Allashqiptare: Palët nuk bien dakord mbi çfarë u tha në Berlin

Pasi është kthyer nga Berlini pa një premtim të bujshëm për votën e Gjermanisë, por me kushte e kritere të shqiptuara me rradhë, Kryeministri Rama ka folur për mbështetjen që i ofroi Kancelarja Merkel, duke përmendur si kusht vettingun, i cili sipas Kryeministrit mbahet peng nga PD.
"…E kam të pamundur të bëj sikur nuk shoh atë që po bën PD për ta rrënuar imazhin e Shqipërisë në sytë e partnerëve duke mos lënë shpifje për bindur Brukselin që ky vend është Kolumbi, që qeveria është kartelë droge, dhe mbi të gjitha s’i ndaj dot përgëzimet me PD se tanimë është e qartë se jo Brukseli, por opozita jonë i ka ngritur një mur që pengon negociata, me bllokimin e vettingut." - ka thënë sot Rama para veteranëve të L2B.
Duke vijuar më tej, “Zbatimi i reformës në drejtësi fillon me zbatimin e Vettingut. Ndaj dua t’ju bëj thirrje të gjithë anëtarëve të PD që të ushtrojnë presion mbi lidershipin dhe ata deputetë të PD që ta heqin murin duke plotësuar kushtin e vetëm për çeljen e negociatave, Vettingun.”

Por Kancelarja Merkel nuk ka folur, specifikisht për “Vettingun” por ka kërkuar zbatimin e Reformës në Drejtësi. Tanì, zbatimi i Reformës nis nga Vettingu, por mospërmendja nga goja e zonjës Merkel e fjalës “Vetting” e ka shtyrë PD-në të akuzojë se mediat po manipulojnë e po manipulohen tek botojnë lajme me tituj ku përcillet ideja se “Vettingu” ishte përmendur si i vetmi kusht, specifik.

Tomor Alizoti, i cili është pjesë e Partisë Demokratike shkruan këtë sot në Facebook: “Sapo ndoqa konferencen e Merkelit ne gjermanisht. Per ceshtjen e hapjes se negociarave dhe kushteve flet saktesisht min 1.54 -2.51 ne deklaraten qe beri pas me Ramen. Me vjen shume keq qe mediat behen pjese e propagandes. Fjala Veting nuk perdoret fare. Eshte shume e qarte: 1) kriteret duhen permbushur. 2)Lufta ndaj korrupsionit dhe krimit te organizuar 3) Implementimi i reformes se drejtesise 4)Zgjedhjet do jene percaktuese per kete ceshtje. Nuk besoj se duhet sjelle deklarata e Merkel ne gjermanisht qe te jete e besueshme!”

Kështu, tani ka nisur një tjetër ping-pong shterpë që duhet të na zgjasë deri për vit të ri.

1 Like

Kur e ka thene Merkeli me 28 apo 29 nentor? A ishte gjermania e fundit qe foli?

who cares, vendi po leviz disi, reformat po fillojne te japin rezultat brenda vendit, cfare rendesie ka se cthote merkeli,
sa me shume tu bindemi aq me shume kushte te reja kane per te na vene.
Reforma ne drejtesi eshte pike kulmore jo se na e thote brukseli por se realisht eshte nyja gordiane qe te pakten do clironte disi vendin nga kthetrat e kastes burokrate salisto borgjeze. Sistemi atehere do te mbetej vetem nen kthetrat e pushtetit ekonomik te oligarkise e biznesit, gjysma e te keqes.

1 Like

patjeter.
sic kisha dale edhe vete ne te njejtin konkluzion (do e sjell postimin sa te kem pak kohe), ndryshe nga establishmenti perendimor i sistemit, establishmenti i pd perbehet nga biznesi i investuar indirekt ne politike (ai i per te cilin pd lobon), dhe qe eshte i pranishem gjithashtu ne perendim.

Dhe biznesi i investuar direkt ne politike, qe jane Berisha me familjen e vet, pd-istet me familjet e tyre. Politika e perfshire ne biznes.
Keta te fundit kane pjesen e luanit ne interesat ekonomike qe mbron pd., pra kane prioritet mbi te paret.
Nje set up i tille deshmon per strukture primitive te shtetit. Ne shtetin e sistemit kapitalist politika dhe shtresa e biznesit i kemi te shkeputura nga nj-tj.
Reforma ne drejtesi kerkon te realizoje kete shkeputje ne qellimin e vet final.

ja c’thote Merua (sipas Taulantit):

7 pika megjithse 2 e 4 jane e njejta me pike e me presje.
Te ai 5 pikshi ka pertu me e zgjat mgjse ato jane gjithe thelbi i debatit.
Nejse, asigjo e re. Nga fitorja ne fitorje!

Nuk e di seku e ka marre kete info ky Frankenshtajni… mbase ja ka dhene Ed’Drama… Kesaj i thone o qorrr a do sy…joooo o shurdh a do vesheee… joooooo… epo rri ne erresire praaa…
http://www.gazetatema.net/web/2016/11/29/fleckenstein-perparimi-i-shqiperise-shume-i-qarte-e-tha-dhe-merkel-hapja-e-negociatave-shume-shpejt/

2 Likes

E di perkthyesi Rusishten ?

1 Like

Jo vetem qe duhej te thosh “vetingu”, por duhej ta thosh shqip, ta ngrinte tonin te i-ja e ta zgjaste cik.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Pikërisht kur Merkel foli shkurt dhe qartë, se Shqipëria duhet të bëjë më shumë për luftën kundër korrupsionit, krimit të organizuar dhe të ketë kujdes me zgjedhjet e vitit që vjen, pra për punë të brendshme që i ka në dorë eksluzivisht qeveria që drejton Rama, ky i fundit i lëshon bombën e rrezikut rus, nëse BE nuk i hap Ramës dritën jeshile pikërisht atëherë kur e do ai, përpara zgjedhjeve
Më 13 tetor të këtij viti ambasadori rus në Tiranë Alexandër Romanovich, gjatë një interviste në një gazetë që nuk e fsheh debulesën për Edi Ramën, “Shqiptarja.com”, u pyet për një vizitë të mundshme të kryeministrit të Shqipërisë në Moskë. Përgjigjja ishte surprizuese; Ai e ka ftesën mbi tavolinë. Nga ana e Ramës edhe tani pas një muaji e gjysmë nuk ka ndonjë prononcim publik për këtë ftesë; e ka pranuar atë, apo e ka refuzuar?!.
“Dua të nënvizoj se në këtë situatë shumë pozitive për rajonin tonë, as ne dhe as miqtë dhe partnerët tanë europianë nuk duhet ta marrin të mirëqenë atë që kemi arritur, sepse në hapësirën tonë rajonale veprojnë dhe aktorë të tretë, të cilët synojnë të shfrytëzojnë çdo lëkundje, çdo paqartësi apo vakum që mund të krijohet në marrëdhënien tonë me Bashkimin Europian”, i tha publikisht pa ju dridhur qerpiku, kryeministri shqiptar kancelares së vendit lider të BE-së.
Nëse mediat dhe opozita këtu brenda i thonë se Shqipëria ka rënë në dorë të kultivuesve dhe trafikantëve të kanabisit, se ka futur në parlament e ka bërë kryetar bashkish përfaqësues të krimit të organizuar, ai të thotë se ju nxini realitetin me synimin që Europa të mos i hapë dyert Shqipërisë. Dhe vazhdon me vetëmohim në këtë rrugë. edhe pas mbërritjes në Tiranë duke akuzuar si shpifës dhe shtrembërues të realitetit, opozitën dhe zërat e tjerë denoncues.

Kur ja thonë të njëjtën gjë edhe mediat prestigjioze dhe deputetë europianë, ai u vërsulet edhe atyre turpshëm, duke i akuzuar se duan ta përdorin Shqipërinë për zgjedhjet e tyre elektorale. Kështu u thotë grekëve, hollandezëve, austriakëve, gjermanëve dhe mirë që e përmbajti veten dhe nuk ju hakërrye edhe Merkelit, meqë “e drodhi” pasi nuk i dha lajmin e madh që kishte paradeklaruar. Edhe ajo është futur në fushatë zgjedhore aty në Gjermani dhe nëse do ti ketë punët keq, ka gjasa që ta gjejë shpëtimin duke kritikuar qeverisjen perfekte të Rilindjes!
Të përdorësh kërcënimin rus për të mbrojtur Roshin me kompani, nuk bën gjë tjetër veçse ua bën më në fund të qartë miqve europianë dhe amerikanë të Shqipërisë, se problem i vërtetë je vetë ti dhe kasta ekonomike-kriminale që ke instaluar në një vend aspirant për në BE. Duket sikur Rama tashmë është i pafuqishëm të tërhiqet. Nuk është më ai që vendos, prandaj edhe është urdhëruar që të kërcënojë Europën nëpërmjet një vetë-ofrimi ndaj Rusisë. Ramës i duhen negociatat si politikan dhe që të fitojë zgjedhjet e vitit që vjen, por pa prekur statukuonë e botës së errët që ka kapur shtetin dhe ekonominë. Loja është bërë më e madhe dhe e rrezikshme, se sa duket.

Shuplaka e Berlinit ishte vetëm paralajmëruese dhe e para që i dhembi vërtet, por Edi Rama nuk ka parë asgjë akoma nëse vazhdon kështu, siç edhe duken bathët fatkeqësisht! SN

Te dyja palet PD and PS jane nje mut .Shqiperia duhet te vihet nen hyqmin e nje komisioni nderkombetar kontrolli si ne 1913, por bota e qyteterueme nuk ka nijet te marre nen juridiksion , te qeverise , teqyteteroje e te kalteroje neandertalasit.keshtu qe ai muhabet do vazhdoje terhiq e mos e keput.te mencmit e te ndercmit do ia mbathin ne emigracion .burdallenjte e hajdutet do ngelen atje duke vjedh e duke I prere gurmazion njeri tjatrit.
Selanik e perpjete
si ka qene do te jete.

1 Like

Kur se ka mor vesh as i zoti i punes se çfare iu tha, boj hesap ne te tjeret :rolling_eyes:

kjo duhet text i plote jo vec link.
tashti dhe tema s’ka kuptim. Ose do nderruar titulli.

Nga Rubrika : We are masters of the unsaid words, but slaves of those we let slip out ( shqip : Burri o flet e ma, o dhjet e ha ).

“Nderkohë që sa i përket kandidatit dhe tanimë presidentit të zgjedhur të SHBA-së, kam pasur opinionin tim kur jam pyetur, por kjo i përket së shkuarës. Sot ai është presidenti i zgjedhur i SHBA-së. SHBA-ja është një aleate strategjike e pazëvendësueshme dhe e patjetërsueshme e Shqipërisë. Pra s’ka asnjë problem.”

  • Shtatlartesia e Tij , eDrama.
1 Like

as e zonja Punes se ka mor vesh. po nejse, ajo e ka zakon me fol shum e mos me thon asgjo

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Eshte menyra e sofistikuar e diplomatike e kaurkes per te thene:ik andej nga erdhe se na cave bythen.

1 Like

Si t’i qesin rrenat robt sot…pervec Temes dhe shkablloreve dmth qe vazhdojne me saliun. Ja dhe ky “Frankejshtajni” qe s’e ka haberin, nuk qenka fort i panjoft

http://www.exit.al/2016/11/29/hipokrizia-e-rama-dhe-ministrit-bushati/

Po ket gje e kane thene gjithmone po shqipot e lexojne ne varsi te stines politike

shqipot naïve e te padale e marrin per compliment.:grin: