Adoleshentja britanike fiton betejën ligjore për t'u ngrirë

Nje rast i pazakonte vjen nga Britania ku nje adoleshente 14 vjecare me inicialet JS e cila vuante nga nje forme e rralle kanceri fitoi betejen ligjiore per tu ngrire me metoden kriogjenike me shpresen se ne te ardhmen mund te rizgjohet e te kurohet. “Me kerkuan te shpjegoj pse e dua kete gje te pazakonte. Jam vetem 14 vjec dhe nuk dua te vdes, por e di se do vdes. Mendoj se ruajtja e trupit ne menyren kriogjenike me jep nje shans per tu sheruar dhe zgjuar, edhe sikur te jete pas 100 vjetesh. Nuk dua te me varrosin nen dhe. Dua te jetoj me gjate dhe mendoj se ne te ardhmen mund te gjejne nje sherim per kancerin. E dua kete shans. Kjo eshte deshira ime.” Vajza vdiq disa jave me pare dhe trupi i saj mberriti ne ShBA, ku ndodhet instituti kriogjenik ne daten 25 tetor.

Gjysherit nga mamaja kane paguar 46,000 USD per proceduren qe do ta ruaje trupin e saj te ngrire per nje periudhe te pacaktuar kohe. Nese zgjohet pas 200 vjetesh ne Amerike, ajo do jete vetem, 14 vjece dhe pa asnjeri - ishte shqetesimi i te atit, i cili ne fund vendosi te respektoje deshirat e femijes. Ky eshte rasti i pare qe nje gjykate e larte ne Britani dhe Uells vendos per nje ceshtje si kjo. Shkenca kriogjenike eshte e debatueshme dhe e paprovuar, por kjo paciente nuk kishte c’te humbase. Ajo do te jete pacienia numer 143 ne The Cryogenics Institue ne Michigan.

Historia e plote ne CNN.

1 Like

Po na behen fantazite fantastiko-shkencore realitet.

Kur je duke i humbur te gjitha, te pakten t’i japesh nje shanc vetes tende.

menyre e mire per te bere leke, futi 100 frigorifere aty, e merr leke nga njerezit e deshperuar

sikur shkenca te ishte ne ate pike, do e kishte bere steve jobs me shoke, e jo kjo qyqarja

realiteti eshte se njerezimi ka ecur para me shkencen, por me mjekesine nga ngelur vend numro, pervec antibiotikeve njeriu sdi ste sheroje asgje, shkencetaret bejne ilace, se dine se si e pse funksionojne, vetem bejne prova, testojne efektet dhe kaq

100+ vjet e mbaje do jemi afer

Sa e zgjuar dhe me fat eshte Xh.Es !
Kur te zgjohet do te gjeje nje bote jo vetem pa kancer por dhe pa Thrump e Obame , pa partite politke dhe pa Salen e Edin qe rropaten neper Shqiperi .
( uh , harrova , dhe peshkut deri atehere do i jene shtjerrur analistet nderkombetar.)

Sa histori e trishtueshme te ringjallesh te vdekurit qofte dhe ata qe vdesin ne moshe te re. Po kush do kujdeset per kta njerez mbas 100 vjetesh?!

Nejse… Philip J. Fry I, ka qe me 1999 qe eshte ne gjendje te ngrire. Ai do te zgjohet me vitin 2999.

kot e ka kjo… edhe 1000 vite na kane mbetur, thame…:stuck_out_tongue:

megjithate duket biznes i bukur; ti paguash sot nje kompanie apo instituti 46 mije $, per nje sherbim ne te ardhmen e larget qe nuk ka kurrefare garancie, aq me teper ske kujt ti kerkosh llogari per kontraten se pronaret e ketij instituti nuk do te jane gjalle pas 100 apo 200 vjetesh…:smiley: ku u shkon mendja, per te bere para, maskarenjve…

Kjo teme, si shume te tjera, deshmon se si pervertohet kerkesa e natyrshme per boten tjeter mbas vdekjes. Problemi njeriut eshte vdekja, ose seksi si faqja tjeter e medaljes.

Nga ana tjeter eshte deshmi e shkelqyer, megjithse perverse persembrapi (ngambrapa), per ekzistencen e botes tjeter,

Ska asgje te keqe.
Ngrirja behet me azot te lenget fhe trupi futet ne nje arke hermetike,apo dicka te ngjashme dhe mund te qendroje te atje pafundesisht.
E ka bere nje lojtar bejsbolli ketu ne SHBA se bashku me te birin.Te dy kane vdekur dhe jane ngrire dhe kjo ishte ideja e te birit.
Nga sa mbaj mend pazari ne ate kohe ka qene 70 mije $ tani paska shkuar 46 mije.
Nuk mund te gjykohet njeriu ne gjendje e kesaj te shkretes,qe skishte asnje shprese.
Besoj se kushdo do te bente te njejten gje nese,larg qofte, do te ishte ne gjendjen e saj.
Nje biznes I ngjashem ka qene qe reklamonte ruajtjen e trupit kur te behet ringjallja e permendur ne Bibel,e kish bere njeri ne Los Angeles,por nuk e di nese vazhdon apo jo.

Alcor, ne ShBA ka nisur te ngrije trupa ose koke njerezish qe ne 1976. Edhe Ted Williams, baseballisti me i madh i te gjithe koherave, ka trupin dhe koken te ngrire veçmas ne frigoriferet e Alcor pas nje debati te madh mes femijeve te tij.

1 Like

Per Ted Williams e kisha fjalen dhe i biri qe fitoi gjyqin,u ngri edhe ai kur vdiq.

1 Like

Tani e pashe komentin tend. Kemi nisur te shkruajme ne nje kohe po mua me merr kohe shkrimi nga celi. Femijet e ketij paguan fiks 100 mije dhe debati ishte shume i madh saqe vajza e dyte u detyrua t’u thosh publikisht qe kjo i perkiste familjes. I biri pesoi te njejtin fat pas 2 vitesh. Vajza e madhe kembngulte qe deshira e T. W. ishte te kish trupin e djegur dhe hirin te shperndare ne FL. Shtypi akuzoi 2 femijet e tjere se planifikonin shitjen e ADNse se tij me vone. Ne fakt e bene nga dashuria per te atin. Sikur ngrirja e trupit te ish nje lloj feje, tha e bija ne librin kushtuar te atit, ajo do kish qene feja jone

1 Like

e gjthe kjo pune eshte nje maskarallek ne fuqi hiperBOL(E)ike, e para se eshte nje shperdorim shume ta medha paresh nga pasunare qe nuk vlejne as nje kanoçe koka kole, dhe e dyta sepse eshte nje dokerr pseudoshkencore per romane fantashkencore, nje mashtrim per t’ju qerr paret kaqoleve dhe qurrsave qe nuk meritojne as vdekjen.

Eshte edhe e treta, mjafton qe nje gje ta lavderoje ACDC, atehere ajo gje eshte e dale nga bythe e shejtanit, por edhe neqoftese eshte gje e mire dhe me vlere, atehere fakti qe ACDC e lavderon, ben qe gjeja ne fjale te hyje e te dale nga bythe e shejtanit.

Is her Silver cord cut?

Po cpune keni juve se si i harxhojne parate te tjeret?

Lexo kto dy faqe te kuptosh se ç’pune keni juve te bythes se Shejtanit, pastaj ndoshta kupton se ç’pune kemi neve!

Dmth qe ne baze te Teorise Dyfelore, çfare eshte me private, eshte njekohesisht me publike. Nuk ka me gje publike se paraja. Prandaj komunistet korçare t’i morren te tera parate dhe tere mallin e magazinave qe e shisje deri ne Follorine e pertej Follorines. Dhe po nuk vute mend perseri juve, neve do jua marrim perseri parate dhe mallin.

https://books.google.it/books?id=SEMmvSZ5mTIC&pg=PA81&lpg=PA81&dq=denaro+escrementi&source=bl&ots=bpz7RUVwvh&sig=yhg45FCt7WryiDrUXEDuMPOcm8E&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwjn7dOXkbjQAhUBWBoKHRv8C9AQ6AEISzAF#v=onepage&q=denaro%20escrementi&f=false

https://books.google.it/books?id=RlVZsxrZmScC&pg=PA167&lpg=PA167&dq=denaro+escrementi&source=bl&ots=VNyUvp7SRj&sig=B2RQ2MLZ84GQB1WRsH0NUwvh8uw&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwjn7dOXkbjQAhUBWBoKHRv8C9AQ6AEIUDAG#v=onepage&q=denaro%20escrementi&f=false