A do të triumfojë Çështja Çame, kundrejt Greqisë?

Nga Olsjan Topalli

Çështja Çame është natyrisht më e përfolura e ditëve të fundit. Një betejë që ka nisur prej më tepër se 70 vitesh dhe vazhdon akoma mos të marrë zgjidhje si nga Tirana zyrtare por edhe nga Athina. Më shumë si “Çështje Çame” ajo është çështje shqiptare, e cila i përket çdo shqiptari brenda dhe jashtë kufijve, anë e mbanë botës.
Çështja Çame mori jetë dhe mbështetje të forte me krijimin e PDIU- së (Partia për Demokraci Integritet dhe Unitet) me Kryetar Shpëtim Idrizin ku misioni i saj është mjaft i qartë: “Ne jemi partia e kauzave kombëtare, e çështjes çame, e bashkimit kombëtar, e mbrojtjes së diasporës, e përfshirjes së atdhetarisë në menaxhimin e vendit. Atdheu është kryefjala që duhet të na udhëheqë”.

Çfarë ka thënë Idrizi për Çamërinë ?

“Unë jam çam, por jam edhe europian”, sepse atje larg, nga një politikan që nuk i përket kombit tim mora një përgjigje që duhet të ma jepnin këtu e 72 vjet më parë politikanët, në radhë të parë të vendit tim dhe pastaj të huajt.
Por, rëndom jemi fshehur. Kemi vënë një kapak përsipër, në mënyrë që mos t’i prishim terezinë fqinjit gërrnjar dhe lojcak. Gjatë këtyre viteve shpesh kam menduar që më shumë se nga të tjerët ne, vetë shqiptarët kishim më shumë frikë prej Çështjes Çame. Ne sikur donim ta harronim, ta fshihnim atje në qoshet e institucionit të harresës, ia kishim drojën hapjes së një derti që mund të na shkaktonte andralla.
Por, nuk harrohet edhe sikur ta kishim vullnetin e plotë për këtë gjë. E tërhoqëm zvarrë ndër vite, madje shumë të vështira kujtimin e njerëzve tanë, kujtimin e sakrificës që bënë ata patriotë jo për krahinën e tyre, Çamërinë, por për Shqipërinë. Nuk e lamë pas shpine edhe kur ishte turp të thoje që je çam, as sot, kur lloj-lloj kulisash kërkojnë të ngrejnë një çështje ta paqenë, sektarizmin krahinor mes vedit. As sot, kur qarqe të caktuara financojnë politikisht dhe mediatikisht antiçamizmin.

Qëndrimi i Kryeministrit Rama

Edi Rama mbështet me vendosmëri të plotë Çështjen Çame, ku ndër të tjera ka thënë: “unë jam kryetari i të parës parti politike shqiptare që çështjen çame e futi të zezë mbi të bardhë në programin e vet”. Po ashtu ai ka pohuar se Çamëria është Shqipëri dhe Çështja Çame është çështje shqiptare, ku i përket gjithsecilit prej nesh.

Qëndrimi i BE- së

Tashmë Çështja Çame ka marë përmasa “globale” e njihet nga të gjithë, diskutohet nga të gjithë, kritikohet nga të gjithë, dhe nga të gjithë sëbashku do mare zgjidhje dhe kjo është e padiskutueshme. Pra, Çështja Çame nuk ka më kthim pas. Gjithashtu kjo çështje u diskutua në Bruksel ku u cel edhe dosja. Në një deklaratë mbi qëndrimin e tij rreth këtij ngërçi Johanes Hahn theksoi : “Marrëdhëniet diplomatike mes dy vendeve janë intensifikuar, gjithashtu edhe dialogu politik është formësuar më mirë. Komisioni mirëpriti faktin se të dyja vendet po diskutojnë krijimin e një mekanizmi të përbashkët, që do të mblidhet në mënyrë periodike, për zgjidhjen e çështjeve të pazgjidhura dypalëshe. Këtu përfshihet përcaktimi i shelfit kontinental dhe zonave detare shqiptaro-greke, të drejtat e personave që u përkasin minoriteteve dhe çështjen çame. Komisioni ka përgëzuar këto përpjekje, duke shprehur mirënjohjen për ripërtëritjen e një angazhimi të tillë të rëndësishëm diplomatik dypalësh”
Kjo deklaratë “bombë” nuk u prit mirë nga Athina zyrtare, ku sipas tyre kjo çështje nuk egziston dhe se deklarata e Hahn është e njëanshme dhe e pavërtetë.

Përse Greqia ka frikë nga Çështja Çame ?

Greqia nuk do që të zgjidhet kjo çështje pasi Çamëria është një ndër vëndet më të pasura të, pasi ky vend ka një pozitë gjeografike mjaft të favorshme. Grekët e cilësojnë Çamirinë si 1/3 e pasurisë së përgjithshme të tyre. Ata e dine fare mire se çfarë do ndodhë me zgjidhjen e ngërçit politik midis Tiranës edhe Athinës dhe ato që do të kërkojë popullsia çame.
Me zgjidhjen e ngërçit kjo popullsi do të kërkojë:

a) Ngritjen e varreve të të rënëve çame gjatë luftës
b) Nënshtetësinë greke
c) Pronat e tyre të cilat kanë një vlerë të lartë
d) Dëmshpërblim për të gjitha trazirat që i kanë shkaktuar

Këto janë disa nga kërkesat kryesore që shteti Helen ndihet i frikësuar dhe nuk negocion me Shqipërinë, duke mbajtur në fuqi edhe ligjin e luftës që prej vitit 1966.

Nëse dikur vite më parë politikanët grekë ndiheshin superior kundrejt kësaj çështje, tashmë gjerat kanë ndryshuar. Diskutimet edhe pse të ashpra janë në rrugën e duhur falë dorës së hekurt të BE- së dhe SHBA- ve. Çështja Çame është një e vërtetë e pakontestueshme që do triumfojë me të drejtë. Greqia do “përulet” përpara Çamërisë, përpara kësaj beteje gati shekullore. Ditët e lavdisë po vijnë dhe janë shumë afër, Çamëria do të mposhtë Greqisë.

Ceshtja Came ka rruge te gjate per te bere … AKOMA NUK KEMI SHKRUAR HISTORINE E VERTETE…te atyre krahinave , figura e ALIPASH TEPELENES… qe islamiket ne Shqiperi e mbajne per hero sot e kesaj dite… duhet RISHKRUAR sa me shpejte …Ceshtje Came vetem per pronat … pa kontekst historik , dhe duke e pare te njeanshme pa arbanitet kristiane …dhe Epirin si pjese shqiptare… ( Gin Bue Shpata deri ne Arte para islaizimit te shqiptareve dhe ngelen pa identitet sic jane edhe sot) … eshte veshtire se do gjeje zgjidhje te deshiruar.vetem sa do terhiqet zvarre nder shekuj…Sa per klyshe turqish te te PDIU-se…duke e paraqitur historine si ceshtje kombate islamike irredentiste as qe ka shance per zgjidhe …as Europa nuk ta pranon ...shkoni ne gjykatat greke nje per nje PERSONALISHT TA KERKOSH PRONEN… pastaj eja ankohu ne BE mbasi te japi greku vendimin e gjyqit …po pati shkelje ligjore…Pse ka FRIKE …Shpetim Idrizi te kerkoje pronen nje per nje po e do me vendim kapital ne cete…per te gjithe ne emer te shtetit…!!! ( u bene dy permendore per te shkulur ne jug …duhen terhequr me kavo si busti Enverit … Alipash Tepelena dhe Hillary ne Sarande )

https://www.youtube.com/watch?v=JW1JvJ7Wq7s

une them te bejme aleance me turkun, hyme ne lufte me grekun, pushtojme greqine e ndajme pergjysme, camerine e karrim ne, pjesen tjeter e merr turku, ishujt ja shesim gjermanit e me ato leke bajme palle per 100 vitet e ardhshme

si thoni?

Unë jam çam, por jam edhe europian, jam dhe politikan (qe ta çan…)
Idrizo, shiko tasin e persheshit se po ju ngref gerqise ta zuni ne fyt. Po ke te drejte ti, pershesh po ha thuj. Ehhh, po nuk behen keto pune me Idriza e me (si e ka ai thesi me patate tjeter qe i ka lene partine ketij cam/politikan/europianit?).

Ndryshimi mes nesh dhe Gerqise eshte qe ajo ka politikane greke, ndersa ne kemi politikane qe jane edhe europiane edhe çam.

Une them, vari k

1 Like

Perderisa edhe vete greket, pavaresisht se nuk e pranojne zyrtarisht, nuk i kane prekur pronat e cameve te debuar, po i ka lene ne gjendjen qe i kane lene, thelle-thelle, ata ia kane friken se vertetes. Historia nuk te fal. E verteta vonon, por triumfon.

1 Like

Sa here flet Tim Idrizi greku I mbush breket nga frika.pale kur flet heroi kreshnik spahia ,nje dynja e tere mban vesh.

çështja nuk është çame por shqiptare. në greqi ka(kryesisht) 2 fara. fara vendase,arvanite,dhe fare aziatike,kaukaziane e ardhur në 22-n. është një shtet fetar,ku shtetasit zhvishen dhunshëm nga kombësia ,dhe i vetmi identitet është ai fetar. prandaj dhe u ndoqën vetëm shqiptaret çamë myslimanë dhe jo ata ortodoks. para se të vinte siriza në pushtet,premtoi ndarjen e shtetit nga kisha,por nuk e bëri. nuk e bëri sepse e kuptoi dhe ai që kjo do të çonte në shpërberjen e shtetit artificial të krijuar nga ruset për kunderpeshe ndaj turkut. mastiçi fetar e mban në këmbe shtetin bizantin . nuk demokratizohet dot më se humbet mastiçin. frikën greqia e ka nga zgjimi i shqiptareve ortodoks. prandaj kërkoi me çdo kusht rrembimin e kishes ortodokse shqiptare.
reagimi i kryemistrit shqiptar me prejardhje ortodokse është tmerr për bizantinët. imagjino të kishte mitropolit shqiptar në korçe e gjirokaster ,e të degjohej në konicë e parge!

Fakti qe nuk jua kane prekur pronat (nuk e di sa e vertete eshte kjo qe thoni ju) tregon se greket minimalisht respektojne te drejtat e pronesise, dhe per kete duhen lavderuar. Perfytyro, per nje cast sikur shteti shqipetar te kishte perzene perpara 60 -70 viteve banore me origjine greke nga trojet e tyre brenda Shqiperise. A thua do te ishin akoma edhe sot te pa prekura ? Pra jo te xanuna?

Camet keto paret e pronave qe presin t’iu kthenen nga shteti grek do I ndajne bujarisht me shqipot e tjere meqe dibranet psh votojne camet ?

Ne nje emision qe beri Marin Mema, ne fshehtesi, se nuk e lejuan te filmonte, u duken qarte shtepite e braktisura te popullsise came, ku dhe pse ka kaluar me shume se gjysme shekulli, aty nuk ishte vene dore.

2 Likes

karrikaturë shumë domethënëse! shqiptarët dhe jeniçerët:triumph:

Ceshtja came, nje nga te shumtat tema (kunja) e perdorur tani dhe ne te ardhmen per politika me te medha te rajonit, ku jane te perfshire edhe politikanet shqiptare!

Fajin e paska pas Aliu islamiku dmth …dhe ortodoksit nuk ja paskan fal…Injorant me te madh ,nuk mund te na sillje per te na treguar historine ? Ky me shume duket si nje pijanec qe eshte shtru me raki e gjiz duke i tregu historin pijaneceve te tjere …

Qe kur fillon emisioni folesi thote : ''Trupat qe masakroi Aliu u bene grek,moren gjuhen e te pareve ,nderuan indetitetin ‘’…
merre me mend sa çfare niveli emisioni eshte…Dmth keto ortodoksit shqiptar paskan pasur te drejte ti vrisnin shqiptaret mysliman mqs Aliu i paska masakruar …dhe vellezer te quanin greket, shqiptaret te quanin turq ? Njesoj si propaganda greke e ligjit te luftes se gjoja paskemi shkuar ti pushtojme bashke me italianet …Nuk e di pse disa kane qef te bejne propoganden e Greqis …
Me 4 dhjetor 1820, Ali Pasha dhe Suliotët formuar një koalicion kundërosmane, në të cilën Suliotët kontribuan 3.000 ushtarë… Figurat shqyrtohen ne baze te kohes ne te cilen kane jetuar.Merkur Bua luftoi si mercenar per princat italianet …sipas teje Italia nuk duhej te bashkohej,sepse dikur principatat italiane i kishin bere lufte dikur njera-tjetres … Ali Pashë Tepelena
Faik Konica, në shkrimin e tij të titulluar “Ali Pasha i Tepelenës”, në muajin Shkurt 1902 në gazetën “Albania”, thotë:

“Ishim mësuar të shohim të shara kundër Ali Pashës të Tepelenës, nëpër shkrimet e Francezëve dhe të Turqëve… Por gazeta “Drita” na dëftoi se të sharave të të huajve i shtohen edhe të shara shqiptarësh… Të gjitha të sharat e francezëve e kanë burimin në librat e Pouqueville-s, konsullit të përgjithshëm të Francës në Janinë.”

Dhe duke shtuar më tej ndaj atyre shqiptarëve që shanin Ali Pashën, Konica thekson:

“E pse të zemërohemi me zaptijet e mjerë që nuk e kanë kuptuar Ali Pashën? Për të njohur mirë jetën dhe punët e Ali Pashës duhen studjuar nja dhjetë libra inglisht, nja pesë a gjashtë greqisht dhe nja tre a katër frëngjisht, të cilat flasin për të… Vetëm një gjë duam t’u themi këtyre poturakëve: - Nuk themi se ju jeni shqiptarë të liq, por për emër të Perëndisë pse doni të gjykoni punëra që s’i dini?!”

    "Qellimi justifikon mjetin" shkruan Makiaveli ne traktatin e tij politik "Princi" ne 1513. "Qellimi nuk zgjedh menyre" u pat deklaruar disa diplomateve franceze Mehmet Aliu ne 1805 pasi kish marre pushtetin ne Kajro. Ta kish lexuar valle Makiavelin? Jo, aspak por si gjeni politik qe ishte skish nevoje per teori por dijet e tij praktike e kishin sjelle ne pushtet duke themeluar nje dinasti sunduese si askush tjeter ne Perandorine Otomane. Afersisht ne te njejten kohe Pukevili, konsulli i pergjithshem francez i lexonte "Princin" Ali Pashe Tepelenes. Ky i fundit kur degjonte ia kthente ' se ne te skishte gjera te panjohura dhe se shpesh here kish vepruar intuitivisht si shkruhej ne liber".Teorite e pushtetit jo gjithmone u perkasin filozofeve, por edhe prijesave dhe Mehmet Ali Pasha dhe Ali Pasha Tepelena jane dy prijes te tille qe themeluan pushtete ne kushte shume te veshtira sesa prijesat italiane per te cilet shkruante Makiaveli...

Kur shkruajta dje kete shenim nuk kisha parasysh barazimin e Makiavelit me dy personalitetet e tjera shqiptare, por deshiroja thjesht qe keta dy sundimtare ne nje bote otomane qe u bene dhe iniciatore te lidhjeve dhe marredhenieve me te ngushta me Perendimin te shikohen me nje kendveshtrim tjeter si Princer te mesjetes se vone qe ne kushte shume me te veshtira sesa Princerit italiane, arriten te ndertonin formacione te admirueshme shteterore qe jetuan gjate(ai i Mehmet Aliut ishte akoma dhe me teper i sukseshem pasi krijoi nje dinasti sunduese ne Egjipt). Veshtiresite e tyre qendronin ne ate cka Makiaveli e deshmon qe ne krye te heres kur pershkruan pushtetin otoman, se me nje deshire te Sulltanit , pushteti i pashallareve mund te shkaterrohej ne cast. Ne nje bote ku traditat e pushtetit bizantin te despoteve te pavarur ,tradites venedikase me Keshillin e te dhjeteve,pushtetit lokal te venomeve dhe Kanuneve dhe pushtetit perandorak otoman mplekseshin sebashku ishte shume e veshtire per te ndertuar nje shtet te centralizuar si beri Ali Pasha Tepelena ne Janine dhe Mehmet Ali Pasha ne Kajro.Te dy ecen si mbi nje zone te minuar ndaj aftesite e tyre shtetformuese i kishin te gjitha cilesite qe permend Makiaveli…

Dorian Koçi

Mund te shtojme edhe me teper , Alipash Tepelena me origjine TURKE “”" Burime osmane/shqiptare që kanë konfirmuar origjinën aziatike të paraardhësve të Ali Pasha Tepelenës, si është autori Ahmed Myfit, që është emri otoman i Myfit Bej Libohovës, në veprën e vet të shkruar në osmanisht e të botuar në Kajro në 1903 “Tepedenli Ali” ku shkruan se paraardhësi më i vjetër i njohur i Ali Pashës ishte një dervish Mevleli i quajtur Nazif që ishte me origjinë nga Kutahya në Azinë e Vogël…""""…po mbi te gjitha ate qe e dine te gjithe …ishte KRIMINEL GJAKPIRES I PABESE…shfarosi krahina te tera shqipfolse…edhe arbanit …edhe cam te konvertuar ne islam gjate pushtimit osman…ishte me origjine turke prandaj bente aq shume masakra ne popullsine vendase …kur nderkohe ne Epirin e asaj kohe kishte me shume shqipfoles sesa grek… E BENE DHE PEDOFILIN HERO KOMBETAR NE SHQIPERI… https://en.wikipedia.org/wiki/Kütahya

Ju prifterinjte greke u bete telef neper forume …mo mu lodhni shume more aman…Na sill pak referencat se tha ky ai jemi knaqur…Pedofil nga e nxorre …mos je gje kushuriri i Vasiliqise …Vasiliqia i propozoi vete dhe deri sa nuk desh te martohej me mbas vdekjes se tij …do te kete ngelur shume e kenaqur nga te gjitha drejtimet :wink: lol Popullsi shqiptare te demtuara jano ato ti Kardhiqit dihet se pse dhe i lumte dora … dhe te nje pjese te Sulioteve dhe kjo gjithashtu dihet … Aliu gjykohet me mentalitetin e kohes ,te njejten gje benin dhe europianet e lindoret …jemi ne feudalizem …Mos na sill nga wiki se ku bie ky vend se nuk na intereson dhe nuk eshte reference per ate qe thua …

Pse nuk qenke informuar ti per haremin e pedofilit Ali Tepelena …lal , ashik , dylber me shumice…