45 vjet komunizem dhe ajo cfare mbeti nga ne

Nga Beluli

me rastin e perkujtimit te 30 vjetorit te eksodit te 91-it te shqiptareve, me anije, drejt Italise… qe ne fakt ishte eksod masiv, tragjik ; nga deti, toka, ajri e me cdo menyre. nuk besoj se ka bere ndonjehere vaki qe nje popull te doje te iki me cdo kusht dhe ‘‘me deshire’’ nga vendi i vet. dmth pa u detyruar me dhune nga ndonje armik/pushtues apo nga ndonje katastrofe natyrore.
-kete e bene shqiptaret qe brenda 1 viti, 91-92 , me rastin me te pare iken masivisht, rreth 1 miljon banore pjesa me vitale e nje populli fare te vogel.

-pse e bene shqiptaret ? -prandaj kam vene kete foto per iilustrim… foto, qe e kam vene edhe me pare, e vitit 89-t bere ne Korçe nga gazetare te huaj… foto spontane e kapur nga nje sy i stervitur qe tregon ne fakt gjendjen e rende psiqike te gjithe popullit tone aso kohe. keshtu ishin shqiptaret kudo, ne cdo qytet apo fshat te Shqiperise, njerez te pashprese , te lodhur , qe ishin marre peng per 50 vjet nga bande uzurpatoresh te pushtetit qe i kishin izoluar ne nje kamp te madh perqendrimi qe quhej Shqiperi dhe benin cfare te donin me ta.

-jo se nuk jane te njohura keto, por duhen rithene e rikujtuar sepse ajo qe i ndodhi popullit tone pas 50 vjetesh diktature te eger komuniste, ishte tragjike… katatsrofe qe per fat te keq do ta vuajme akoma e ne menyra te ndryshme.
-te jap nje shembull te thjeshte, te krahasohemi me vellezerit tane shqiptare te Kosoves… -ne habitemi me ta, me kulturen e tyre shoqerore-demokratike, psh sesa mire e bukur i bejne zgjedhjet ata. as shajne , as vjedhin, as shesin e blejne votat, as mashtrojne etj.

dhe nje arsye tjeter se pse duhen rikujtuar e vleresuar keto ngjarje qe perjetuam… -seç eshte , per fat te keq nje takëm njerezish , qe pervec nostalgjise se semure (madje e ngaterrojne nostalgjine me vitet e rinise, duan te jene edhe njehere 20 vjec si duket :sweat_smile:) , e thone si pa te keq… -aaa , ishim mire aso kohe… ose -çohu Enver.

nderkoh qe, cfare beri Enveri ato 50 vjet… dhe sa mire ishim… e morrem vesh menjehere ne 90-en. kur nje popull i tere; burra , gra , te rinj… morpo me komunista e ballista… ne rastin me te pareqe iu dha, iken nga vendi i tyre.
ky eshte argumenti apo treguesi me i thjeshte se cfare rezultati katastrofik ishin 50 vjet komunizem !


PS
@gjembi kjo eshte e Belulit. E kam marre nga fb e tij pa autorizim.

@gjembi ta shkrujta ate “PS” qe ta nxirje si postim te @BeluliXVI .

Shkrim dhe argumenta medioker e banal qe na kane care veshet keto 30 vjet ! Thellohuni shok !

Pjeter nuk e di si do e deshifronte gjembi ate P.S-ne ne fund, apo si mund te postohet ne emer te dikujt tjeter, e sidomos pa autorizim. Shoh qe ke shtuar ne krye te tekstit ‘Nga Beluli’ dhe tani makes sense, gje qe nuk kuptohej kur e aprovova. Edhe kategoria ‘shtyp’ nuk i pershtatet por anything goes keto kohe te ppu.

A mendon se Beluli do vinte ta postonte vete ketu po te donte?

Per momentin po e le keshtu sic eshte derisa/nese Beluli te ankohet.

No comment…with colors

Dmth, e ka shkru Beluli, po e ka postu Pjetri🤔

Nuk e di. Une duhej te pakten te shpjegohesha se si kisha vepru. Duke qense beluli ka qene nje antar i spikatur i ketijt komuniteti, posimet ketu mungojne pothuajse fare, hajt thashe, po marr kete status te belulit nga fb e tij dhe po e sjell ketu.
Per saqarim te metejshem, titullin e cpika vete.:grinning:

Ti mor shok ke zgjedhur nje vend kapitalist te jetosh😁 pse te duket banal shkrimi🤔

Zequa, meqe nuk je Zeqo nuk ke si ta dish qe arb eshte komunist, qafir. Bjeri qenit komunist siç i binte Zeqo ne vakti! I ka kapitalizmi keto, i ka!

1 Like

Sepse eshte banalitet, njesoj si komenti yt ! Ne fakt nuk mund te maresh disa foto e te pershkruash Shqiperine socialiste, eshte njesoj sikur te bej une disa foto nga getot e 90’ e te pershkruaj kapitalizmin ! Ja ashtu shok thellohuni dhe i lini banalitetet !

1 Like

Le te jete ca i do zemra, komunist apo ballist😁 une me sa ja kam lexu komentet arb jeton ne Angli vend kapitalist😁ndaj dhe ju pergj😁

vendimi mbetet pezull. Pritet mendimi i Manjoles se ajo i di mire punet e Zeqo teleshmengut qe akoma kujton se ka vende komuniste.

Disa prej ketyre sapo mberrinin me anije iu thonin gazetareve qe i intervistonin se vinin pervec pune e begati por edhe te martoheshin me miset qe shikonin ne TV italian.Pra eksodi kishte edhe nje komponent seksual apo jo i Modhi :joy:? Refugjate qe u blokuan ne stadium te barit derisa u kthyen u tregonin shokeve se si gjate asaj kohe (be stadium te izoluar?!!) kishin zene dashnore taliane .Kjo iu ndizte fantazine te tjereve.Ne itali ai eshte sheshit.Kur Guti i Xhikes me ate surrat si kale zuri dashnore atje une qe jom 100 here me simpatik se ai do bej nomin .Yxhym pertej detit me vaporin e pare :joy:

Komunizmin e rrezoi TeleNorba.

@Mirejam_Tirana, kujdes kete teme, mbaje shenim, ruje ne arkiv ta nxjerresh prej vorri kur te paraqitet momenti i duhur.

1 Like

Qafsha te gjithe i ke rene ne te .E pakta 90% e refugjateve kishin ne mendje se me te shkelur ne token taliane do benin seks si ne skenat e tele norbes :joy:

@Mirejam_Tirana, kujdes kete teme, mbaje shenim, ruje ne arkiv ta nxjerresh prej vorri kur te paraqitet momenti i duhur.

:joy: :joy: :joy: :joy: :joy: :joy: :joy: :joy: :joy: :joy: