Amerikanët: Përpjekje shqetësuese për të dobësuar Reformën në Drejtësi

Populli shqiptar duhet të shqetësohet nga përpjekjet për të dobësuar reformën, për të mbrojtur gjykatës dhe prokurorë të korruptuar, përfshirë ata që kanë lidhje me krimin e organizuar." - ky ka qënë thelbi i mesazhit të dërguar nga Ambasada Amerikane në Tiranë për qytetarët shqiptarë.

Ligji i Vettingut u ankimua për herë të dytë në Gjykatën Kushtetuese nga dy shoqata gjyqtarësh të cilat argumentojnë se ligji i Vettingut mund të përdoret abuzivisht kundër tyre. Dy shoqatat në fjalë janë Shoqata Kombëtare e Gjyqtarëve dhe Unioni i Gjyqtarëve të Shqipërisë. Ambasada bën thirrje për vëmendje pasi, sipas saj, këto zbutje që ata duan t’i bëjnë ligjit të vetingut do ishte vjedhje e demokracisë nga njerëzit e korruptuar.

Deklarata e plotë e ambasadës:

Ambasada e SHBA mbështet deklaratat në mbështetje të reformës në drejtësi nga udhëheqësit e tri partive politike më të mëdha në vend. Ata kanë të drejtë kur thonë se reforma në drejtësi do të ecë përpara, por populli shqiptar duhet të shqetësohet nga përpjekjet për të dobësuar reformën, për të mbrojtur gjykatës dhe prokurorë të korruptuar, përfshirë ata që kanë lidhje me krimin e organizuar. Vetingu duhet të jetë i fortë dhe kuptimplotë, sepse elementët kryesorë anti-korrupsion të reformës, përfshirë SPAK-un dhe BKH-në, varen nga gjykatës dhe prokurorë të ndershëm.

Ne nxisim Gjykatën Kushtetuese që të shqyrtojë ankesat në mënyrë të hapur dhe transparente, duke u mbështetur në rekomandimet e Komisionit të Venecias. Ne përgëzojmë qytetarët shqiptarë, shoqërinë civile dhe median e pavarur, që vazhdojnë të jenë syhapur që njerëzit e korruptuar të mos ua vjedhin demokracinë e tyre.

Cudi si ka heshtur Izet Haxhia!
Deri dje na tregonte cdo dite perralla dhe bente kompetentin per cdo gje.
Sic duket tani nuk i duhet me Rames dhe Mero Bazes.
Po anglosaksoni Tak Ngjela cfare mendon per Reformen ne Drejtesi tani qe PD do ta votoje?
Cfare behet me Hysen Shoshorin?
Jo per gje por keta klloune shtypi pro Rames i bente heronj ne kohe zgjedhjesh.

Tak Ngjela nuk eshte anglosakson por ka thene qe ka ne shpirt nje moral hebraik.:grin:

1 Like

Tak Ngjela ka ik per lesh me kohe.

1 Like

Shpirt moral hebraik?
Hahahahaha!

Iku dhe de biazi:(

Na duhen ata qi rrine tek Lsi per interes jo per bindje :smile:

SMS e Ramës:
Ju lutem nuk duhet të kemi më lajme për LSI-në!

E sotmja ishte një ditë per t’u dhënë të gjithëve mesazhin se LSI nuk ka më shanse të bëjë të tretin të vërtetin, në mënyrë që ju të gjithë ta përdorni këtë në fushatën mikro, me organizim kapilar për të kthyer njerëzit që rrinë me LSI për interes jo për bindje!
Në makro, pra në komunikimin publik duhet të fokusohemi tek mesazhi ynë dhe për reformën e administratës të themi, ne duam të bëjmë dhe duam të kemi mundësinë të zgjedhim më të mirët!
Kaq dhe fokusin tek vetingu, ekonomia, punësimi e me radhë në mesazhin tonë… Forca!

Kujdes Fiqo, mos e perhapni shume mes PD-isteve kete SMS. Ka shance qe tju rrembeje 2/3 e mitingasheve.

Si i bi? Tani qe Luli eshte dorzu krejt, Rama po ul presionin e drejtesise? Kam frike se lajmi konfirmon perseri inagurimin e Rames si mbret.

E kan ul pjacen me keto specjalizma, aqe poshte sa po thyn rrekordin e vet.

Mirsevjen ne Amerike z.Basha :+1:

2 Likes

Ore po cbehet keshtu?

1 Like

gjera qe ngjasin kudo. partite perkrahin njera tjetren si te nje grupimi politik. partia social demokrate gjermane ka mundesi te vije te mitingjet e rames psh.
por nuk besoj, sepse gjermani nuk vjen kot te perkrahe opoziten. rama u mbushi gjermanine me refugjate. pra ketu u rreh çekani gjermanve dhe jo tjeterkund (tek droga psh).

Pas injorimit qe i beri Trumpi Rames menduam se Amerika po ftohej me Shqiperine. Por jo. Jo!
Amerika i do dhe i mirepret shqiptaret! Presidenti amerikan sot takoi Lulzim Bashen. Fitore e madhe per shqiptaret. Bravo shqiptaret!

Brravo Shqiptaret
Pritja ne Rinas.

:joy::joy::joy: Jena Vend Sovran pse Ameriqia e do me shum Shqypnine se Lulthimi me Shqupin :joy::joy::joy:
Po si ja drodhi Romeos… Xhuljeta jone…pupupupu…shpresojme qe mbas takimit disa sekondash me zotin Trump, te mos dale e verteta qe Lulthim Xhelal Basha eshte Sunit…domethone ka vlere vetem per leke Nafte e Leke fotosh

Cfare premtoi Trumpi per Shqiperine pervec nji foto te Lulit ?

Trumpi nuk premton o Engjellor…pietja eshte ca i ka PREMTU LULTHIMI TRUMPIT??? Ti beson se Trumpi ka ndonje dashni e modhe per Shqypnine e Skipetaret? E njifni Trumpin ju ore, ai sdo Ameriken? Pietja 1 meleonshe eshte cfare i ka premtuar pala Shqiptare…ndonje Koncesion Nafte??? Resorta ne Bregdet??? Te presim kontro-ofertat nga Palloshi e Kaptinmodhi tani. Le te shpresojme qe e ka taku thjesht rastesisht ne nje fundraising event ne Milwakeen e humbur mes uesekit, e gjo pa zarar.

Ej po si vrapote shalgjati me arrit z.Trump ne xhiron e fundit a me qafsh :smile:
Vrapim i maskum si ecje sportive,
e papame :smile:

1 Like