10 kenge shqiptare (te reja)

Ka vite qe nuk degjoj kenge shqiptare. ose edhe kur degjoj ndonjehere, me duken pak a shume njesoj, pa ndonje melodi te spikatur dhe me kengetare qe perpiqen te bejne vokalica. Mundet ndonje me i degjuar se une te beje nje liste me nja dhjete kenget me te mira te viteve te fundit qe ia vlen te degjohen?

O Kaso ke gjetur momentin e gabuar per te pyetur. Tani anetaret e blogut jane duke share njeri tjetrin nga nenat motrat e duke u përpjekur kush e kush t’ia fuse njeri tjetrin ne bythe goje a cfare vrime ti dalë përpara, dhe s’ka kohe njeri per kenge. Hahaha

Buqja *

tekst i trashë

1
2
[3
4tekst i trashë
5
6
7
8
9
10

Buqja Gazi & Buqja - Bye Bye Baby (Official Video) - YouTube

Nuk e kuptoj kete manine per t’u zene e share neper blogje me tipa qe as i njeh, e mbase as ke per t’i njohur ndonjehere. A nuk do ishte me kollaj qe keta tipat toksike ne batuta dhe fjalor te injoroheshin fare dhe te liheshin jashte diskutimit? Njeriu perpiqet te gjeje ndonje rob persembari te mesoje ndonje gje te re a te argetohet, jo te kerkoje sherrin me qiri.

je i ri* kaso djali por do mësohesh. kur të të zënë veshët kallo, tip pas dhjet vjetsh do mësohesh.

*djali vogël do martohej por familja s’ja pëlqente nusen. bota thonte që ishte disi e lirë,pak sa e hapur. më shumë se openmind, openshal ose si thuhej atbot kurvë.

dikur, pastaj, filloi kënga.
nuse re moj nuse re etj

vëllai i madh diku mënjanë, pasi kish pirë dhe një gotë më shumë labizoi këngën.

nën gjurmën e :
cili je, cili je
cili je, cili je
cili je, cili je
cili je ti more burrë
etj
ja bëri :
nusja re, nusja re
nusja re, nusja re
nusja re, nusja re
nusja re me vër* të vjetër
*vrimë

tumblr_kyp1d1wIQc1qzgbluo1_1280

Po pse “duhet” te mesohem? Ja ty, cfare te ka shtyre te mesohesh psh… Kjo do ishte nje teme interesante bisede.

më shumë se mësuar pranuar. pranoj realitetin dhe madje më pëlqen.
nuk do të më pëlente një rrugë ku të gjithë të ishin veshur valentino e armani si nuk më pëlqente dikur xhiroja kur ishim të veshur me dok maocedun ose stalin

Yeah, that makes sense. Si i thone makes sense ne shqip se e kam harruar. Ka kuptim? Bën kuptim?

.