20 dhe 21 shkurti mund të tregohen pak më ndryshe, Doktor!

http://konica.al/2018/02/20-dhe-21-shkurti-mund-te-tregohen-pak-ndryshe-doktor/

Shpetim Nazarko… e lashe leximin.
Ne fakt as u mundova ta filloja.

1 Like

Per ngjarjet qe I kemi pare e jetuar nuk biem ne nje mendje si ndodhen po per ato qe kane ndodhur 500 vjet me pare ?
Miti se Ramiz Alia shmangu gjakderdhjen varet si ta shikosh .ndoshta u shmang gjakderdhja e luftes civile por shume njerez humben jeten per shkak Te mungeses se shtetit I cili u treat si krypa ne uje e populli ngeli komplet bythezbuluar .

pastaj: mire qe “po e benim si ne Rumani”, po kush te shkonte duke kenduar Internacionalen para pushkatimit?

Pushkatimi I njerezeve pa avukat pa Te drejte apeli a nuk ishte shkelje e Te drejtave Te njeriut?

Duke mbyllur këtë shënim, përsëri më duhet të ripyes. Ku ishte udhëheqja e PD-së në 21 shkurt të ’91-shit? Kush e drejtonte vendin realisht: regjimi, shërbimet e huaja, që ndesheshin me njëri-tjetrin për “Dominonë e fundit”; apo instinkti gjenial i popullit, që e kuptoi se po shkonin drejt katastrofës? Vetë i mëshoj kësaj të fundit…

Ti mshoja ksaj te fundit se mire e ke, te ben te ndjehesh mire, ka te tjere qe ja mshojne Teorise se Komplotit, sepse eshte e padurueshme t’ja meshosh tezes se absurdit, qe bota eshte absurde meqe e drejtuar nga Rasti.

Njeriu kerkon ta racionalizoje me kot nje bote te udhehequr nga Rasti, ose nga instikti (qe pak a shume eshte e njejta gje) siç ja meshon Nazarko. Teoria e Komplotit eshte nje perpjekje per te racionalizuar absurdin ose instiktin, dmth qe ngjarjet mund te kontrollohen dhe manipulohen ne menyre racionale nga ca eminenca gri.

Por vete shkrimi i Nazarkos e tregon boten akoma me absurde, sepse i ka te tre variantet ne nje perzjerje turli me tre zarzavate, siç eshte vete realiteti (dhe per kete ka shume vlere shkrimi): instikti i popullit, insinuata per sherbime te fshehta te huaja (udheheqja e PD-se munguese) dhe Rasti (Neritan Ceka vjen rastesisht ne PD, sipas shkrimit).

@Xixa-g, ky eshte nje Rast qe ti dhe Katrori te diskutoni nese historia eshte nje rrefim artistik. Psh, çfare rrefejne historianet franceze se cila force beri Revolucionin Francez, dmth sulmin mbi Bllokun e udheheqesve ne Versaje?

Sa i pashem e i thjeshte ka qene kodoshi. Me trike leshi-golf. Nuk thone kot qe i zgjedhin komisaret.

image

Faqe e zezë Stalker, me na tregu një video se si dy ushtarë trima me automatik krahut, mundohen të lidhin nji grua që po çohet në pushkatim…

Hajt mo’, ai far’ gjyqi që i dënoi… me Gjika Popën në krye, vari lesht!

Hajt mo’ ai far’ dënimi që e kishin meritu’ për çka i kishin shkaktu ati poplli heroik rumun! Vari dy her’ lesht e Currit!

Por fundia, kundrejt atij standardi drejtësie republikane me të cilin ti ushqehesh përdita në atë Cote d’Azur që e ke për zemër, a mos vallë po të vibron qimja kur e sheh Elenën në at’derexhe? sinqerisht, faqe e zez’!

nuk besoj se Stalker ka kete opinion qe i vesh ti, bile un besoj qe Stalker nuk ka asnje opinion perveç per tu duk snob radikal shik.
ja shife vete kur te komentoje davo l’opinjo pyblik lesht e Currit.

Doktori foli bujur e tga qe te gjithe ish monista ishin. E se pushtetin po i njeti mut e mori.

Rama paska pa dash me vra te jatin, gjynah qe sja jane dhene nje shanc

meqe e kishim llafin tek mitet perpara disa kohesh.historiografia zyrtare i pershkruan keto ngjarje si popull i etur per liri ,demokraci e gjithe ato epitetet e bukura liriko epike .mesa mbaj mend una motivet ishin shume me pak fillozofike e idealiste se sa ato qe iu atribohen .mentaliteti i pergjithshem ishte po te permbysim statujen e dulles perendimi ka bere gati nje pllan marshall per shqiperine e na do hame me luge floriri.

1 Like

nashi vesh Armani 3000 euro .:grinning:

“…apo instinkti gjenial i popullit, që e kuptoi se po shkonin drejt katastrofës? Vetë i mëshoj kësaj të fundit…”

Edhe une ta mështes mëshimin e kesaj te fundit : Instikti gjenial - personal ishte kur po zbritnim nga Q.Studenti dhe po shkonim si dele drejt sheshit . Sa degjum krismat e para, u pame sy me sy dhe e majtem vrapin ke pallati oficerve ke lojrat e rr. Elbasonit . I kemi q… nonen Enver Hoxhes dhe kush e ka bo Enverin. Nuk do hajme nai koqe plumbi per ate legen tani ne fund.Ka trima Tirona sa te dush, ishte mendimi i pergjithshem.

1 Like

Kete duhet te kishte bere edhe Shqiperia me Nexhmijen.
Ne vend te saj,akoma kemi Nexhmijen qe na jep intervista ne TV.
Bile edhe e paguam per burgun qe beri.

Kush ushqehet me kërma, kërmë do përfundojë - i Modhi :grinning:

Tamam bré, i qifja t’ëmën!

Kjo gjë na bëri që sot - për atë Baba Fetah, në vënt të ishim agallarë nê Ziçisht, jemi çifqinj në Ameriqi!

ngjitja e ketyre ishte meteorike .Brenda pak ditesh nga askushi u bene personalitete .njerezit i shikonin ne drite te syrit si te ishin profete mekembes te allahut ne tirone.

Keshtu sic e keni nisur juve qe shani dhe ofendoni kedo qe nuk e vini dot ne rresht,vertet keni per te mbetur vetem dhe do te beni monolog.

Nje fjale per Nexhmijen thashe-nuk ju shava nga nena.
Sa per qurranjos,eja dhe me dil perpara dhe ma thuaj ate fjale,pastaj ta shohesh sa te vlen lekura.

Pavarsisht nga mendimet e ndryshme te diskutanteve per kete çeshtje dhe te tjera, jam i bindur qe asnje nuk ka ne mendje te mbroje Nexhmijen. Eshte vetem fantazija e kokes tende.

Ndersa jam fare i sigurte per xixen si per vete qe reagimi eshte kryesisht per videon e Stalker te trajtimit te Elenes ne menyre barbare. Vetem per llojin e murit dhe ngjyren e murit eshte nje video e llahtarshme, lere pastaj te tjerat. Por ti aq mbush.

Ceku i bardhe i Gramoz Pashkos.