100 vjet nga dita kur lindi Jack Kennedy

Sot Amerika feston 100 vjetorin e lindjes së njërit prej Presidentëve më me influencë në historinë e vendit. John Fitzgerald Kennedy, i thirrur Xhek me përkëdheli ishte Presidenti më i ri, i pari katolik, i cili theu shumë kufij të kohës për t’u bërë President e më pas bëri histori me mbështetjen ndaj lëvizjes së të drejtave civile dhe udhëheqësinë që tregoi në krizën raketote të Kubës. JFK ishte ëndërrimtari që bëri kombin të ëndërrojë e të udhëtojë para të gjithëve në hënë. Shumë pak kohë shërbeu si President, por la një trashëgimi dhe emër që njihet kudo në botë, mjaft të shqiptosh “Kennedy.”Ku jemi katandisur nga JFK tek DJT .perandoria romake u vithis kur ra ne duar Te amatoreve…

Nuk ishte ky qe nisi Luften e Vietnamit?
Te mos kalojme pastaj tek nepotizmi i administrates ku per AG vendosi vellaun e tij dhe kthimin e Shtepise se Bardhe ne nje bordello.
E vetmja merite e tij ishte elokuenca dhe fakti qe u vra ne detyre…

Sa shpejt kalojne vitet .Duket sikur e kane vrare para 10 vjetesh .

1 Like

Nisi program in e hapesires kur njeriu shkoi ne Hene .tedrejtat civile kur dergoi garden te hiqte guvernatorin racist Te alabames nga dera e shkolle qe perpiqej Te pengonte zezaket Te rregjistroheshin ne te njejten shkolle me te bardhet .hrushovit ia beri 8 me 2 me raketat ne kube .medicare e Medicaid u nisen prej tij e u perfunduan nga LBJ .lufta ne Vietnam u hup nga nixoni I cili u pleks me watergate e america s’kishte me nge Te merrej me ate muhabet por vietnami I jugut do ishte si korea e jugut nashi .

Lufta u nis nga Kennedy dhe doli jashte kontrollit nga Zevendesi i tij.
Po e ben fast forward tek Nixon.
Sa per 8 me 2,nje bythe Castro ja beri 8 me 2 ne disfaten ne Gjirin e Derrave.
Plus qe gjate kohes se tij u ndertua Muri I Berlinit.

Ta kam thene por te mos vritej rrezik as nuk do te rizgjidhej,le me te kujtohej me nostalgji sic kujtohet sot.

Te mos I hyjme muhabetit se si i fitoi ato zgjedhje ne Cikago…

Invasion I gjirit Te derrave ishte nisur nga Eisenhower si pllan po qe u dekonspirua perpara se JFK te vinte ne pushtet .

Kenedi ka pallu Merlin Monro, i lumte palla, asnje president nuk e ka bere kete!

1 Like

E ke gabim: Merlim Monro palloi Kenedin. Ke probleme te formimit psiqik, por nuk je i vetem. Si ty jane shumica e meshkujve shqipetare.

kemi pare s’kemi pare foxnews po llap kondra trumpet sonte !!!

Fox ka disa dite qe merret me Trumpin.
Ju thashe qe pas 1 viti Fox do te behet si CNN.
Pronaret e rinj jane me demokratet.
Tani Sean Hannity do te ike,Jeannine Pirro po ben gati valixhet dhe Tucker do ta heqin gjoja per low ratings dhe mbaron detyra.
Nga nje rrjet qe thyente rekorde ne shikues me gazetare brilante si O’Reilly,Megan Kelly dhe Sean Hannity, do te perfundoje si CNN qe nuk e sheh njeri…

Fox ka bere deme shume te medhaja ne trushpelarjen e popullit American qe kulminoi me xgjedhjen e trumpit president .me vjen mire qe e kuptuan kabimin e po ngethehen ne rrugen e perendise .

Ke te drejte,duhet te zgjedhim kurvaret dhe baxhellat e establishmentit te Washingtonit,Hollivudit,New Yorkut apo San Franciscos
Ata jane adap per tu bere presidente,analiste,gjykates etj…

Ata qe pasi ta cojne punen ne Kine apo Malejzi,te tallin nese ankohesh,bile te thone qe je me mire tani dhe po u ankove je racist.

Zgjedhja e zotit Trump eshte bekim per SHBA.
Do ta kuptoni por do te jete vone.
Ne 100 dite ka punuar sa per 2 vjet.

nese nje kinez apo malajzez e ben punen tende me lire ti duhet te mesosh nje zanat tjater qe s’ta merr dot kinezi.z Trump psh nuk e kishte aspak problem tua shiste condot e tij ne mahatten sa frengu pulen kinezeve apo ruseve te pasur .nju jorkezet e thjeshte as ne enderr nuk blejne dot ne manhatten.nuk e kemi pare z trump te uli cmimet e real estate te tij per punetorine .

Ky palloi merlinen, hallall!

o po sikur dje thuaj. s’ na jane thare ende lotet

1 Like