7 të mirat për shëndetin nga vaji i kanabis

Shkrim interesant mbi perfitimet shendetesore nga perdorimi i vajit te kanabisit. I bej thirrje te gjithe atyre qe kane gjendje kanabis ne forme gjetheje nese eshte e mundur ta kthejne ne vaj. Nese nuk eshte e mundur, te shfrytezojne prodhimin e ri dhe keshtu edhe do te fitojne, por edhe mire do ti bejne njerezise. Kush nga ju ka vaj kanabisi apo di ndonje burim se ku mundet te bleje, te me beje nje mesazh ne privat. Ose, nese ka ndonje teknike qe kanabisin gjethe te presuar te kthehet ne vaj te na e tregoje, se pastaj lenden e pare e gjej vete batjava.

2 Likes

Shkrim interesant mbi perfitimet shendetesore nga perdorimi i vajit te kanabisit. I bej thirrje te gjithe atyre qe kane gjendje kanabis ne forme gjetheje nese eshte e mundur ta kthejne ne vaj. Nese nuk eshte e mundur, te shfrytezojne prodhimin e ri dhe keshtu edhe do te fitojne, por edhe mire do ti bejne njerezise. Kush nga ju ka vaj kanabisi apo di ndonje burim se ku mundet te bleje, te me beje nje mesazh ne privat. Ose, nese ka ndonje teknike qe kanabisin gjethe te presuar te kthehet ne vaj te na e tregoje, se pastaj lenden e pare e gjej vete batjava.

2 Likes

nuk di a ka lidhje po lejohet ne shtetin tone me recete mjeku.

te shkretet farmaciste :smile:

ke kalu nga kerkimi i prostitutave te vaji i kanabisit, berber. Kapercim cilesor ky

1 Like

Jam gjithmone i mendimit se aty ku ka bollek /teprice duhet gjithmone ide per ti shfrytezuar sa me me efikasitet. Apo jo?

2 Likes

…sic duken bathet e priftit domatet e fushes do na dalin me vonese ket sezon berbero

ka mundesi, se farishtet jane xanun me fare kanabisi, ene lirohen aty nga fundi i prillit.

1 Like

pashe nje dokumentar me nje te semure me parkinson me duket qe nuk kontrollonte asnje levizje te trupit, aq rende dukej. Mjeku qe demonstronte efektivitetin e vajit, i beri trajtimin dhe e vuri ne gjume. Kur u zgjua, dukej si njeri tjeter. Jo vetem qe sillej normal, po komunikonte normalisht si cdo njeri qe nuk eshte i semure. Dhe sigurisht qe kish oreks

1 Like

Sa mire, po çfar te mirash, apo futja pordhes kot, se me shume se gjysma nuk kuptojne anglisht.

1 Like

Nder vite kam lexuar shpesh per efektivitetin e kanabisit (ndonese jo ne formen e vajit) ne trajtimin e çrregullimeve te ankthit, perfshire PTSD-ne, por nuk eshte akoma metode trajtimi e perhapur qe te dihen e te njihen benefitet e tij. Vete kam gati dy muaj qe vuaj nga manifestime te renda fizike te PTSD-se dhe do te ishte mrekulli te gjeja nje metode qe do te me zgjonte nga kjo (mund ta pershkruaj vetem keshtu) enderr e keqe. Problemi eshte se si barnat standarde si ato natyrale mund te jene ose mund te mos jene te efektshem per nje person. Per mua as antidepresuesi as qetesuesi nuk ishin (perkundrazi ma nxisnin ankthin), vetem apo ne kombinim. Kanabisi kam pershtypjen qe funksionon pak a shume njesoj si qetesuesat, por duke qene se ka me mijera barna te ndryshem qetesimi ne treg, nuk eshte kushedi risi. Mbase efekti i tij mund te rezultoje me i madh tek disa entuziaste kanabisi por persa i perket çrregullimeve te ankthit, nuk ka ilaç e as metode trajtimi perfekte. Fatkeqesisht.

1 Like

jo kanabis per stresin akut dhe ptsd-ne. as medikamente. metoda me efektive eshte nje kombinim i CBT me EMDR dhe Exposure therapy.

Per vete natyren dyfelore te semundjes nervore (depresiv-maniakal) ilaçet e perdorur kane efekt dyfelor mbi semundjen dyfelore te te semundurit dyfelor. Prandaj edhe zhardines i bejne efekt te kundert antidepresivet.

Nga kjo pikpamje ilaçet ne fjale nuk kane dallim nga drograt, te cilat te qetsojne, por njekohesisht te shqetsojne. Eshte njelloj per kanabisin, e keni plot internetin me studime qe eshte shkaktar per fillime te skizofrenise. Perveç se sherben si tramplin per drograt e tjera te fuqishme. Asnje i droguar nuk fillon me krakun, te gjithe e fillojne me kanabisin.

E vetmja vlere e vertete e kanabisit eshte vetia e tij antidolorifike, nje mrekulli e vertete, sidomos per te semuret terminale. Fakti qe vlerat e kanabisit nuk mund te studjohen dhe perdoren per arsye ligjore, eshte nje nyje tjeter gordjane midis konservatoreve dhe liberatoreve, njesoj si çeshtja e pidhi-karit. Ja shikoni edhe ketu te njejtet persona diskutojne nga te njejta pozita, duke thene te njejtat idjotsi dhe maskaralleqe.

1 Like

Per EMDR kam degjuar qe eshte me i efektshem pak kohe pasi personi ka perjetuar traumen. Kam degjuar fjale te mira nga profesioniste per hipnozen dhe MBSR.

1 Like

te gjitha terapite jane me te efektshme sa me afer ne kohe me traumen e pesuar, por trauma do qe te kaloje ca kohe qe te quhet traume. kryesorja eshte CBT-ja. konfrontimi i traumes, riperjetimi dhe shmangia e shtypjes se emocioneve dhe mendimeve te shkaktuara nga trauma. Trauma luftohet ne menyre aktive.

1 Like

Rama e di qe shqipet jane shume te stresuar nga jeta, ndaj mundohet tu rilinde çakrrat me kanabis, po ta di njeri per nder?

1 Like

Jam ne nje mendje per çfare thua qe duhet luftuar ne menyre aktive. Problemi eshte se njeriu qe vuan nga problemet me ankth pikesepari do vizitoje mjekun per shkak te simtomave te frikshme si takikardia, tensioni i larte, mpirja e gjymtyreve, etj., por ne pergjithesi strategjia qe ofrohet eshte mjekimi me qetesues (perkohesisht) apo antidepresues ( qe mund te rezultoje i demshem), ne raste te rralla me beta-blockers ne rast takikardie te vazhdueshme. Edhe kur kam pyetur, mjeket jane skeptike ndaj formave te buta te trajtimit dhe as qe behet fjale per nje trajtim te personalizuar (se ankthi mund te kete burim biologjik apo edhe te sjelle çrregullime biologjike).

1 Like

Me gjith ato ça po ndodhin ne France e ne Albanie nga mos jesh ne ankth!:worried:

1 Like

zhardin, po ti mi dreq kushedi sa here me ke rekomandu formulen alkimike magjike te Peshkut: “i ke mare ilaçet?, a ke zene dashnore?”, e vuajtkerke per vete nga depresioni.

Mir qe ilaçet i paske mare, po dashnore pse nuk ke zene?

2 Likes

jardin, ne fakt trajtimi me ilace per traumen nuk ben sens, po aq dhe per crregullimet e ankthit ne pergjithesi. ankthi shkaktohet pergjithesisht nga mendimet po ashtu dhe simptomatologjia fizike e ankthit ben dallim dhe ilacet nuk eshte se mund te bejne shume ne kete aspekt. dmth terapia e fjales nuk eshte varianti me i bute, por medikamentet jane.

2 Likes

Hapja e chakrave me kanabis… sa shprehje gjeniale lol lol lol