100 ditët e para të Presidentit Trump

Një avion spiun amerikan u përplas me një avion kinez i cili po e ndiqte. Ekuipazhi mbijetoi por mbeti në territor kinez dhe u deshën 11 ditë për t’i nxjerrë që andej. - Kjo ishte sprova më e vështirë për administratën e George W Bushit në 100 ditët e para, në vitin 2000, dhe po të shihje si dukeshin gjërat atëherë nuk do mund të kishe asnjë ide mbi trashëgiminë e presidencës së Bushit, e cila u shenjua nga 11 Shtatori e më pas luftrat në Afganistan dhe Irak. E njëjta gjë mund të thuhet për shumë presidentë të tjerë, 100 ditët e para janë një matës i mangët pasi ngjarjet marrin drejtime të papritura.

Megjithatë, 100 Ditët e para, një matës i përdorur fillimisht nga presidenti FDR, kanë një farë vlere, në atë që na japin një shije të stilit, aftësive dhe prioriteteve që një administratë ka. Presidenti Trump në këto 100 ditë u përball me pushtetin absolut dhe përgjegjësitë e jashtëzakonshme që të ngarkon kjo punë dhe kjo përballje natyrisht tregon jo pak mbi të.

“I kërkoj popullit amerikan të ëndërrojnë ëndërra të mëdha. Ai që po vjen është plan-veprimi im 100 ditor për ta bërë Amerikën të madhe sërish. Kjo është një kontratë mes Donald J. Trump dhe votuesit amerikan dhe fillon me sjelljen e ndershmërisë, llogaridhënies dhe ndryshimit në Uashington DC.” - këto ishin fjalët e kandidatit Trump ndërsa prezantonte “Kontratën me votuesin amerikan”, tetorin e vitit të kaluar.

Njëra nga vështirësitë e parashikuara që dallon këto 100 ditë janë lidhjet e tij të dobta me Partinë Republikane dhe mungesa e përvojës në administratë. Trump ka hasur probleme me mbështetjen e republikanëve në kongres dhe ka demonstruar se nuk i njeh mirë levat dhe butonat e pushtetit. “Askush s’e dinte që shëndetësia ishte kaq e komplikuar,” - tha Presidenti në një rast, por ka shumë njerëz që thonë se e dinin.

Megjithatë votuesit e Trump janë treguar mirëkuptues ndaj ti deri më tani. Në një sondazh të publikuar të hënën 96% e atyre që votuan për Trump në nëntor thoshin se do ta votonin sërish. Vonesat me murin, pamundësia për të zëvendësuar Obamacare dhe dështimi me kufizimet e udhëtimeve nuk i kanë tutur mbështetësit e Presidentit. Disa dorëheqje në administratën e re dhe hetimet mbi rolin e Rusisë në fushatën presidenciale nuk kanë ndryshuar mendjen e shumë njerëzve. Shtëpia e Bardhë përpiloi një Memo me 14 faqe për të përmbledhur sukseset e deritanishme.

Stili i tij i komunikimit ka qënë shumë interesant këto 100 ditë, me furinë e twitteve të herëpasherëshme dhe marrëdhënien delikate (për të përdorur një fjalë delikate) me mediat. Kjo formë e pafiltruar komunikimi është shumë efikase dhe presidenti ka arritur t’i bëjë të gjithë çorap. A është kjo një strategji e mirëmenduar apo thjesht komunikim sporadik i lirë nga ana Trump, ka pak rëndësi. Po funksionin për ta mbajtur Presidentin gjithmonë në vëmendje, edhe pse ka “armiqësi” midis tij dhe mediave tradicionale, sidomos ato liberale.

Më shqetësuese mund të konsiderohen qëndrimet dhe veprimet e tij lidhur me ndikimin mbi mjedisin. Trump e konsideron qymyrin të pastër dhe, rregullat të dëmshme. Megjithëse ai nuk i tërhoqi Shtetet e Bashkuara nga Akordi i Parisit, po i tërheq nga roli i liderit botëror në frenimin e ndryshimeve klimatike, që është një çështje shumë e rëndësishme për miliona votues amerikanë.

1 Like

Arritja me e rendesishme pozitive e 100 diteve duket se eshte dakordesia e Trump me votuesit anti-trump 2016, se ishte dhe eshte jashte cdo kualifikimi per presidence

1 Like

arritja me e madhe eshte se ska leshu bombat atomike akoma. na knaqi me humor, mushi me material xhim fellonin me shoke

1 Like

Nga deklaratat qe Trumpi leshon, me shume duket si nje lider lindor apo ballkanik se sa si lider perendimor :grinning:

1 Like

Xhaxh Gorsiçin e vuni i her. :+1:
Me nji bomb e ktheu Ameriken ne timon.
Siç e shifni Amerika eshte prap kampjon.

Ledis en xhentellmen.

Kalifornia, nju jorku dhe mesopotamija nuk seçidën.
Dollari po pjell dollarë, dhe protestat kan hum si partyt e synetllikut.

Per ju jehovarët e fundit te botes, kontrolloni dhe i here daten e skadences se konservave :stuck_out_tongue:

2 Likes

Nese gjykatesit aktiviste dhe vete republikanet e establishmentit nuk do ta kishin sabotuar ne cdo hap presidentin,ai do ti kishte realizuar gjithe premtimet e fushates ne 100 dite.
Krahas demokrateve qe e kane votuar kunder ne cdo rast(tani ja votuan me ne fund kabinetin,3 muaj me vonese) edhe funderrinat republikane te establishmentit,po bejne ceshte e mundur qe presidenti te mos mbaje premtimet.
Megjithate nuk kemi pare deri me sot asnje president qe te punoje kaq shume qe te mbaje premtimet e fushates dhe te punoje per Ameriken.
Nje gje e re kjo,se zakonisht politikanet sa marrin voten harrojne premtimet.
Dmth Amerika nuk vendos tarifa ndersa Kanadaja vendos tarifa per prodhimet blegtorale amerikane??!!
Te bukur politikane leshi qe kemi patur…
Nejse tani edhe NAFTA do te rinegociohet,perndryshe Trumpi tha qe do te terhiqet.
Dhe reforma e taskave qe ka propozuar ndihmon shume klasen e mesme dhe kodi eshte shume i thjeshte.Nuk ke nevoje te paguash qindra $ te besh taksat me.
Kompanite nuk po ikin me ne Meksike apo Kine.
Korene e Veriut do ta beje te flase me vete,pa shkrehur asnje fishek.
Kines I tha nese do kete trade deal qe ke me SHBA ,na ndihmo me Korene e Veriut,ndryshe do te kemi lufte tregetare.
Kina per here te pare po i shpall bllokade Korese se Veriut dhe do te pershkallezohet me tej nese Kimi do te vazhdoje testet me arme.
Bravo zoti president!
Ta shohim sot ne Harrisburg te Pensilvanise kur te flase para votuesve.

1 Like

3 Likes

ACDC; " …Nejse tani edhe NAFTA do te rinegociohet,perndryshe Trumpi tha qe do te terhiqet…"

Si mund te terhiqet nga marrveshja NAFTA, a je ne vehte, grupet e punes kane vite qe kane punuar per kete marrveshje, qeverite amerikane kane rene dakort per kete marrveshje, ndersa Trapi, m’fal Trumpi, do me i ra me nje te rene te lapsit. Pastaj, zbatimi i pikave te marrveshjes NAFTA, e zvoglon emigracionin, pasi bujku/fermeri latino-amerikan ka te drejte ti shesi ne USA prodhimet e tija bio e jo bio (te fabrikave), gje qe do te thote te hapen me teper vende pune ne Ameriken Latine.
Per kete gje kam folur edhe tek VQ, por keshtu eshte kur nuk lexoni, por vetem nigjoni politikanet.

rekorde vetem rekorde

presidenti me i suksesshem ne 100 ditet e para qe prej luftes se dyte boterore

magjik fare, vetem me tweets dhe golf diplomacy e ktheu ameriken ne headliner again

nderkohe qe Oceco pasi e luftoi deri ne piken e shembjes totale per tete vjet WallStreetin, tani po i jep shkelmin e fundit nga brenda duke ja mare cash ne dore dhe ato pak kursime qe i mbeten ne fund te luftes.

1 Like

Po more zoteri.
Po Trump eshte presidenti i SHBA-ve jo i Amerikes Latine.
Ti thua te hapen vende pune ne Ameriken Latine dhe te mbyllen ne SHBA sic po ndodh?
Nga NAFTA mund te terhiqet kushdo,nuk eshte i detyruar te rrije,nese NAFTA demton vendin e tij.

Nuk e di pse me duket sikur komenti yt eshte kopjuar nga The Onion.

Se kam kopjuar fare dhe as qe e di kush eshte The Onion.
Ta shoh ne Google

Degjo i nderuar, marrveshja NAFTA ka te mira dhe te keqijat e saja, por me shume anon nga te mirat per te gjitha palet.
Pse, psh, ne marrveshjen MSA, a nuk perfituan edhe vendet e Ballkanit edhe EU.
Eshte binomi win-win, nje fryme e re qe disa vite qe po aplikohet per te gjithe.
Nga marrveshja Shengen, perfituan te gjithe. Win-win / Fiton-fiton :grin:

Cfare konkretisht fitoi Shqiperia nga MSA?
Sa fabrika u hapen?
Per vizat eshte pune tjeter.
Trump nuk po ndryshon regjimin e vizave me fqinjet.
Thjesht po zbaton ligjet egzistuese.
Sa per marreveshjen,kemi Kanadane qe takson prodhimet blegtorale amerikane dhe tani qe Trump ju vuri 20% tarife importit te drurit nga Kandaja po habiten.

E njejta gje me Kinen,nese eksporton ndonje gje ne Kinen dhe Meksiken,nese SHBA eksporton ne keto vende,paguan tarifa dhe ata kur eksportojne ne SHBA paguajne 0% tarife.

Tani qe Trump kerkon tu pergjigjet me te njejten monedhe,po protestojne…

Per MSA kemi folur para ca vitesh, i ke tek peshku i vjeter, prodhimet shqiptare e ato te EU, importohen e eksportohen respektivisht pa taksa doganore, perveç alkolrave, karburanteve dhe cigareve.
Fabrika nuk u hapen jo per faj te marrveshjes, se sa per faj te investimeve drejt infrastruktures dhe betonit, pra investitoret shqiptare preferuan te investojne nga ky krah, nderkoh qe dhe qeveria/rite ka/n qendruar pasive ndaj investimeve ne fushen agro-industriale. Se pse, per shkak te paaftesive apo nuk e kane pare me interes, kjo eshte teme tjeter.
Ti thua se vendet aty rrotull jush eksportonin ne USA pa taksa fale marrveshjes NAFTA, nderkoh qe USA paguante taksa per produktet e veta ne keto vende. Duket pak si e çuditeshme, se marrveshjet ne pergjithesi, behen te barabarta per palet, ose te pakten te mos krijojne shume pabarazi.
Dikur USA, ne kohen e Reganit a Karterit ne mos gaboj, i hoqi taksat Kines per produktin; Kukulla, pra Kina mund te eksportonte ne Amerike sa te donte kukulla pa paguar asnje takse doganore, nderkoh qe qeveria amerikane iu vuri nje takse tvsh/btv kukullave, por biznesit amerikan, pra ata qe i shisnin kukullat. E ç’ndodhi, çmimi i kukullave ra, shitjet u rriten, e perfitimet/te ardhurat nga shitja e kukullave u rriten. Mirpo per kete te mire qe qeveria amerikane iu beri kinezve, nuk mund ti kerkonte psh, eksportin e makinave ne Kine pa taksa, se kjo ide u hodh ne ate kohe, se i binte qe nje vapor me makina amerikane, te krahasohej me 10 vapora me kukulla.
Edhe EU para shum vitesh, i hoqi taksat ullirit maroken, ishte produkti i pare qe u fut pa taksa ne Europe nga Maroku, mirpo tani ne Europe futen nje sere produktesh pa taksa nga Maroku si dhe anasjelltas, nje sere produktesh nga EU futen pa taksa ne Maroko. Te njejta marrveshje EU po ben edhe me vendet poshte Marokut, per shume produkte ushqimore.

E çuditeshme ishte se edhe mediat kendej folen per 100-diteshin e qeverisjes se Trumpit, duke sjelle opinionet pro dhe kunder.
E shpiku nje budalla shqiptar kete 100-diteshin, e tani gjith bota diskuton per kete gje :stuck_out_tongue:

President i formuar nga ifowars e muhabrte te degjume ne fusha golfi

Ne 100 dite ka lujt me shume gold se tere preaidentet ne 100 vitet e fundit

Po meta yne, di ta lozi golfin?

1 Like

ti qofsh o 'lla qe fut ne te njejten ulluk meten me trumpin.