3 Mars 1997: Kur shteti digjte gazetën më të madhe në vend

keshtu rilind media, duhet djegur qe te ngrihet si fenksi

Per ate qe e kupton nocionin Shtet, çdo te thot Shtet, i bie qe ose titulli i gazetes te ndryshohet, ose s’ka patur Shtet ne ate kohe. I bie te kete patur Diktator, Pusht, Klan, por jo Shtet.

Krim ishte ,atentat ndaj fjales se lire .por shtrember te rrime e drejte Te flasem nje gazete qe deklaronte se "ne vlore merret fryme lirisht " kur vlora kishte rene ne duar Te banditeve eshte gazette antikombetare .

kaq mjafton per te hedhur poshte ligjin e dekriminalizimit.

:v::v::v::v::v::v::v::v::v::v::v::v::v::v::v::v::v::v::v:
Gazeten e dogjen kimunistet, rrebelet e kuq qe kishin mberrit ne Tirane te kamufluar dhe nen hunden e shtetit demokratik i vune zjarrin medias se vetme te pavarur. Ajo nate ka qene tragjike per mua! -deklaroi dashnori i fjales se lire. Doja te shkoja vete me kove ne dore ta shuaja zjarrin e kuq por ishte shtetrrethim dhe nuk mund te thyeja ligjet e shtetit-mbylli tregimin e trishte dhe plot dhimbje shoku sekretar i pare, tribuni i lirise, ylli ndricues i demokracise!

ps. Pres nga shoket e armeve deshmi apo kujtime ne nder te mbrojtesit te pamposhtur te demokracise shqiptare!
Flm

Jo o vlonjat, i vetmi vlonjat ne dynja, rilindasit jane tribunet e lirise.
Une nuk di sa “e lire”, ka qene “Koha Jone”, por ajo qe mund te them me siguri, eshte qe askush nuk e mirepriti djegjen e zyrave te saj. Por meqe ra fjala, duke shfrytezuar konspiracite tuaja, si e realizoi krimineli Sali djegjen e saj?

97’ ishte nje revolucion jevgjito-sllavo-ortodoxo komunist me pasoja te pariparushme ,qe detyroj 100 mije shqiptare te lene vendlindjen dhe ku;
roli i opozites se atehershme ishte ai i bashkepunetorit me kriminelet te cilet edhe i shperbleu per vrasjet dhe shkaterrimet qe realizuan. Vete shume lidere te saj udhehoqen djegjen e mjaft prej institucioneve…te tjere pozonin me tre gishta…familjare te te tjereve shpallnin federaten e jugut, te tjere uleshin ne tavolina me kriminele qe ishin te skeduar per vrasje…te tjere kercyen mbi tankse te veshur me uniforma…etj

Opinioni im I ulet se shqipot jane popull I pa hair e nuku kane per te ndertuar ndonjehere shtet apo komb dhe se fajin nuk ua kane te huajte por kokat e tyre qe nuk nxene mend asnjehere , u formua ne ate mars te mallkuar te atij viti te lige .deri ne ate kohe mendoja pak a shume si shkaba se shqiperia mund e do te benej.

Pse o Maksi kaq dyshues ne kujtimet e tua! Nje here thua qe nuk e di sa e "lire " ka qene koha jone atehere, ndersa heren tjeter thua "[quote=“maksmeto, post:7, topic:1905”]
por ajo qe mund te them me siguri, eshte qe askush nuk e mirepriti djegjen e zyrave te saj.
[/quote]

Po si ore askush nuk e mirepriti djegien e saj? Po ay qe i vuri flaken nuk u gezua hiç? Apo kishte harruar qiririn ndez roja i nderteses dhe na beri hatane!

U bene 20 vjet o t’emen e s’emes. Kot s’thone s’e merr mortja gjene e vet, akoma gjalle, po ben lemsh gjithe vendin prape.

Po si ore askush nuk e mirepriti djegien e saj? Po ay qe i vuri flaken nuk u gezua hiç? Apo kishte harruar qiririn ndez roja i nderteses dhe na beri hatane!
[/quote]

Ato qe them une nuk perjashtojne njera tjetren, por meqe ra fjala, ku e di ti, qe e beri “krimineli”?

Mos mor burre si ta nxe goja qe kete pune e ka bere ndonje kriminel! Une i besoj me shume versionit te nje aksidenti. Keto konspiracionet se zjarrin e ka vene ay nuk me bindin.

O Vlonjato, kshu besoshin te gjithe ne ate kohe, po me vone duel njoni (eshte ne turqi tani) qe tha e kam bo une me do shoke - porosi e dashnorit te fjales se lire…
sa keq qe na iku PF’ja ai i ka jetu nga afer, tani rrime e lexojme karrliqe me bandat e kuce jevgjito-sllavo-ortodoxo…

1 Like

Po Patrioto po… mire thua qe mbas kaq vjetesh del njeri dhe thote qe e bera une dhe ja ku na prishet filmi :wink:.

Kjo jotja eshte veteironi, por ke Patriotin me poshte qe “i ka thene njeri” si prove te “krimit” te rradhes.

Patriot, “argumentat” tuaj me “me tha njeri” dhe “isha vete” jane vetem per te bere propagande partiake.
Kur humben parate, dolen ca dhe thane qe ishte Berisha ai qe…
Kur ndodhi 97-a, dy pilote thane qe Berisha…
Kur u dogj redaksia e Kohes, doli njeri dhe tha qe Berisha…
Kur ndodhi Gerdeci doli nje Koste dhe tha qe Berisha…
Kur …ndodhi kjo…tha dikush
Kur …s’ndodhi ajo… dolen ca dhe thane…
Bile dhe per perndjekjen e te persekutuarve, del Arni Bala, nje kalama dhe deshmon qe eshte Berisha persekutori i vertete.
Shihe dhe vete shkrimin e anal-istit S.Minxhua, kur e ben fakt qe “shteti”(lexo Berisha) dogji median e “pavarur”(paksa te varur nga nje zot e di cili djall)
Mekanizmi i thashethemit te diktatures, eshte gjalle dhe punon njesoj si dikur, vetem qe tani i jane shtuar dhe anal-istet e medias, qe “rastesisht”, qellojne te jene shumica nga krahu i pushtetit te sotem dhe opozites dje.

Imitim fije e per pe e propagandes se diktatures eshte ai qe ben ti e idhujtaret e tjere te Sales. Ashtu si propaganda e enverit, edhe ju mohoni duke sfiduar logjiken ate qe gjithe njerezit e shohin me syte e tyre,q e nga 97-a e firmat piramidale qe i financonin fushaten berishes, rrahja e gazetareve dhe e oppozites ne vitet 96, vrasja e kater njerezve ne bulevard, e gjithe te tjerat me radhe. Sado i madh qofte gomarlleku i sales, njesoj si ne ate kohe ju jeni gati te hani bar e te beni sikur njerezit e tjere jane budallenj. Po njesoj si komunistet dhe ju shani cdo ambasador amerikan qe ju shan babain shpirteror. Shani cdo europian, cdo te huaj. Jeni gati te shkaterroni te ardhmen e femijeve tuaj vetem qe nje person i vetem te rrije perjetesisht. Ne gjithe boten ikin politikanet cdo tete vjet, ju premtoni lufte sapo i juaji qe ka 25 vjet qe s’ben asgje, rrezikon te dale para drejtesise. Sikur ju ka nxjerre enveri prej hundesh.

Nuk e di cfare sfidon llogjiken, por, qe te thuash, qe 97-n e kreu Berisha, eshte sfida me e madhe per llogjiken. Nuk mund te ta rrok mendja, te mendosh qe dikush me pushtetin me te madh te mundshem, do te organizonte dicka te tille, qe te pakten do ti humbte ate pushtet, pa folur qe atij I rrezikohej dhe vete jeta.

O Makso po ca bo o burre? Ti ose je i lashte e se merr vesh muhabetin, ose ke qene 8vjec kur u dogj KJone…
boj nji kerkim se ndoshta te ndihmon: https://www.google.ca/?gws_rd=ssl#q=koha+jone+izet+haxhia&*