A mendoni se Izraeli i sotëm është populli i zgjedhur i Zotit?

Eshte me shume nje pyetje per te krishteret shqiptar se sa per myslimanet, gjithesesi pres edhe mendimin e tyre, mjafton te mos banalizohet si teme.

Faleminderit edhe Respekt

R.V

Te gjithe popujt i ka zgjedhur Zoti, vetem shqiptari s’ka dinjitet e respekt per veten e mendon se e ka harruar Zoti.

me vjen keq te jap lajmin qe ska zot

gjithcka eshte ndertim i njeriut, e keq interpretim i disa librave qe skane me shume vlere sesa ate letrare:

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Monoteizem o @Shkaba injorant, i paditur dhe debil!!

Ne Dhjaten e Vjetër shkruhet se Hyji e përzgjodhi Izraelin sipas Beselidhjes që Ai kishte bërë me të parët e tyre. Më vonë ky koncept u përqafua nga predikues të tjerë sidomos ato anglikanë gjatë mesjetës duke pretenduar se pikërisht Anglia ishte një Komb i përzgjedhur prej Zotit.(puritanet) Pastaj akoma më vonë, kësaj here në Amerikë pikërisht gjatë luftës civile të dy palet si veriu edhe jugu pretendonin të njejtën; popull i zgjedhur prej Zotit. Në shekullin e kaluar një neger si Martin Luther King shpalli se ai ishte i derguari i Zotit dhe zezaket të zgjedhurit e tij. Edhe shqipot s’kane ngelur prapa, himni ynë Kombetar ka ca vargje që nuk këndohen sot, ato janë pikërisht

Se Zoti vetë e tha me gojë.
Që kombet shuhen përmbi dhe,
Po Shqipëria do të rrojë…
ect ect…

pyetja ka lidhje me debatin e perqafimit te dhjates se vjeter perkunder te rese. Hebrenjte, sikurse dhe disa kisha sot, i qendrojne idese se dhjates se vjeter se zoti i foli Moisiut si perfaqsues te popullit te zgjedhur, pra atij hebre, ndersa katoliket e ortodokset sot predikojne permes dhjates se re se kjo u tejlakua dhe se fjala e zotit u percoll e perfshiu kedo qe besonte te Krishti (ndjek ritualet etj etj). Kryesisht, vete hebrenjte, i qendrojne idese se vec disa rregulla te dhjates se vjeter mund t’u jene drejtuar edhe te tjereve (pervec hebrenjve).
Pese me hic nqse me pyt mu, po cdo gje tjeter, eshte rezultat i ketij interpretimi

çfarë problemesh shtetësojnë shqipot! do vdesin të rinj nga kompleksi i poshtesimit!

A mendoni se Izraeli i sotem eshte populli i zgjedhur i Zotit?

Izraeli eshte shtet ne fakt… -mos doje te thoje: izraelitet , apo eventualisht hebrenjte ti ?

21 Leaving that place, Jesus withdrew to the region of Tyre and Sidon. 22 A Canaanite woman from that vicinity came to Him, crying out, “Lord, Son of David, have mercy on me! My daughter is suffering terribly from demon-possession.”

23 Jesus did not answer a word. So his disciples came to Him and urged Him, “Send her away, for she keeps crying out after us.” 24 He answered, “I was only sent to the lost sheep of Israel.”

25 The woman came and knelt before Him. “Lord, help me!” she said. 26 He replied, “It is not right to take the children’s bread and toss it to their dogs.” 27 “Yes, Lord,” she said, “but even the dogs eat the crumbs that fall from their master’s table.”

27 Then Jesus answered, “Woman, you have great faith! Your request is granted.” And her daughter was healed from that very hour.

Aq shume i zgjodhi e i desh Zoti sa per pak i zhduku me holokaust. Masanej kto i thirren menjes, dy dur per nje kok. Ne kuptim, po jon te zgjedh.

1 Like

Zotërat më kanë zgjedhur mua :slight_smile: Bindi e Eni i madhërishëm dhanë verdiktin.

2,000,000,000,000. Ky eshte numri i perllogaritur i galaksive te universit. Vazhdoni hani bar nashti.

1 Like

God Bless Me !
Si tha Nrek Luca? - per shnetin tim !

Vallahi i Zotit nuk e di se mu nuk me ka thone gjo Ai vete. Po i ketij kllufit tone qe i duket vetja si zot eshte sigurisht. Po ashtu edhe i atij turko-gjermanit qe arbitroi ndeshjen.

Vetem delirantet mendojne se jane te vecante, te zgjedhur nga Perenia, dhe mbi te tjeret. Ata qe u besojne dhe i adhurojne per kete, jane njerez me vetevleresim per te ardhur keq qe s’bejne dot nje cap perpara. Keto gjera jane shfrytezuar historikisht dhe kane mbjelle urrejtje midis njerezve qe u perkasin feve dhe besimeve te ndryshme.
Zoti nuk eshte njeri, iu servilose apo nuk iu servilose , Zoti s’do t’ia dije. Fatmiresisht God is the purest and highest Love that guards and shapes our destiny when we love unconditionally.

Ke te drejte deri diku por mendon se vetem Izraelitet mendojne qe jan te zgjedhur nga Perendia? po te gjithe te tjeter qe e mbeshtesin delirante jane?

Sipas teje cilat tipare e bejne nje popull te zgjedhur nga Perendia? Te jete nje popull profetesh, prifterinjsh, misionaresh te cilet shperndajne neper bote mesazhin e Tij? Cfare ke ne ne mendje/parasysh kur pyet?

A mendoni se Izraeli i sotem eshte populli i zgjedhur i Zotit?

Pergjigja eshte e thjeshte: PO!

Mjaft te shohesh qe 80% e cmimeve Nobel ne shkence e kudo i kane marre hebrenjte.Te mos kalojme ne fusha te tjera si ne biznes,art,media etj.Popullsia e tyre 15 milion.
20% qe mbetet I kane marre 7 miliard tjeter i frymoreve qe jetojne ne Toke.
Si ka mundesi qe nje popullsi kaq e vogel te kete fuqi kaq te madhe?Sido qe ta kthesh Zoti i ka ndihmuar edhe pasi I ka ndeshkuar.

Tashi ngre duar lart, ta dha pergjigjen ACDC me statistikat e cmimeve Nobel :joy:

2 Likes