A ka standarte Shqiperia ? Pse nuk i ka dhe kur do ti arrij?

28 vjet po mbushen qe kur Shqiperia la standartin e jeteses komuniste e deri athere nuk permbush asnji standart europian ! Bile eshte shume me keq se srandarti I jeteses ne periudhen! Me standart kuptojme menyren e jeteses social ekonomike politike kulturore artistike arsimore per fryme popullsie. Ne disa fusha si sherbimet publike shendetsore arsimore ect ka ngelur mbrapa me sistemin e kaluar!

Me keto 28 vjetet ke parasysh keto 4vjetet e fundit se para tyre ne kemi qene rrote me rrote me gjermanine!

4 Likes

C’do te thote ne keto 28 vjet? Nuk mendoj se edhe para 105 viteve Shqiperia ka patur ndonje nivel jetese te krahasueshme me Evropen.

…sepse sic ka thon Hygoi “Luften e bejne heronjte, e perfitojne sharlatanet dhe e shkaterrojne maskarenjte”!

“Të rrojë partia dhe xhaxhi Enver”, zbulohet kartolina që Rama i shkruante dajës, Spiro Kolekës

2 Likes

Barba eshte greqisht.
Cfare kuptimin ka?

Shqiperia eshte rrumpalle vlla …ca muhabet standartesh na hap.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Standartet para 105 vjeteve i kemi patur si ato te Afganistanit te sotem ! Kishim shume bageti dhe buqesi kasolle, stane, dhe dyfek me gjalme f! Ne qytete, shtepi me qerpic dhe nallane gomere me kosha te mbushur me fiq, dhe dardha salep dhe byrek ! Kishim vaj per kandi kercu per jastik, dhe gune per jorgan dhe jatagan! Kishim mushke e kuaj, per tren dhe autobus, kishim han, dhe pazar per restorant, dhe markete, kishim burra me mustaqe, dhe Kanun ! Kishim florinj! djath gjalp dhe mish organik! Kandar dhe koqe kandari per te peshuar mallin ! Kishim dajre gernet violin dhe arixhinje !

me politikane qe mendojne me shume per xhepin e tyre dhe karrieren e tyre, se sa per Shqiperine, veshtire se do arrihen standarte te larta.

Mungon nje sitem ose nje program i aplikuar i cili funksionon zinxhir ne te gjithe territorin dhe jo vetem ne Tirane. Aqe teper njerez te kualifikuar per te ber aplikacionin e programuar ! Kur krijohet nje standart ne nje pjes te territorit fjala vjen ne Kryeqytet ai duhet te aplikohet edhe ne periferi ! POR CFARE KA NDODHUR DERI TANI ? Ajo qe dihet, behen programe siteme merren parate dhe nuk financohen. sic duhet! Behen projekte zbatohen dhe ngelen pergjysem! Pra krijohet nje standart i rrem genjeshtar, sa per syte e bukur ne siperfaqe dhe aty ngelet ! Dmth ne bejme sikur po krijojme standart te ri, me ndryshime siperfaqsore, dhe nuk shkojme thelle e me thelle dhe ne harmoni ! Standarti eshte biznes zinxhir qe jep produktin e vet, por ne Shqiperi kjo nuk ndodh nuk jep rezultat! Jep vetem korrupsion qe eshte i dukshem me jeten sociale me sherbimet publike dhe private ku diferenca eshte shume e madhe ! BIZNESI PRIVAT ESHTE NE PROPOCION TE ZHDREJTE ME ATE PUBLIK! PO kush e mbron biznesin publik dmth sherbimet publike, qytetarin e republikes ? Shteti. Por shteti nuk punon me nje standart si ne qender ashtu edhe ne periferi te territoreve qe ai kontrollon ! Administrata publike merr atributet e privatit dmth administratori publik merr autoritetin e privatit dhe i duket vetja zot dhe shkop! Ha edhe shtetitn edhe privatin edhe publikun! dmth bien ne ujdi marveshje reciproke : me jep te jap ! Ai qe mbetet ne mes te rruges eshte qytetari pa standarte ! :slight_smile: Sepse mungon drejtesia e vertete! Dhe njerzit ne vend qe te jetojne me standartet normale njerzore, i futen hashashit droges,prostitucionit, dhe gazetarise ! :slight_smile: Juridikut :slight_smile: Nje ne tre shqiptar jane me juridik ! :)) Por shtet juridik nuk ka ! :slight_smile: Dhe keshtu Shqiperia nuk arrin dot standartet ! Ky eshte opinioni dhe pergjigja ime ne fakt per standartin qe nuk arrijme dot ne keto 28 vjet !Ata qe i kane rritur standartet jane politikanet dhe familjet e tyre ! Kjo perkon me ate qe ti permend me siper ! Dakort!

Te pakten me mire se ne kohen e komunizmit?

jo-jooo, nuk jam dakord, se nese politikanet nuk do vjedhin, nuk do abuzojne, athere fillon edhe gjendja e gjindja permisohen.

Standarde ama :

http://www.balkanweb.com/site/te-dhenat-e-reja-te-eurostat-shqiperia-e-fundit-ne-te-ardhurat-per-fryme-e-vetmja-me-perkeqesim/

Turp. Skandal. :frowning:

1 Like

Ja ku i keni ketu, mund te orientoheni

http://www.dogana.gov.al/c/174/per-udhetaret

Ketu fillon standarti

Nqs mendon se Tirana ploteson ndonje standard europian atehere paske mbaruar pune vlla.

Pse mo ca ka Shqiperia qe nuk shkon? Mua mire me duket.