A ishte sulmi i fundit në Londër një lloj hakmarrjeje islamofobe?

Autoritetet britanike natyrisht që po e bëjnë këtë pyetje ndërsa adresojnë sulmin e fundit terrorist në Londër, i kryer nga një person të cilin autoritetet e përshkruajnë si një burrë i racës së bardhë, 48 vjeçar, pa e identifikuar ende. Cressida Dick, komisionere Metropolitan Police citohet nga NY Times të kete puhuar se po hetojnë motivet e ngjarjes. Sulmi kësaj rradhe erdhi mbi besimtarë që ishin jashtë një xhamie në orët e para të mëngjesit për shkak të Ramazanit.

Por a ishte ky një akt terrorist i nxitur nga të tjera të ngjashme? Britania këto javët e fundit ka përjetuar një seri sulmesh nga ekstremistë islamikë të cilat nisën në Manchester, me bombën jashtë koncertit të Ariana Grande, e vijuan me sulmin me furgon mbi kalimtarët e pafajshëm mbi Urën e Londrës që më pas u ndoq nga ai me thika në zonën e Borough Market, të mbushur me pub-e, ku terroristët shkaktuan më shumë vdekje. Besimi (nëse ka) i agresorit nuk bëhen me dije ende por dyshimet janë se mund të ketë qënë një reagim. BBC thote se Theresa May thirri një mbledhje të qeverisë lidhur me ngjarjen.

hyni, mo kini frike…
Dhuna ndaj njerezve te pafajshem duhet denuar maksimalisht.

Nga ana tjeter, nuk e kuptoj pytjen…“A ishte sulmi i fundit në Londër një lloj hakmarrjeje?” ???

Eshte fjala per njerez qe mund te marrin persiper te “hakmerren” per viktimat e sulmeve te shkuara me raprezalje si kjo. Jam dakord qe mund te shprehet edhe me qarte.

1 Like

Problemi me median sorrosiste qe ka pushtuar Europen Perendimore dhe nje pjese te rendesishme te medias amerikane,eshte se kur ndodh nje sulm i tille i kryer nga ndonje militant anti musliman,mundohet te na mbushin mendjen se keta jane shume me teper ne numur se sa jane ne te vertete.
Ndersa kur sulmet kryen nga muslimanet,media sorrosiste nxiton te thote qe sulmuesit nuk perfaqesojne komunitetin musliman dhe sulmuesit jane nje pjese shume shume e parendesishme e tij.
Kete rradhe nuk po degjojme nga media sorrosiste qe ky qe beri sulmin, nuk perfaqeson shumicen…kuptohet ku eshte qellimi…

Na sill ndonje shembull media sorrosiste qe thote qe ky perfaqeson shumicen.

Ajo qe me beri pershtypje ishte qe kryeministrja tha menjehere qe ishte i bardhe.Po te ishte i zi,kafe,i verdhe,i kuq,jeshil,cfaredo ngjyre tjeter,nuk do ta kishte permendur.Pas sulmit ne Mancester ngjalli shpresa kur tha duhet te bejme ca muhabete qe duhen bere,megjithese jane te veshtira,po korrektesa politike ka hyre shume thelle ne Europen Perendimore.Jo se ne Amerike eshte kushedi se cfare me mire

1 Like

nuk duhet te alarmohemi kish thone kryetari bashkise se Londres… pu pu pu pu cer manalli.

1 Like

Ai eshte me ndyresire se keta qe bejne sulmet.

Ia futni kot.Akoma nuk u bindet qe Trapi ia nxori kastile fjalet nga konteksti.E tha qarte si drita e diellit:do kete me shume police ne rruge,po mos u alarmoni.Edhe sikur jo,detyra e cdo drejtuesi eshte te shperndaje panikun qe kap turmat.

1 Like

Clidhje ka Trumpi me kete ne Londer?
Ky ka qene funderine edhe para se te zgjidhej Trump president.
Ku ndyresira ne Londer e cileson nje sulm terrorist si problem I nje qyteti te madh (!!!)dhe jo si rezultati I nje ideologjie qe predikon dhune e vrasje te kaureve te pabeseve.
Ku eshte me ndyresire se ata qe vrasin,se ky I justifikon…

po ca tjeter ishte, nje shetitje ne park? apo e kish fajin gps?
Edhe jo se ma lu shume kandarin kjo e fshimja e komenteve por:

  1. abuzohet si gjithmone kur flitet ne emer te popullit (u sinjalizu nga komuniteti, my ass!) dhe
  2. me ca emri duhet te quajme gomarin sot, mos duhet ta therrasim delfin?

Ti a i lexon cicerimat e Trapit,apo je bere aq i mencur sa te mos humbesh kohen me idiotsite e tij.Po flasim per cicerimen e Trapit qe e akuzoi kryebashkiakun e Londres per kete punen e mosalarmit.Ti thu chyn Trapi.Hajde merru vesh.Dhe prape ke probleme me keto fjalet justifikim,pretektst etj. Ai ka thene ate qe duhet te thote cdo njeri politilisht korrekt,keto pallavrat e unitetit,te mblidhemi te gjithe grusht bashkuar etj.,nuk do te mposhtemi nga terroristet.Ka thene ate qe thote shumica,asgje me shume.Ka thene edhe qe jane pjella te nje ideologjie te semure,qe nuk ka lidhje me Islamin.Degjoje mire se.cthote,mos e degjo si Trapi gjys per gjys.

1 Like

Ai ka thene qe keto jane probleme te qyteteve te medha…

E pastaj?Ku eshte mekati ketu?Ku kane ndodhur ngjarjet terroriste, ku synojne me shume terroristet,dhe ku i kane mundesite me te shumta?Ne qytetet e medha.

Ne rregull

Mos u ngaterro prape me kembet e tua.Ai nuk ka thene eshte qyteti i madh qe e pjell terrorizmin,sic pjell krimin,por qe qyteti i madh eshte skena e terrorizmit.Dhe sigurisht e ka thene kete si kryebashkiaku i nje qyteti te madh.

1 Like

Me leje? Perpiqu te shohesh dhe nga kendveshtrimi i korentit qe ka njefare te drejte se jo te gjitha aktet e terrorizmit kane ndodhur ne qytete te medha. Disa shembuj:

  • Blackburg, VA. USA (Virginia Tech)
  • Oklahoma City
  • Charleston, NC. USA
  • Utøya ne Tyrifjorden, Buskerud. Finlande.
  • Aurora, CO. USA

Etj.

Nje gje di te them:
Qe nese BE nuk merr masa per asimilimin e arabeve,pas 20-25 vjetesh do te prezantonet ne BE ligji I Sharias dhe kuptohet do ti thoni mirupafshim filmave,muzikes dhe cdo gjeje jo islamiket.
Mund tju duket per te qeshur kjo sot,por gjera te tilla qe kane marre ne qafe boten,keshtu jane trajtuar ne fillim Jane marre si shaka…

1 Like

Po ç’ na duhen filmat nga ato qelbesirat liberale Te Hollywood anyway :grimacing:

2 Likes

E drejte,keta me arme zgjedhin te voglat.