Kulturë


Tema Përgjigjet Krijuar
Rreth kategorisë Kulturë 1 Shtator 11, 2016
Notre Damme - reportazhe dy dite pas tragjedise 15 Prill 19, 2019
Kush ishte Jusuf Vrioni! 28 Prill 9, 2019
Rrëfimi rrëqethës i Lekë Frrokut: Vuaj makthet e kohës së burgut, takimi pas 30 vitesh me policin mizor 216 Mars 18, 2019
Woo(n)d(er)y «Wonder Wheel» – film amerikan me regji të Woody Allen 61 Mars 9, 2018
Post-mortem: filmi i parë dhe i fundit i një 29 vjeçari («An elephant sitting 3 Mars 13, 2019
Muzeu virtual - Kampi i Tepelenës 24 Mars 10, 2019
Gezuar 7 marsin 11 Mars 7, 2019
Kur fantastikja flirton me realizmin (Asako I & II – film japonez me regji te 16 Shkurt 28, 2019
Sanremo 2019 - edicioni 69 16 Shkurt 9, 2019
Gjysma tjetër e vëllezërve Farrelly (“Green Book” – film amerikan me regji të Peter Farrelly) 53 Shkurt 9, 2019
“Glass” ose : fundi i Shyamalan 1.0 ? 39 Janar 22, 2019
Leximi – efektet anësore 5 Janar 6, 2019
Festivali i 57 i Këngës në RTSH 321 Dhjetor 11, 2018
Shënime kushtuar libërmbledhjes 6 Dhjetor 3, 2018
Afektet e demokracisë 3 Janar 11, 2019
Armanda Hysa: Prejardhja pellazge e shqiptarëve për shembull nuk është mit, por rrenë e pastër 109 Gusht 13, 2018
Best movies for 2018 67 Dhjetor 18, 2018
Memento mori ose: kur atë që nuk e bën dot teatri e bën kinemaja (“Grass” – film 13 Dhjetor 26, 2018
Dru me pre ! 28 Dhjetor 10, 2018
Hëna kapak floriri (“First man” – film amerikan me regji të Damien Chazelle) 9 Tetor 31, 2018
Fëmijët kanë nevojë për art, letërsi, poezi dhe muzikë 18 Prill 18, 2017
Gëzuar 28 Nëntorin 48 Nëntor 28, 2018
Djali i pusaxhiut (“Dardha e egër” – film turk me regji të Nuri Bilge Ceylan) 14 Shtator 12, 2018
E dhunshmja natyrë e Botës (“The gentle indifference of the world” – film kazak me regji të Adilkhan Yerzhanov) 4 Nëntor 19, 2018
Under the references («Under the silver lake» – film amerikan me regji të David Robert Mitchell 13 Nëntor 14, 2018
Kinemaja që ndërtoi Lars-i (“The house that Jack built” – film danez me regji të Lars Von Trier) 21 Nëntor 8, 2018
Pagjumësia sipas shamanit tailandez të imazheve (“Blue” – metrazh i shkurtër nga Apichatpong Weerasethakul) 87 Tetor 8, 2018
Faulkner-i, mandarina dhe maçoku (“Burning” – film koreano-jugor me regji te Lee Chang-dong) 25 Tetor 4, 2018
Spahiu: Pretendimet e historiografëve ballkanikë se shqiptaret u "islamizuan" me dhunë është një rrenë e kulluar 82 Gusht 29, 2018