A do te zhvillonte dot zgjedhje parlamentare sot Shqiperia?

#1

A zhvillon dot zgjedhje shqiperia sikur te zhvilloheshin sot, me kete perberje te parlamentit, me kodin Aktual zgjedhor (https://www.osce.org/sq/albania/159511?download=true) ?

Me konkretisht, neni 29 p.sh. qe percakton perberjen e komisioneve me te vogla zgjedhore, thote qe 2 nga anetaret propozohen nga “partia opozitare parlamentare”. Cila eshte kjo parti sot dhe cfare ndodh nese kjo parti nuk propozon gje?

0 Likes

#2

Ish opozita, PD dhe LSI, presin qe te nderhyjne nderkombetaret e te kerkojne negociata me patjeter, si heret e tjera, ku te kerkojne prape ndonje KQZ e ndonje ministri. Por kete here e kane marre prere nga nderkombetaret, dhe nga Rama, qe nuk do te perdoret metoda e lashte, ajo e krijimit te krizave sa here qe ka zgjedhje, e sa here qe ka vota nga BE per anetaresime, me shpresen qe ta detyrojne tjetrin t’u jape dicka ne negociata. Dhe kjo eshte gje e mire, sepse duhet te marre fund nje here e mire metoda: “O i huaj, po s’erdhe ta detyrosh kete ne qeveri te me jape dicka, do t’i ve flaken vendit, sic ia kam vene me pare, dhe ty do te te hapen telashe”

Keshtu qe ose do te detyrohen te ulin hunden, ose deputetet qe jane tashme opozite, mund t’i vazhdojne zgjedhjet me nje parti te tyren. Nese po mendoni se nuk kane kohe te krijojne parti te re, dhe se partite nga te cilat kane dale i kane cregjistruar, atehere zgjidhja mund te jete Partia Konservatore, a si quhej? Partia Konservatore (ndoshta) ka nje deputet ne salle, kryetarin e saj. Mbaj mend qe e pashe ne lajme qe tha se ishin ne koalicion me PD dhe moren nje deputet tani qe te tjeret dhane doreheqjen. Ai gezonte qe ishte lideri de fakto i opozites. Nese i bashkohen deputetet e tjere, jane parti opozitare, e pandikuar nga Berisha.

Opsioni tjeter eshte te perpiqen me cdo kusht te shkaktojne dhune, me shpresen idiote se populli do t’i mbeshtese. Kete mund ta besoje vetem nje diktator qe ka 30 vite ne pushtet dhe ka rrjedhur nga trute. Dhe fatkeqesisht PD eshte ne kete situate. E gjitha varet pastaj se sa buidallenj do te terheqe me vete diktatori i rrjedhur ne grahmen e tij te fundit.

0 Likes

#3

Problemi eshte se kjo partia Konservatore apo nje hipotetike e sapo-krijuar nuk ka njerez mjaftueshem per te populluar komisione zgjedhore ne gjithe vendin. Prandaj praktikish situata do bllokohej. Po thuhet qe do ndryshoje kodi keto muaj per te ndertuar komisione jo-partiake, pra te pavarur, por sjam i sigurt a mund te behet kjo, pasi duhet ndryshuar kodi zgjedhor…

0 Likes

#4

per zgjedhje lokale besoj se gjenden komisionere lokalisht nga kandidatet, nuk besoj se ka te beje shume partia.

0 Likes

#5

Eshte regjistruar vetvendosja ne gjykaten e tiranes. Make albania great again, filloi

0 Likes

#6

Kur ka qene albania great ?:blush:

0 Likes

#7

Mire dakort, por kodi zgjedhor eshte bere me baze partish qe jane prezente ne parlament me te pakten 1 perfaqesues!

0 Likes

#8

Pd-ja ka marre fund si parti. Bashke me te edhe procesi i afganizimit te shqiptareve.
Do gjendet zgjidhja teknike per votime.
Alba,gadishulli ilirik eshte toke shqiptare. Ne fillim trojet e pastra shqiptare(dardani,maqedoni,mal i zi, greqi-pa pjesen turke),pastaj trojet e zaptuara nga sllavet. Do ndjekim modelin çifut,megjithese nuk jemi akoma si ta. Tani per tani jemi si palestinezet per shkak te pd-se.

0 Likes

#9
1 Like

#10

Do te kenaqemi me rezultate 99.99% per kandidatet socialiste…

0 Likes

#11

ne kohen e mbretit genc

0 Likes

#12

ai Kodi Zgjedhor, me aq sa pashe, me gjith ato nene, veshtire se e lexon njeri, por thelbi i saj qendron tek Komisioni Qendror dhe komisionet ne qendrat e saj, qe do te thote qe keto komisione te mos jene partiake me shume se sa civile/qytetare.
dhe pa ndryshuar kete Kod , veshtire se do te kemi zgjedhje te rregullta.
ketu ne belgjike, une kur shkoj te votoj, shoh
1 person tek dera e shkolles, qe mban rregullin e futjes nje nga nje,
1-2 person tjeter qe iu jep drejtim njerzeve se si duhet te shkojne e ku duhet te shkojne, ne cilen dhome.
4-5 persona te komisionit, ne tavoline, qe te marrin e te japin, karten e identitetit e fleten e fotimit.
ti voton ne kabinen e votimit, e del, e aty 1 person tjeter te drejton se si mund te dalesh, apo te mos pengosh te tjeret.
kur mbyllet votimi, po keta njerez numurojne fletet duke kaluar dore me dore, ndersa ne votimin elektronik, numurimi eshte automatik.

0 Likes

#13

image

1 Like

#14

Matthew Palmer ka ardhur në Shqipëri, ka disktuar rreth 90 minuta me kryeministrin për rajonin , Kosovën, Marrëveshjen e Prespës, etj, dhe për dhjetë minuta, e ka sqaruar kryeministrin se SHBA, ja ka bërë të qartë Lulzim Bashës, qysh në muajin Shkurt, qëndrimin e ashpër për vendimin që ka marrë, por ai ishte justifikuar se nuk e kthente dot vendimin se kishte një orë që e kishte vendosur.

:grinning:

0 Likes

#15

0 Likes

#16

Institucionet janë plot me ish-sigurimsa, 519 vetem në polici

0 Likes

#17

Pse kaq arkaike mo ja dhjeva t’ëmen, ku ju rreh pushka mor xhanëm…

“gadishulli ilirik” dhe “troje te pastra shqiptare” thote njeri - ore ne cfare dreq domaini ekziston ky term “gadishull ilirik”?? Tjetri thote “me gjithe keto nene kete kodin nuk e lexon njeri”, dhe mbjell keshtu dembelizem, duke treguar qe vetem ai ne fakt nuk e lexon dot. Pastaj perrla “institucionet jane mbushur me ish-sigurimsa”… ore … ore nuk i hyn ne xhep askujt se ne cfare shekulli BC i ka ngelur ora nje poeti te hidheruar me, cfare nenkuptohet te me thote mua termi ish-sigurims dhe si lidhet kjo me faktin se keta jane ne institucione? A ka ndonje domethenie aty? A ka ndonje domethenie logjike ne keto gjera qe shkruani apo qe lexoni? A po dime me mbledh 1shin me 1sh me, apo jo? Une ju solla kodin, dhe thashe mos e kishte lexuar njeri apo merrte njeri kohen ta lexonte. Pervec kodit nuk kemi gje tjeter, vetem fjalen e shkruar. Po si mund te kete nje vend me kaq pak rrespekt per gjene e shkruar. Nuk e kam me ju ketu, se e vizitoj kete blog pothuajse rregullisht, dhe madje prej vitesh, por te vjen shume keq kur shikon se edhe nje kod themelor si ky i zgjedhjeve eshte nje “botim i mundesuar nga OSCE”. Nje kod i cili eshte ndryshuar cdo 3 vjet… pa kuptim!!
Po si ka mundesi ne ate vend jane ‘pa fund’ juristet dhe studentet e jurisprudences, dhe nuk degjon nje njeri te besueshem te te shpjegoje se cfare mutin po ndodh me ate parlament, teknikisht, qarte dhe sakte? Cfare eshte kjo diarre totale audio-vizive qe emetojne “mediat” e ketij vendi, qe nuk kane me kuptim te quhen media, po larva gazetarie.
Si ka mundesi te katandisesh kaq pa dinjitet sa te vije nje burre nga jashte qe nuk merret vesh se cfare profesioni ka, si ky Palmer qe permendni lart, dhe te na ri-beje shtetin si para 107 vitesh?

0 Likes

#18

Nuk ka si te behen zgjedhje te rregullta ne nje vend ku shteti vazhdon te jete punedhenesi me I madh.

Kjo per arsye e thjeshte se pala humbese do te ngelet pa pune dhe kryetari i pales humbese duhet te jape
doreheqjen.

Rama u betua se po humbi zgjedhjet ne 2009 do te jepte doreheqjen,por jo vetem qe nuk e dha por qendroi derisa u zgjodh KM.

Basha po ben te njejten loje me humbjen ne 2017.

Dhe keshtu do te vazhdoje kjo pune per te pakten edhe 50 vjet te tjera.

1 Like

#19

Disa nga miqte e tu Po bejne thirrje per rritje taksash. Kur te luash golf me ta thuaju se behemi si Venezuela :blush:

0 Likes

#20

Talk is cheap-thone.

Kur u perballen meAOC dhe NGD e saj po keta thane-“Jo,jo se shkove shume larg”

Kapitalizmi gjithmone eshte reformuar dhe do te vazhdoje te reformohet por jo nga idiotlleqet e AOC,Kori Buker me shoke.

0 Likes