A mendoni se historia do ta fale boten "perendimore" ne neglizhencen e saj ndaj luftrave te lindjes se mesme?

Nisur nga fotot e tmerrshme qe qarkullojne ne media dhe rrjete sociale, a mendoni se historia do t’ja fal ndonjehere “botes se kulturuar perendimore”, neglizhencen qe i ben “jo perendimorve”. E gjithe bota u ul ne gjunje per 11 shtatorin, edhe per Charlie Hebdo. Pati edhe nje sensibilizim per “Fukoshimen” por nuk ishte ashtu si 2 te para permendurat. Nderkohe te mos flasim per “luften civile ne Ruande”. Kur mendoni se bota do pushoj se qeni “ato” dhe “ne” ?

Pyetja e bere me “kur mendoni …?” duket i çike si qylse, nuk ka impenjim brenda, eshte ne stilin bjeri qylit: “kur do bohet gjella none se m’hahet buke mu!”.

Eshte me impenjative te behet pyetja: “si mund te behet … ?”.

1 Like

te marshim te keqen r.v. me gjithe sinqeritetin qe shpreh…( per te mos thene naivitietin )
u bene shekuj xhan , qe Perendimi eshte vet historia ,

1 Like

E vertete, por historia nuk matet vetem me shekuj, shekujt mbarojne dhe fillon mijevjeçari. Pastaj histolia alternohet sipas trokellimes se boleve, here ka prioritet njera bole (orienti), e here ka prioritet tjetra bole (oksidenti). Njesoj si bolet e politikes qe trokellijne here majtas bole dhe here djathtas bole.

1 Like

e pra , ti ke fatin te jetosh ne kohen e lavdise se anes se majte .
(pastaj dhe shkenca e thote qe mengjerashet jane specie intelegjente .
p.s.
lutu per fatin qe ke …

vendet e botes se 2-3 sduhet te bejne viktimat, por te ecin me kembet e veta
historine e shkruajne te fortet, per sa kohe ngelin coftina, do i falin gjithcka botes perendimore

dafne, m’duket se shoket inteligjente na jan merzit se fitoi Trumpi qe po puq bolet me Putinin, i cili trokellin bolet majtas si i i Inteligjent Servisit te Orientit?

Manjola:

2 Likes

miremengjesi shpirt i manjoles

2 Likes

Te rren mendja. Ne Azi e mesojne gjeografine keshtu:

analogjia e luftes ne lindjen e mesme me aktet terroriste, si p.sh 11 Shtatori apo Charlie Hebbo nuk eshte dhe aq “relevante”… per rrjedhoj edhe pyetja.
lindja e mesme eshte ne konflikt e luftera ketu e 2000 e kusur vjet me pare. keshtuqe nuk eshte dhe aq kollaj per boten perendimore te zgjidh konfliktet e tyre… p.sh u tentua nga bota perendimore vetem 5, 6 vjet me pare te hiqte diktatoret nga shume vende te lindjes se mesme dhe te mbeshteste popullin, demokracine ( e famshmja “pranvera arabe”). por kjo rezultoi ne kaos e katastrofe per keto vende, sepse keta jane kulture tjeter , you see, dhe keshtuqe e kane te veshtire te pershtaten me principet demokratike dhe shtetformuese te botes perendimore… pra edhe bota perendimore veshtire se mund te luaj ndonje rol kuptimplote ne lindjen e mesme.

Te falenderoj per perkrahjen… Mendoj qe ka nje arsye pse un i bej keto pyetje :slight_smile: apo jo? (nuk eshte naivitet, eshte thjesht menyre utopike e te parit te gjerave sic bota nuk guxhon ti shofi) :slight_smile:

utopike pra eshte edhe te thush: “kur do behet gjella none se du me honger?”, dhe nona nuk eshte ne shtepi, dhe atehere han utopine, jo gjellen.

Po te pyesesh “si?” eshte drugoj mesele, je me i pergjegjshem.

Pa ate neglizhence nuk do ishin aty ku jane sot. Dhe sot po ndodhin te njejtat gjera qe kane ndodhur historikisht. Welcome to this world, ku njerezilleku eshte thjesht nje fasade. :slightly_smiling_face: Ata qe u perpoqen t’i ngrene kult njerzillekut/dashurise universale, nuk e kane patur te lehte jeten, Historia eshte treguar e ashper me ta.

PO cfare eshte historia perpara universit, pra perpara gjithesise, perpara pafundesise? koncept arkaik!

haha un te pakten po bej nje pjese te vogel te “si”-se tende duke e paraqitur ne nje forum. Po ti we po komenton menyren se “si” e kam bere un pyetjen me shume se me “pyetjen” qe shtron problemin, cfare po ben? Normalisht qe do jete utopi derisa te kete njerez qe merren “veshet” e gomarit qe calon

ha ha utopi, ha gjelle utopike ne kazan zborri ku ka bere shurren me qime berberi sipas filozofise te partise socialiste duke bere pyetjen filozofike te boles se majte: “e çfare eshte universi para boles time te majte, pavarsisht prej filozofise se boles se djathte te PD-se?”. Gjithashtu edhe pyetjen: “A mendoni se historia do ja fale neglizhencen boles se majte, dhe anasjelltas boles se djathte?”.

Nje fizikant i modh ka thene qe “shtrimi i drejte i pyetjes eshte gjysma e zgjidhjes problemit”.

Kurse i Modhi :grin: ka thon qe “shtrimi si duhet i pyetjes eshte vete zgjidhja e problemit”.

Historine e shkruajne fitimtaret. Si dhe historia e botes dhe njerezimit eshte shume e gjate; kush eshte i mencur e ve cdo ngjarje ne kontekst.

Stalker, meqe na tregove se si e msojne histori ne Azi, na thuj edhe si e mesojne historine po ne Azi, ku lindi dhe u zhvillua kapitalizmi, pastaj njesoj per revolucionin komunist, per revolucionin industrial, dhe ne fund fare per me t’modhin revolucion, Revolucionin Seksual.

R.v heretiku i eshte pergjigjur pyetjes, ka vene ne dukje qe eshte shprehje e neglizhences vete menyra si eshte shtruar pyetja. Te vesh ne dukje gjera te vogla, i bie te merresh me gabimet drejtshkrimore te pyetjes se shtruar dhe jo t’i pergjigjesh indirekt asaj.
Kete gje qe mund ta kesh bere ti ne menyre inkoshiente, te zotet e punes e bejne ne menyre koshiente, dmth Lene zjarrin te digjet dhe bejne diskutime per paqen dhe dashurine universale per fasade.