shkruftë në fytyrë

Që s’më dhe kurrë asnjë shpirt

Mallkuar

U përdrodhe për gjithkënd në vuajtje

ES: Jo s’të jap dot

Kur qan për ishin

Dhe ma thua si dramë

GD: Boll o ndyrësirë e ndyrë

ES: Gjej paqe

GD: Do ta shkarravis surratin

ES: Me ata që të bëjnë mirë

GD: Që vetëm më dërrmove

ES: Unë njeri pis jam

GD: Pleh

Pleh

ES: Po pleh jam

ES: Tragjedia dhe pështirësia jote

GD: Ndyrësi e kobshme

Si nuk u gëzove një herë

S’të kam kërkuar asgjë vetëm kam dhënë

Dhe arrite deri në atë ndyrësi

ES: Këto gjeji tek më të bukurit që q*

GD: Sa të më thuash

ES: Po i thua sikur i ke dhënë bukë qenit

Jo si kënaqësi e përbashkët

GD: Ti s’ke nevojë për gjë se je e madhe duhet të japësh

ES: Ke të drejtë

Paskam qenë një pleh

GD: Dhe pasi të japësh duhet të kënaqesh që jep

ES: Qen pleh

GD: Unë s’kam të drejtë

Unë jam dështim

ES: Paskam ndarë dhe divorcuar

GD: Q*u

Q*u

ES: Dhe Dait u paskam shkaktuar këtë

GD: Dhe ndyrësohu me kë do

ES: Po qu ti me më të bukurit që q

Siç e the

Une ndyrësi……

Chat retracted (chat i tërhequr nga GD)/e
http://www.gazetadita.al/del-biseda-erotike-komunikimi-mes-dy-deputeteve-te-pd-se-qe-tejkalon-raportet-mes-kolegesh/