Albina Ruko: kërkojeni ndryshimin vetë, mos e prisni nga të tjerët

1 Like

Une ne asnje prej diskutimeve per protestat studentore, nuk kam degjuar njerin te permende faktin qe shkolla e larte eshte privilegj dhe jo nje e drejte.
Te gjithe nxitojne per ti dhone te drejte studentave. KM dhjeu ne breke, opozita nxitoi be bo edhe ca me shume premtime…

Studentet kur fillojne shkollen, futen ne maredhenia kontraktuale me universtetin. Rregullat jane te qarta, eshte bile e qarte qe rregullat mund te ndryshojne rruges. Studentet nga ana tjeter, nese te pakenaqur me institucionin ku jane, kane te drejten te shkojne gjetke - tarifa te tjera, nivel tjeter. Dhe sigurisht, kudo qe shkojne kane te drejte te kerkojne llogari per parate qe pagojne. Po studentet asinjehere skane perdor mjetet qe kane ne dore, per te denoncu abuzimet financiare. Dalin dhe ia fusin pordhes per “padrejtesi sociale” Se ca karin ka universitati te beje me “padrejtesi sociale” kjo cuca me lart e di.

E ke gabim, shkolla duhet te jete e drejtë, jo privilegj. Sje me ne monizem.

Jo shkolla e larte dhe jo per pune monizmi.

1 Like

E drejte apo privilegj shkolla kushton para dhe dikush duhet te paguaje.ne kete pike shqipot bien te gjithe dakord se parate per mbajten e universitetit duhet te vine nga qielli .UT eshte para dhe kohe e cuar dem tregon fakti se gjithe paria e shqiperise i dergon skullubeqerit e tyre jashte per studime .popullin veshderr e genjejne se gjoja Po ia bejne kalamaqrit me shkolle te larte ne nje universitet qe eshte me ulet ne renditje se ai i adis abebes ne Ethiopia apo ai i Ghana’s.

intervista ishte interesante, dhe jepte edhe nje ide me te qarte se pse ishin ngritur studentet ne demostrate.

po sikur ti mbyllë gjithmësimoret njëherë etiopia me shokë,nuk do ishte më mirë për afrikanët??ose 80% e botës që nuk ka nivelin maksimal të arsimit! se për disa ‘‘të ngjyrosur’’ dy zgjidhje ka- ose rrinë në vila luksoze,ose flenë lakurik prapa mullarit tek oborri i brigadierit në toshkëz:joy:

Nese doni qe raca e fisme bionde me leshura te verdha pellazgo shqiptare te mesohet nga mesueseqe s’dine te mesojne,te kurohet nga doktore qe s’dine Te sherojne ,shtepite tu ndertohen nga arkitekte qe nuk dine tabelen e shumezimit ,ne gjyq Te mbrohen e Te gjykohen nga avukate e kadilere qe s’dine ligjin atehere vazhdoni te humbni kohen kot ne UT .

Asnjehere, asnjehere?

The younger generations give reason for hope. They are not bound by the burdens of fear and servitude. They have matured as Albania rejoined the world, absorbing cultures and engaging in debate. At the same time, they have grown up on a drifting ship, with principles thrown to the wind. They have watched swindlers get promoted, enter parliament, and run the state. They have learned how to pay for exams, and diplomas too. Which spirit dominates—emancipation or deception—will determine Albania’s next café.
Excerpt from Modern Albania by Fred C. Abrahams. New York University Press.

1 Like

“sje me ne monizem”, wtf that means tha… por meqe “sje me ne monizem” secili per vete, “zoti” per te gjithe. Skam pse i paguj dikujt filoqylin. Gjer te e mesmja ok, po dhe aty po spaten men me dal mire dy vitet e para, te tretin te tekniku. Ska asnje zdrukthtar, hidraulik e elektricist te hajrit ne Shqiperi.

3 Likes

wtf man, mos u bej me kapitalist se europianet

as gjermania e italia nuk jane ne monizem, e i paguan filoqylin cdo albanesi qe shkon atje

mos merr modelin e deshtuar amerikan, se atyre ju ka zene rrota bishtin e sdine sesi e zgjedhin as vete ate problem

Ne keto diskutimet per unin, pashe qe universiteti Elbasanit nxjerr +/-100 gazetare ne vit. Vetem Elbasani! Se kuptoj se kush jane kto loqe qe shkojne e harxhojne kohen e paret per gazetari pa pas asnji shans real ne tregun e punes. Kur ngelin pa pune pastaj i fusin edhe nga nji master. Se per ca duhet me i financu qeveria kto loqet ai shalgjati e di.

2 Likes