A ka muzike të re?

Mbas shume kerkimesh me karakter disi kritik zbulova 2 artistë shqiptarë (respektivisht Bledi Boraku dhe Mardit Lleshi) qe meritojnë veshin, mendjen dhe syrin tone estetik.

Degjim te kujdesshem!

4 Likes

Albumi Tha i Bledi Borakut eshte shume, shume i mire. Me ka pelqyer vertete shume qe me degjim te pare.

1 Like

Vështirë të konkurojnë me encen

2 Likes

gjithashtu dhe Ilir Lluka

I degjova po te them te drejten nuk me pelqeu. Me teper se muzike eshte nje “eksperiment muzikor”. Megjithate djemte kane premisa per me tutje nese vazhdohet me po te njejten ambicie.

nje kompozitor i njohur citon: “Experiment” means something in the sciences; it means nothing at all in musical composition. No good musical composition could be merely “experimental”; it is music or it isn’t. It must be heard and judged like any other. A successful “experiment” in
musical composition would be as great a failure as an unsuccessful one, if it were no
more than an experiment." keshtuqe ne ket rast tema ose pyetja me e sakte do ishte a eshte muzike kjo e mesipermja apo jo… le te marrim si te mireqene kontekstin eksperiment. e verejm ne rastin e ilir llukes dhe mardit lleshit, duke qene qe improvizojne. ne rastin e albumit te bledit do thoja qe esht muzike e mirefillte plot ide.

1 Like

Per mua eshte muzike dhe mjaft e kendshme si e tille. Eksperimentalja apo improvizimi, perderisa ploteson disa kritere te shijes, apo kontekstit muzikor ne te cilin pozicionohemi, eshte me se e pranueshme, ne mos kriter i shtuar. Nuk kisha degjuar per Bledi Borakun dhe kenaqem ta zbuloj. Vertet bukur.

Boraku eshte goxha mire (duhet zhveshur pak tingulli nga ndikimi i Nikqit), Lleshi duhet ta kishte zhvilluar tingullin e tij tashme por ka ende pune per te bere per mendimin tim.

p.s. mbeshtetini dhe financiarisht duke ua blere muziken ne bandcamp.

Ne fakt une nuk pyeta se cfare eshte muzike apo jo. Bera thjesht nje konstantim, qe me ngjau si nje eksperiment muzikor ose improvizim sic shkruan ti, te cilin une e vleresoj pozitivisht, me ne fund njerez, qe perpiqen te kompozojne dicka pertej tallavase, repit etj. Por produkti final nuk mjafton, nuk me ngjan i plote, ka ende nevoje per me teper kreativitet, tingujt jane kryesisht perserites dhe monoton…nejse kjo ishte pershtypja ime. Shijet muzikore jane te ndryshme, ajo nuk diskutohet.

pikerisht dhe un prandaj u lumturova ne te zbuluar dicka ndryshe! tani ngelet per tu pare vazhdimsia.

J’adore Boraku!!! :+1:

Paskam harruar edhe Tpame Tvrame

1 Like

E bukur në stilin muzikë ashensori.

2 Likes

boraku àsht njish