Aaron Sorkin u shkruan të bijave

Skenaristi i njour amerikan, fitues i çmimit Oscar me skenarin e filmit “The Social Network” dhe krijuesi i disa prej telefilmave më të ndjekur, si “The West Wing” dhe “Newsroom” e shpjegon në këtë mënyrë fitoren e Donald Trump.

1 Like

nuk ka fjale mjaftueshem per te shprehur admirimin per keta njerez te amerikes, sesa pozitiv eshte rrezatimi i tyre ne vizionin qe kane per boten, sesa te mprehte jane when they want to make their point.

Trump = A thoroughly incompetent pig with dangerous ideas, a serious psychiatric disorder, no knowledge of the world and no curiosity to learn …

  • With Trump, Hate was given a hope

  • NATO allies are in a state of legitimate fear.

  • Economists predict a deep and prolonged recession.

Po por te lutmi shume, me pak patetik se duket sikur qellimi yt eshte te marresh vemendje nepermjet shprehjes se shqetesimit ndaj fitores se Trump. Njerezit kur jane te merzitur, nuk kane nerva te durojne te tjeret qe vendosen ne spotlight.
Leter vajzes…nxirrni shamijat.

ja dhe nje tjeter per ty te mesosh, meqe te paskam terheq vemendjen

Fitorja e trump ja gris masken engjellore Demokracise.
Ky fakt pra hedh poshte perceptimin se Demokracia, me ane te se ciles shoqeria njerezore ben zgjedhjet e saj permes shumices aritmetike, eshte zgjidhje me mire se autoriteti dhe hierarkia.

the dumb Trump erdhi ne presidence prej shumices aritmetike, sistemit te Demokracise, qe te qeverise nje nga elitat me smart qe ka globi, dhe te na percaktoje perspektiven e se ardhmes.

por shqiptaret si ty, akoma me dumb, kane 20 e ca vjet qe perjetojne efektin medioker Demokraci, me proven e Sale Birishes (i cili biem dakord te jete misherim i Trump ne shq.)
Dhe ju duket normale mediokriteti, persa kohe Babe Birisha, si i vetmi leader post '90, ju ka zene syte me theniense Demokraci = antikomunizem

1 Like

O korrik me fal vajze e dashur, por e kisha me kete Aronin me lart repliken. Me te drejte u keqkuptove se iu drejtova me ti, sikur te ishte komentues ne peshk, po shume patetik m’u duk. I kam pak zët keto letrat publike drejtuar bijave. Jemi ne vitin 2016. Na mbyti sensacioni.

Nuk e di a e lexove letren?

Leter e shkruar ne nerva e siper. Trump ka shume difekte si cdo njeri tjeter lor jam i sigurte qe ai i njeh ato dhe nuk do ti shpalose si vlera.
Nga pas ka nje parti te fuqishme me njerez qe sdo ta lene te beje cic mic.
Nuk e gjen gje ameriken as boten prej trumpit

“We get involved. We do what we can to fight injustice anywhere we see it—whether it’s writing a check or rolling up our sleeves. Our family is fairly insulated from the effects of a Trump presidency so we fight for the families that aren’t. We fight for a woman to keep her right to choose. We fight for the First Amendment and we fight mostly for equality—not for a guarantee of equal outcomes but for equal opportunities. We stand up.”

Rrrrrespekt!

@Aquamarine Nuk eshte e para here te shoh te ngaterrohesh ne temen e trumpit. Sugjeroj t’iu rrish larg he per he, No pun intended…

edhe fundin e lexova. Me duket shume emocional, shkrim per gjendje lufte. Kishte mundesi t’i thoshte ndryshe argumentet.

1 Like

Tjetër elitist duke u quravit me hartime publike, ironia eshte se smugfaces like Sorkin janë shkaku që Trump erdhi në fuqi. Elitistet e Coastal America e shendruan ne neoliberalizmin në fe-kult, ne të cilën gjithçka që binte jashtë ideologjisë se tyre u vu në turren e druve si herezi. Pjesa tjeter e amerikaneve ishin thjesht nje grup of deplorable hicks and rednecks sipas ketyre gluten-free/vegan earth saving citizens “they didn’t knew what was best for them”. Është koha për autokritikë dhe pranimin e faktit se liberalët ishin shkaku I presidencës së Trump…I injoruan me dekada amerikanët. Duke denigruar palën tjetër ne menyre arrogante dhe mos dëgjuar problemet e tyre thjesht I hodhën në kampin e Trump. Ky smugface përpara se të gëlltise ato kale smoothies apo birrën gluten free time bëjë një analogji të thellë fakteve se si arritëm deri këtu…dhe besoj se do arrijë në po të njëjtin konkluzion si editoret e presstitute media (NYT,Daily Beast,Slate,Vox,ect ) “we liberals fucked up the american people this time!”
http://m.townhall.com/columnists/brentbozell/2016/11/11/l-brent-bozell-iii-and-tim-graham-n2244172

3 Likes

Sorry, Trumpin nuk jua solli urim-komenti im per inat te Stalkerit lol

Kurse kto hartimet elitare qe thu ti …

Aqua, mos e quj kete koment, ne vend te Adit gabimisht tu drejtova ty.

Mu m’pelqejne kta qe i shpjegojne gjerat me t’pallume, por nuk mjafton sepse duhet te jesh ekspert i t’pallumes, pra duhet te dish qe amerikan piplle (si çdo pipell tjeter) i pelqe shum t’pallohet, s’ka rendesi nga kush.

Konkretisht populli amerika mbasi u pallu mire e mire nga liberals, tani do pallohet nga konservators. Ç’te keqe ka, mjafton te pallohet nga ndokush, pallimi te mos mungoje, pa te tjerat rregullohen.

Kurse kto hartimet elitare qe thu ti jane kollona zanore e filmit porno.

Gluten-free nuk ka hic te beje me vegan apo earth-saving. Kur te vuash nga kjo intolerance do kuptosh qe s’eshte zgjedhje por detyrim. Informohu, edukohu… :stuck_out_tongue:

1 Like

It’s a trend

Also, parents should not place children on a gluten-free diet without a medical reason, Fasano says.
“If the kid does not have celiac disease or allergy
[to wheat], there is no reason to go on a gluten-free diet,” he says.
People who go on a gluten-free diet without a medical need often think
they are choosing a healthy lifestyle, but they may be harming their
health, Green says.

Shiko se artikujt jane pafund pro- dhe kunder. Normalisht hapi i pare eshte te diagnozohesh, pastaj te diskutosh planin dietik me dietologun a doktorin tend. Per mua, personalisht, eliminimi i ushqimeve me gluten me ka ndryshuar cilesine e jetes. Nuk pranoj qe eshte trend i thjeshte; ndonese edhe mund te pershkruhet ashtu per arsye te ndryshme.

Well une nuk thashe it’s just a trend. Sepse pervec celiakise, ka dhe njerez qe mund te kene non-celiac gluten sensitivity apo wheat allergy. Megjithate Adi me siper besoj se po u referohej atyre qe nuk i kane keto probleme dhe e zgjedhin si healthy lifestyle, e perqafojne gluten free diet, sepse u duket me e shendetshme, dhe kontribuese ne weight-loss. Pak a shume si disa vegane qe i perjashtojne krejt produktet shtazore per healthy lifestyle.
As une s’i perdor shume karbohidratet, me apo pa gluten qofshin, se i shtoj kg si votat e Trumpit. But there comes fundi i muajit dhe dorezohem perpara cakes and cookies. :custard::cake::cookie:

E paska tmerru kalamonin e shkretë :frowning: