A do te rehabilitohen nga Partia Socialiste figurat e te majtes historike shqiptare?

Nga sa dime zyrtarisht asnjehere PSSH nuk eshte shprehur per rehabilitimin e figurave te te majtes shqiptare si Zai Fundo,Anastas Lulo,Sadik Premte,Ymer Dishnica,Sejfulla Maleshova,Zef Mala,Tuk Jakova etj.

Per PSSH-ne zyrtarisht keta mbeten me damken e tradhetarit apo agjentit te huaj,sic i cilesoi edhe Enver Hoxha.

A do te pranoje PSSH-ja ti beje keto figura te ndritura te te majtes shqiptare,si pjese te ndritur te historise se saj,apo do te vazhdoje te heshte dhe ti etiketoje si tradhetare ?

sma ha menja

1 Like

Clidhje kane ata monista me partine ultra te djathte socialiste te alvanistanit?

2 Likes

o të hongërt menja të hongërt, më keq se ç’të ka ngrënë

1 Like

po ç’lidhje kane keto figura qe kane qene vertet te majte, inteligjent, serioz, me palaçot kapitaliste te Rivdekjes.

Pjer, gjerat duken pa lidhje per ata qe jane bere per tu lidhur dhe jane te zgjidhur prej zinxhiri, por ne baze te konceptimit olistik te botes (ti qe di se çfar eshte shen Grali, duhet te dish edhe çfar eshte shen Olistiku) gjerat kane lidhje me njera tjetren.

Psh, je olistik i modh nese gjen misterin:

Ç’ka felja e djathte qe preokupohet kaq shume per felen e majte?

po pra kete po them dhe une i Modho, se ç’lidhje mund te kene ata te majte, me keta kapitaliste te PS sot.

kapitalistet e sotem as jon tu pjerdh per ty e per mu, fjala eshte per preokupimin e kapitalistit rentier qe ka hap temen.

he Pjer po pres pergjigjen e pyetjes. Apo nuk e gjen dot dhe me duhet te pergjigjem une?

1 Like

Ueee …figura te ndritura…pjese te ndritur te historise…po kur te them je me sindromen e stockholmit nuk beson ti ! Ku te ka shkuar mendja mor djal qe je gdhire pa dale drita me merak te tille!
Allah allah :drooling_face::drooling_face::drooling_face:

1 Like

Pjer kaqoli po mundohet te kaloj lumin pa u ndjere por kot e ka. Pse nuk e di bllogu kush PtH-i?

meqe qeka lodh vlonjati me dhon pergjigjen, atehere un po lodhem te “rehabilitoj” nje figure te se majtes historike shqiptare, figure qe ka vlere me teper se rendom vlera e feles majtas.

Se ardhmi nje shkrim per kete figure ortodokse korçare (me origjine jo nga Devolli, por nga Voskopoja)

Prape kete pyetje ky fendyelli. E ka bere nja tre here, a thu ketu varen fatet e njerezimit e te gjithesise. Formalisht PS-ja i ka lare duart qe kur ka bere distancimin nga Enver Hoxha. Po shikoja nje emision me nusen e Enverit, e cila thoshte qe Enveri ndaj kundershtareve politike ishte disi zemerdhembshur, po ndaj te veteve qe i rrezikonin pushtetin ishte i pameshirshem. Falje per keta e te tjere duhet te kerkoje familja e Enver Hoxhes. Kjo Liljana eshte e vetmja qe e ka bere disi kete kerkimin e faljes, tha edhe per te shoqin qe e ka bere, po se kur, nje Zot e di. Po se mos pret nga Nexhi te kerkoje falje, o devolli, se do te te dalin thinjat duke pritur.

Eshte pyetje normale per nje parti qe raklamohet se eshte reformuar dhe distancuar nga e kaluara e saj kriminale.
Cfare mendon PSSH per kontributin e ketyre figurave:Zai Fundo,Anastas Lulo,Sadik Premte,Ymer Dishnica,Sejfulla Maleshova,Zef Mala apo Tuk Jakova.

PSSH mendon qe do te kishte qene me mire per te gjithe, edhe per ata vete figurat ne fjale, qe te kishin hapur nje biznes privat si eterit e tyre, te shisnin mallin deri ne Follorine, me paret te spekulonin ne Burse si Sorros, me fitimin te financonin LGBT dhe t’i jipnin te barkthateve lemoshe qe te mos ndodhte asnje ngjarje, perveç se ne sinema “Majestik” ku ndodh NGJARJA qe majto-idet hajne kokoshka dhe thithin pipzen e Coca Cola-s sipas mesimeve te ngambrapamarksisto-idit Zhizhek.

Ça lidhje ka? Partia socialiste është munduar t’i largohet së kaluarës, sepse nuk ka dashur të identifikohet me paraardhësen e saj. Është kryqëzuar për këtë gjë dhe s’mund t’ia lejojë vetes të kërkojë diçka të tillë. Për një datë çlirimi po sulmohet prej vitesh, jo më të merret dhe me figura të “damkosura”

E ndryshove muhabetin, nga akuza se i etiketon tradhtare ne “kerkim opinioni” nga “PSSH”. Ti kur je ne palester vetem shikon rastesisht CNN-in dhe lexon “Temen” e jo ZP-ne, se aty ka pasur “shkrime rehabilituese”. Po meqe nuk te ze gjumi se c’mendon “PSSH”, pse nuk i ben dy gisht karte Edi Rames. Ne themi Partia dhe nenkuptojme Lenini, ne themi PDhi dhe nenkuptojme plaku Mere, ne themi “PSSH” dhe nenkuptojme Palloshi.

Po ca ti reabilitosh Ben Blushit, figure historike e te majtes Shqiptare? Kta kan bo te gjithe shkollen e Lajes, Partine ja uzurpoji Hafizit, fondet e burrit te saj ja vodhi dhe nuk lejon forumin te mblidhet. Kane faj Shqiptaret qe sbesojne partite e vogla e Agallaret e rinj?

Hafizi me mire ta braktise perfundimisht politiken sepse nuk eshte per te. Fatkeqesisht.