Ankara - Stamboll, "Marshi për drejtësi"

Mijëra mbështetës të opozitës në Turqi po marshojnë për të kërkuar drejtësi. Thirrja e tyre është “Hak, hukuk, adalet” - Të drejta, ligj, drejtësi. Marshimi ka nisur në Ankara më datë 15 qershor dhe do të përfundojë në Stamboll pas pak ditësh. Marshuesit kanë ecur në shi dhe temperatura të larta të qershorit dhe korrikut. Distanca midis kryeqytetit dhe Stambollit është 432 km dhe protestuesit ecin rreth 20 km çdo ditë. Shumë prej tyre protestojnë për padrejtësi që ju janë bërë për arsye politike.

“Po marshojmë për të ndaluar rrëshqitjen e Turqisë në autoritarizëm.”, thotë lideri i opozitës social-demokrate në Turqi, Kemal Kılıçdaroğlu. Kılıçdaroğlu është njeriu që po e kryeson këtë marsh. “Ka nië frikë, që sundon” tha ai në një inervistë gjatë ecjes. “Gazetarët dhe qytetarët nuk flasin dot. Ne kundër kësaj situate luftojmë.” Nuk dihet se çdo të ndodhë kur marshimi të mbërrijë Stambollin. A do u japë kjo ecje jetë protestave të reja, apo do të avollojë në vapën e Bosforit?

3 Likes

Ja se behet nej tjeter “puc” dhe e hani dhe ju. Ai vend iku per shele me erdoganin, Trumpin e Turqise.

turqia,për sa kohë udhëhiqej nga kombëtarizmi i shqiptarit ataturk,bëri hapa përpara. tani që e mori myslimani erdogan po shkon drejt irakut& co. këtë duhet ta kenë parasysh edhe shqipot ! integrimi dhe fetarizmi janë në dëm të interesave shqiptare.

ne fakt, fyellit te kombetarizmit i bie pikerisht erdogani. dhe ataturku i binte me shume fyellit te nderkombetarizmit.

ne fakt, erdogani i bie ciftelise se islamizmit, dhe ataturku i binte saksofonit te sekularizmit. ataturku ishte udheheqesi i Levizjes Kombetare Turke.

ataturk ishte per nderkombetarizimin e turqise. Erdogani eshte kunder nderkombetarizimit, por ben “patriotin” dhe “fetarin”. Gjithe patriotet jane fetare. Gjithe te djathtet i bien fyellit te fese dhe te kombit. Rasti do qe feja e tyre eshte islamizmi.

Mustafa Kemal Atatürk (… ideologically a secularist and progressivist, his policies and theories became known as Kemalism.

[Atatürk came to prominence for his role in securing the Ottoman Turkish victory at the Battle of Gallipoli during World War I.[1] Following the Empire’s defeat and subsequent dissolution, he led the Turkish National Movement, which resisted against the mainland Turkey’s partition among the victorious Allied powers. Establishing a provisional government in present-day Turkish capital Ankara, he defeated the forces sent by the Allies, thus, emerging victorious from what is later referred to as the Turkish War of Independence.

As the president of the newly formed Turkish Republic, Atatürk initiated a rigorous program of political, economic, and cultural reforms with the ultimate aim of building a modern and secular nation-state. … His government also carried out an extensive policy of Turkification trying to create a single, united and largely homogeneous nation](https://en.wikipedia.org/wiki/Mustafa_Kemal_Atatürk)

meso c’do te thote “kombetare”. nuk do te thote nacionalizem patriotik. Do te thote thjesht kombetare, sic eshte ekipi i futbollit kombetar.

Do te thote thjesht kombetare, sic eshte ekipi i futbollit kombetar.

ha ha ha.

e modhe shume fare je moj goce, pa ty ky blog ngordh. :laughing:

1 Like

deri tek ps-pd e ke hapin ! opozita në turqi është kombëtariste,ndërsa erdogani është biçim social-demokrati! është për perandorinë osmane që bazohet te feja e jo te kombi. trampi është edhe nacionalist ,midis të tjerash. ajo që është për të kritikuar tek ai është karakteri i tij dhe jo ideologjia.
turqia është si greqia,grumbull popujsh të ndryshëm. po të ishte ataturku ndërkombëtarist,sot do ishte si jugosllavia,turqia. tani që e mori erdogani,turqia rrezikon shpërbërjen. po ta vësh re me hollësi,integrimsat dhe fetaristët janë pothuajse me të njëjtat qëndrime dhe të dy grupimet sulmojnë kombëtaristët. kështu puna shoku integrims

lol ok. Nuk kam pare deri me sot nacionaliste qe te mos i meshojne fese po ju jorgot ca nuk shpikni. ataturku nuk i meshonte fese

as ps- pd nuk e ka hapin. shume shume nga ura vajgurore tek komuna. :sweat_smile:

ti nuk ke parë shumë gjëra,por ky nuk është argument ! ataturku hoqi ferexhenë,hoqi alfabetin arab,hoqi sheriatin. ishte përfaqsues ipjesës ballkanike(kryesisht shqiptare) të turqisë,ndërsa erdogani i pjeses aziatike ,mongole të turqisë. dhe si i tillë ,duke qënë pagan në shpirt,e largoi fenë nga pushteti.

hemm, dmth hak = drejtesi. do marre hak, tha… -do rrishikuar fjala hakmarrje.

1 Like

Nuk kam pare deri me sot nacionaliste qe te mos i meshojne fese.

ik o budalla se le nam.
seriozisht tani. te tha mire gjembi, ik andej nga anabela.

Keto jane fjale etruske Belulo

Tani u bere armik me kurreshtarin pellazg.

Futja pordhes Shkabe.Shko meso se modernizimi nuk eshte njesoj me nderkombetarizimin.Ataturku ishte nacionalist,prandaj donte modernizimin e vendit te vet,dhe e dinte qe feja e paqes do ta linte te prapambetur.

Ataturku si pijanec kurvar qe ishte, nuk e donte fene e paqes sepse ndalonte rakine.

1 Like

Alcohol eshte shpikur nga muslimanet…