Ardhja e Dytë

Rrotull e më rrotull në vorbull gjithnjë e më gjërë,
fajkoi nuk ndëgjon më fajkuazbutësin;
gjërat shkapërderdhen; qëndra nuk mban më;
anarkia safi shfren mbi botë,
turbull vërshon batica e gjakut, dhe kudo
përmbyt ritin e pafajsisë;
më të mirët humbin çdo besë, dhe më horrat
harbojnë në ashk flakëzjarr.

Pa tjetër ndonjë zbulesë është pranë;
me siguri Ardhja e Dytë është pranë.
Ardhja e Dytë! E sapo këto fjalë u thanë,
një pamje stërmadhe dalë prej Spiritus Mundi
më pengon pamjen: diku në rërat e shkretëtirës
një formë me trup luani dhe kre njeriu,
me sy bosh dhe pamëshirë si dielli,
bën përpara me kofshët e saj të ngathta, ndërsa rrotull
sillen hijet e zogjve të idhnuar të shkretëtirës.
Përsëri errësira bie; por tani di
se njëzet shekuj gjumi prej guri,
shndërrohen në makth nga një djep lëkundës.
E kush bishë e egër, që më në fund i erdhi ora,
i drejtohet Betlemit për tu mishëruar?

W. B. Yeats

Kjo poezi, shkruar në vitin 1920, konsiderohet rëndom vepër madhore e poezisë moderne. Dhe është e tillë, jo vetem për nga fuqia agresive artistike, por edhe si vërtetsi vizionare apokaliptike që paralajmëron Kohët e Fundit sipas konceptimit ciklik të historisë. Jo rastësisht, sa here ka një konflikt botëror, edhe në bashkohësi (fjala vjen lufta në Irak, zgjedhja e Trump etj), vjen në modë riinterpretimi i saj si profeci negative. Sigurisht dokrra të gjitha, as vetë Yeats nuk dinte se çfar deshte të thoshte, por çfar ai ndjente si ankth alarmant i kohës moderne ështe me se i vërtetë dhe i saktë.

Pjesa e parë e poezisë është e qartë pa dashur interpretim, ndërsa pjesa e dytë është hermetike dhe ezoterike, meqë Yeats i përkiste urdhërit Hermetic Order of the Golden Dawn.

4 Likes

Foton besoj e ke vene veç per sfinksin. Nuk eshte se konsideron nb bishe qe sillet ne shkretetire.
Po perkthimin kush e ka bere?

Me i rendesishem se Sfinksi eshte Napoleoni perballe Sfinksit, sepse, meqe ne vjershe flitet per Kohet e Fundit, Napoleoni eshte konsideruar nga Hegeli si personazh-shenje i Koheve te Fundit. Ne fakt eshte shenje e tille, me sakte nje para-shenje.

Perkthimi eshte i imi.

Nb eshte me i madh se hegeli apo papet e romes se kohes se tij( mendim strikt i imi pa dashur te bej mendjemadhin). Ambicja e tij matej me kutin e mijra vjetve ( njesoj si cezari). Ata qe e quajten nb L’Ogre kam pershtypjen se kane qene vete mini ogres por te gjithe bashke me te rrezikshem se ai.

Ps. Si artdashes qe me ke lene pershtypje besoj se duhet te lexosh letrat plein de passion et amour te nb. Kane zjarrin e nje dashnori italian korsikan te edukuar ne fronc :grinning:.

Shiko se eshte shum me serioze çeshtja se muhabet per letra dashuriçkash.

Pa dyshim qe Napoleoni ishte me i rendesishem se Hegel & company (njesoj si shok Enver me i rendesishem se Kadare), kete e kishte te qarte Stendali, oficeri i Napoleonit, qe thoshte: “Napoleoni nuk merrej me kaqola si puna ime”. Pranda edhe dashuri-urrejtja ne pergjithsi per L’Ogre.

Kur Napoleoni hyri ne Jena, Hegeli, qe nderkohe shkruante Fenomenologji e Shpirtit, e pa nga dritarja dhe pati nje vizion shkrepetime per historine dhe fundin e saj. I shkruajti nje shoku te tij paragrafin e famshem:

Pashe perandorin - kete shpirt te botes - te kalonte mbi kale permes qytetit ne rikonjicion vezhgimi: eshte vertet nje ndjenje e mrekullueshme pamja e nje individi te tille qe, perqendruar ketu ne nje pike, ndenjur mbi nje kale, perqafon boten dhe e dominon".

Qe te mos duket kjo si dokerr, si improvizim çasti, duhet me dite se per Hegelin Historia eshte vendi ku realizohet e Verteta e Idese Absolute, ose me fjale te tjera qe Historia megjithse ne pamje kaotike eshte shprehje e Vullnetit te Hyjit. Pra Fundi i Historise do te thote qe Hyjnorja eshte manifestuar plotesisht nepermjet realizimit efektiv te lirise dhe barazise midis njerzve ne nje shtet te organizuar racionalisht. Ky vizion eshte versioni laik i providences fetare ne histori (ambicja fillestare e Hegelit ishte te behej teolog, me pas u be filozof, dmth zevendesoi fetarine me politiken), qe perdor njerez te caktuar dhe kombe te caktuar te permbushe qellimin e Tij. Dhe ne kete rast eshte Hegeli i Gjermanise qe shpjegon me Fenomenologjine e Shpirtit le Grandeur de la France nepermjet figures se Napoleonit treguar nga Hegeli si Mesia. Ngjarjet me pas nuk i dhane te drejte Hegelit, i cili, para se te vdiste, e korigjoi vizionin e tij linear per historine, duke e treguar zhvillimin historik te permbushur ne forme ciklike me mundesi zgjatje dhe kthimi mbrapsht ne kohe.

Edhe ne kete rast Hegeli eshte treguar vizionar, se vendin e tij e zuri me pas neo-hegeliani Kojeve, edukator i tere elites franceze te mbas luftes II dhe Eminence Gri e idese dhe praktikes se Bashkimit Evropian, i cili tha jo pa ironi:

Hegel gaboi vetem 150 vjet. Fundi i Historise nuk ishte Napoleoni, por Stalini, dhe isha une ai qe duhet ta shpallja lajmin, me te vetmin ndryshim qe nuk kam pasur fatin te shoh te kaloje Stalini mbi kale nen dritaret e mija …

Per te kuptuar tamam ironine duhet thene sipas Kojeve stalinistit (thuhet se ishte edhe i KGB-se), Fundi i Historise si zhdukje e klasave eshte arritur nepermjet The American way of life, Kina dhe Rusia jane vetem mbrapa ne kete realizim, prandaj sforcohen me vrasje presje e plane 5-vjeçare. Sipas tij jemi ne fazen e NgambrapaHistorise, nuk kemi ç’bejme me teper per te realizuar Njeriun si Argetim, Begati, Art, Lumturi, Pallim etj i vazhdueshem.

Ky lloj vizioni eshte pjeserisht i ngjashem me Fukuyama, i cili eshte teper bajat perveç dhe kopje idjote, bashke me kundeshtaret e tij ngambrapa akoma me bajat dhe idjote qe i tremben çdo lloj Fundi dhe Qellimi si terma reaksionare (ne gjuhet latine shprehur nga nje fjale, fine italisht, fin frengjisht, Kurreshtar Loqja).

Tani besoj se mund te jete bere disi e qarte edhe pjesa e dyte e vjershes se Yeats ziut, se si merr forma te ndryshme Bisha e Shkretetires ne Histori.

ky koment me siper pa dashje ka dale me i mire se postimi, ne fakt meriton te dale si shkrim ne vete. Ky eshte nje shembull se sa i rendesishem eshte stimulimi nga komentet e kolegeve, dhe tregues per nivelin e blogut te degraduar ne diskutime dyfelore pallosh-malok. Eshte tregues edhe me pertej se blogu, nuk arrij te kuptoj se si eshte e mundur qe nje komb i tere te mos jete ne gjendje te mirembaje nje blog kolektiv te vetem, te vetmin blog kolektiv te lire. Sikur kan vdek te gjithe intelektualet e shquar, esht shujte fare fara e tyre.

Per Napolonin, i Modho, jane shkruar shume me teper se per Stalinin. Gabimi i Napolonit ishte se u hap si bajga ne derrase, deri ne Rusi, nje budedallik me brire. Ai inatin e kishte me Britanine, dhe po ta kish marre ate, sot bota do fliste frengjisht.

Sikur halla të kishte koqe, Pjero, vallahile do ta kishim quajtur xhajê. Po të kish edhe mustaqe, ende më mirë…

Kështu edhe kjo puna e asaj botës imagjinare post-napoleonike që sot do të fliste frëngjisht.

Njësoj edhe pêr atë botën tjetër imagjinare post-hitlerike që sot do të fliste gjermanisht.
(pasi i mjeri Adolf nuk vuri mend nga gabimi i shqipes korsikane dhe s’i ndejti shpirti pa ja kërcit BS…)

Ajo qe me habit Xixe eshte se si Napoloni ashtu dhe Hitleri, e urrenin Britanine me te drejte, dhe kur vjen puna vene e bine muzhikut.
Pse them me te drejte; Sepse Napoloni duke pare zhvillimin industrial e te manifakturave angleze, dyndjen e tyre ne tregjet e vendeve europiane, gje qe ben qe manifaktura e produktet franceze te bllokoheshin, te mos shiteshin, e detyroi kete te merrte masa duke bllokuar ter vijen bregdetare te Europes perendimore. Anglezet ndiqnin nje rruge te gjate per futjen e produkteve te tyre, nga Spanja, por ne Spanje francezet lane shume trupa nga lufta guerrile e spanjardeve. Spanja ju kushtoi shtrenjt.
Hitleri po me te drejte i urrente anglezet se, pas luftes se 1B , Britania i vuri kushte te renda Gjermanise, plus rikupacione te shtrenjta per Gjermanine, shtoi ketu edhe inatin qysh nga Traktati i Versajes ne shekullin e 19 (ne mos gaboj) ku Gjermanet humben shum te drejta e territore, pra e keqja e Europes do te thoja ka qene kurva Britani.

po fakti qe edhe shok Enver e urrente Britanine me te drejte, pse nuk te habit?

he Pjer po pres te na thuash ndonje gje per urrejtjen me te drejte te shok Enver kunder Britanise Kurve. Pse nuk te ndihet zeri?

Ah se tani e pashe, dikur ne kohen e socializmit i admiroja anglezet, ndoshta edhe ngaqe e urreja E. Hoxhen, mirpo keto vite kendej ne perendim, njohja me politikat britanike, me dokumentat e ndryshme, me bene qe tani ti jap te drejte E.Hoxhes.

Po c’jane keto gabime qe beni z. Pjer, Traktati i Versajes eshte ai qe mbylli L. I Boterore, si mund te jete ne shek.XIX (jo Xixa) Se mos e ngaterroni me Traktatin e Shen-Stefanit. Ne Versaje robi me i keq ishte jo anglezi, po francezi, Klemensoja. Meqe jeni dhe ekonomist, duhet ta dini se nje anglez si Kenzi ishte ai qe tregoi nje largpamje shume te madhe, dhe tha qe Gjermania nuk duhet te rendohet shume, per te shmangur hakmarrjen. Po si duket, ju do te kishit deshire qe Europa te fliste gjuhen e kultures, frengjishten, dhe jo ate barbare si sot.

Arban eshte tjeter traktat ajo qe thua ti, une fola per traktatin qe u nenshkrua ne 18?? , shifrat e fundit (qe e preçizojne) nuk i mbaj mend. Ka qene ose 1867 ose 1887.

Po Traktati i Versajes eshte pra z. Pjer. Ai e beri gjemen. Nuk ka traktat tjeter ku Gjermania te kete humbur territore. Shume-shume mund te mos kete marre ate qe donte. 1878 eshte ai qe thashe, Traktati i Shen-Stefanit.

Inkuiz…

Përse e fut Pjerin në thekra me urrejtjen e E. Hoxhës ndaj anglezëve?

A s’po sheh që ai po humbet rrugen tek gruri i Versajës?

shyqyr qe e pe se do te na e leje thate.

Meqe i jep te drejte Enver Hoxhes, atehere i jep te drejte edhe Stalinit, pse jo edhe Hitlerit?

te kujtoj se te tre keta personazhe perfaqsues te sistemeve totalitare, ishin kunder tregut te lire. Njekohesisht te kujtoj se Vizionet e Qarta jane pro tregut te lire, biles bazohen mbi te si konceptim, apo jo?

Kshu shife mire te gjithe kete kakofoni me siper, sepse un nuk i lidh dot, e me duket se kurva duhet kerku ne vend tjeter.

Arban, libri qe kam lexuar une nga nje historian mbi Napolonin, flet pikerisht per traktatin e Versajes. Mundet te jete ndonje traktat per te cilen nuk e ke hasur. Duhet pyetur ndonje historian, ose do gjej kete librin.

Nuk ka pune Napoleoni me Traktatin e Versajes, z. Pjer. Po si duket keni veshtiresi edhe me gjuhen franceze, prandaj edhe ngaterroni emrat.

1 Like

Kush tha qe i jap te drejte Stalinit. Lexoje VQ, se nuk ka vetem per tregun e lire, ka mbi 1000 tema e teza aty.