7 milionë të vdekur çdo vit prej duhanit!

Pirja e duhanit shkakton 7 milionë viktima çdo vit, dhe shkatërron planetin përmes shpyllëzimit, ndotjes dhe hedhjes së bishtave në tokë.

Këto janë detajet nga studimi më i fundit i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ku përveç kostos së ambjentit, shtohen edhe kostot e shëndetit, ku llogariten 1.4 trilionë dollarë shpenzime për shëndetin. Nga të mbjellat deri tek paketa, duhani kërkon një përdorim intensiv burimesh e gjithashtu çliron kimikate të dëmshme në tokë dhe ujë, si dhe çliron edhe gazet serë.

“Duhani jo vetëm i bën me kancer mushkëritë e njerëzve, por është kancer edhe për mushkëritë e Tokës.” – tha Dr. Armando Peruga, mbikëqyrësi i këtij studimi. Prodhimi i duhanit përfshin 124 shtete në gjithë botën dhe zë 4.3 milionë hektarë tokë bujqësore. 90% e kësaj sasie mbillet në vendet e treta, tek ato vende me ekonomi të ulët.

Cigarja është shqetësim edhe si ndotës i ambjentit. “2/3 e gjithë sasisë së cigareve, mbeten në tokë si mbeturina” – u shpreh Peruga. Këto mbeturina lidhen me kimikate si arseniku dhe metale të rënda, të cilat kthehen në materiale të dëmshme për ujërat. Megjithëse qeveritë mbledhin 270 miliardë dollarë taksa çdo vit prej duhanit, OBSH sugjeron që të rriten akoma më shumë taksat por edhe çmimet për paketë, gjë që mendohet të sjellë edhe uljen e përdorimit të këtij ‘vrasësi’.

Shshshttt :zipper_mouth_face:

7 milione ne vit vdesin prej duhanit ne bote .
Une pij gati 1 pakete ne dy dite .
Kur i bie te vdes une ?
Kush e e gjen ka nje dreke ose po ishte vajze ka nje Darke .

Philip Morris International Inc. (NYSE:PM) gained 0.10% with the closing price of $119.95…

Po nese e gjen Pjeri ose Ketlina? I shtohen dhe luleshtrydhe?

Pjerit i shtohet nje bythmadhe , kte tjetren se njoh.

2 Likes

me shume vdesin nga sheqeri
me shume vdesin edhe nga fast-food-et.

Sa shpejt e bere hasha, me shpejt se PS-ja Shukriun :frowning:

cdmth te besh hasha?
seriozisht pyes. cdmth hasha me tamam?

lere se e gjeta dhe e futa ne google translate

meanings

[1] One tells condition or behavior is absolutely not acceptable.
[2] When there is a controversy about the contrary, it is used necessarily.
Origin
( Arabic )

Pini hashash dhe asgje s’ju gjen. une e perdor gjys duhan gjys hashash nga e keqja.

Kur e refuzon dike. Psh refuzon motren “s’je me motra ime”.

1 Like

Eh sa mire do ishte sikur policia ne shqp te ftonte sa me shume dashamires kur djeg mullaret/ thaset me hashash. Ta bente si tip spektakli me spektatore ne forme rrethi qe shikojne dhe ndjejne hashashin bio qe digjet. Ehhhh…

1 Like

Nuk i vret duhani, i vret Hazbiu.

Nga ana tjeter falenderojme kubanet e domenikanet qe na japin mundesine te ceplendisemi me ndonje puro e viski here pas here.

Brado gjynah qe pi aq sh duhan. Tkam perfytyru gjithmone si rob te shendetshem. Reduktoje sasine se te plak dhe te shemton, te ben njeri te pafuqishem plus mund te te beje dhurate nje semundje kronike qe s’te le te marresh fryme lirisht (figurativisht dhe literalisht kjo) leje vdekjen se s’ka dhe aq rendesi, kush po e merr vesh kur vdes.

2 Likes

Nje pakete ne dy dite qe dmth 10 cigare ne dite , nuk me duken shume , megjithate rrofsh per keshillen :slight_smile:

Ta do te miren pa te thote. per mu se rru kush, ça u ke bo mo vlla qe te dojn kaq shume!?:smirk:

Me siguri ngaqe ka makine me goma te trasha.

Eh mos te dalte nami thuaj! se o i kam te trasha gomat une o s’ka tjeter, shto ketu ngjyre te kuqe e xhama te zi, po nuk besoj se eshte kjo.