Armand Duka rizgjidhet kryetar i FShF-së

Përballja e radhës për kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit, u zhvillua para pak ditësh mes Armand Dukës dhe Bashkim Finos në dy raunde. Rezultatet e raundit të dytë kanë qenë në favor të ri-konfirmimit të mandatit të kryetarit aktual Duka i cili do të vazhdojë për pasojë ta kryejë këtë funksion dhe për 4 vitet e ardhshme. Duka fitoi me 38 vota, kundrejt 24 votave të Finos, ndërkohë 3 vota rezultuan të pavlefshme.

Armand Duka është kryetar i Federatës Shqiptare të Futbollit që prej vitit 2002.

Foto @telegrafi.com

Ky eshte duka i krimit?

e meriton te rizgjidhet se na kualifikoi ne europian. arritja me e madhe sportive shqiptare sa jemi shtet.

E kujt i intereson, ç’halle kane njerzit, e ç’halle kane kata.

Sepse si cdo drejtues ai e kthen instutucionin qe drejton ne fuedin e tij dhe ben cte doje ne pronen e vet. Rezulatati ishte i parajlameruar se gara niste me rezultatatin 12 +. Prandaj ne Shqiperi duhen kufizime mandatesh duke filluar nga kryministri, kryetar bashkie e Federate.

Jam dakort me kufizimin e mandateve.
Fatkeqesisht kete mund ta beje vetem Asambleja e FSHF-se,ndersa per kryetaret e bashkive Kryeministrin etj duhet patjeter te nderhyet ne Kushtetute sa nuk eshte vone.

Problemi ne kete raste eshte se Bashkim Fino eshte me keq se Armando Duka.

Nese do te ishte nje figure me te pranueshme dhe reagimi ndaj rizgjedhjes se Dukes do te ishte me i ashper.

Por me Bashkimin,hiq nje mafioz ver nje mafioz…

2 Likes

se paske kuptu se çdo me thene Shoqate. s’varet nga qeveria federata e futbollit. eshte asosiacion i pavarur. te ishte ndryshe kete do ta kishin heq ne kohe te Saliut se iu vune nje moment, por Fifa i kercenoi me ndeshkim, perjashtim nga te gjitha aktivitetet qe ajo organizon ne bote dhe europe.

si dhe çdo njeri qe do te merrej me futbollin do ta akuzonim per perfitim se futbolli eshte aktiviteti me me shume pare sot ne bote. por te pakten ky ka dhe arritje sportive. dmth nuk perfiton vetem vete, por mundohet edhe te jape diçka. si dhe nuk duket loqe kur flet.

asgje sjellin kufizimet e mandateve. nje njeri te afte duhet me e mbajt sa me gjate, qe vendi te perfitoje sa me shume prej tij. duke e kufizuar arbitrarisht ne kohe, asnje nuk fiton. as ai vete, sepse sa te vendoset diku, duke e ditur qe s’eshte per shume kohe e asgje mund te beje, do ta kete mendjen veç te perfitoje. dhe as vendi prej tij.
sa do te stivohen kuadrot qe do te duhet te trajtohen deri ne vdekje. te gjithe ish presidentet e vendit, kushtojne financiarisht me shume se mbreti, dhe s’japin absolutisht asgje. jane tipa anonime, qe s’do t’i njohi me kurre njeri.

Fakti qe jane shoqate sdo te thote qe nuk manipulon dhe vjedhe. Shembulli me i mire qe Blatter. Ne fakt ne ka shembull tipike drejtimi klanor ajo eshte Federata Shqiptare e Futbollit.
1-Presidenti eshte bashkepronar me nje president klubi (Skenderbue), te cilit i financon dhe ndertimin e fushes se sportit qe ndodhet ne ambient privat.
2-Komandon te gjithe forumet dhe vendos arbitra kamikaze qe vendosin ne fushen e lojes cte doje Presidenti. Qe pa filluar kampionati dihet kush do te shpallet kampion.
3-Ne aktivtitete sportive ndodhen si rastesisht vetem reklamat e firmave te presidentit.
4-Vendos miqte e vete te votojne ne asamble.
Nese u rrit sporti keto vite eshte vetem per faktin qe u investua shume per te nga kjo qeveri e cila ngriti 3 stadiume.

nuk vjedhin paret nga buxheti i shtetit apo taksat edhe po te vjedhin. vjedhin paret e ndermarrjeve qe i paguajne per sponsor. kete pare ndermarrjet e kane ne buxhet te tyre per reklame.

lojtaret shqiptare luajne te gjithe JASHTE. s’kane pra lidhje stadiumet e qeverise.

po tani mu kujtove ti ne fakt, qe je tellal politik i qeverise aktuale ketu. dhe bera gabim qe te citova.

Rezultat qe pritej, ku dy kandidatet kishin argument kryesor:

a. Kam qene president gjithe keto vite dhe e di si behet puna
b. Kam qene kryeminister dhe di si menaxhohet

Fakti qe Shqiperia hyri ne europian nuk do me thene qe Duka duhet te rrije gjithe jeten kryetar, se po ashtu duhej te rrinte dhe Xhani tere jeten tranjer dhe Lila tere jeten anesor i djathte (horror). Duka s’mund te marre mbi supe gjera qe s’i takojne.

pse te mos rrije gjithe jeten ? deri sa po jep rezultate pse ta heqesh ? tjetri e ka kuptu se çfare duhet ne fushen ku punon, ju thoni ta hiqni, por pa pasur apo shtruar asnje ide se çfare te mire dhe si do te sjelle ndryshimi.

mu vete s’me ha trapi per duken se as e kam njoh e as e njoh, por kombetarja me te ka rezultate dhe kjo eshte kryesorja, per mua si shqiptar.

kureshtaro, ti sikur hiqesh qe jep mendime te zgjuara, ç’ne qe ketu e dhjeve. Pse zotesia e dukes qe qe kombetarja pati rezultat,
po ne kohen e dukes, kombetarja nuk ka patur rezultat, ç’emer ti veme kesaj,
ne kohen e dukes, sa kurse per trainer kemi patur ? asnje fatkeqesisht, nderkoh qe ketu ne belgjike ka çdo vit kurse per trainer, per sporte te ndryshme.
per aktivitete te tjera qe duhej te organizonte federata, s’po flasim, se e dime qe edhe aty e ka dhjere, siç e dhjeve ti;

ai mesazhi qe ke citu, dmth qe une shoh rezultatet e kombetares vetem, te tjerat gjera, edhe ajo qe thu ti trajnimi i trajnerve s’me interesojne.

sipas intervistes se fundit dhene nje gazete italiane, te trajnerit italian te kombetares, thuhej qe shqiperia po punon shume mire per te ardhmen, me mire bile se Italia, qe duhej te marri shembull, sipas italianit.

1 Like

Nuk eshte vetem kombetarja,por edhe klubi i Skenderbeut qe ka ecur mire ne arenen europiane.

1 Like

skenderbeu luan per me teper bukur futboll (gjynaf qe s’i besojne vetes pak me shume, i kane ambiciet sportive te ulta. sa bejne gol futen ne mbrojtje, me mbajt rezultatin, ne vend qe te bejne tjeter). se kombetarja filloi dhe e prishi lojen nga fundi me ate de biazin. lunte vetem loje mbrojtese dhe bile meritat nuk i kish de biazi per kualifikim tone, se e tregoi tek klubi ku shkoi qe e hoqen pa ndejtur gjate.

meritat i pati Cana, ne fakt, por edhe Duka qe diti te zgjedhe trajner italian dhe i besoi. ka shume rendesi besimi qe i ben tjetrit dhe lenia ne funksion deri ne fund te kontrates, pavarsisht rezultave te fillimit qe mund te jene zhgenjyese.

1 Like

pordhe me rigon

kush lu me bukur futboll, Skenderbeu mitik apo Skenderbeu historik?

1 Like

Skenderbeu erotik dyfelor!

1 Like

Dmth Debiazi s’ka merita por ka merita Duka qe zgjodhi Debiazin?
Me lart shkruajta se kualifikimi ne Europian nuk te garanton dot perjetesine si drejtues (shembulli i Xhanit), aq me teper qe merita kryesore per mendimin tim eshte e stafit teknik dhe jo e federates (kuptohet edhe federata ka pjesen e saj).
Qe ta mbyllim kete teme, shpresoj qe pas 4 vitesh kryetar te behet i madhi dhe i vetmi Igli Tare. Po u be dhe Cana tranier fitojme boterorin pa diskutim.

Qellimi I federates eshte ngritja e levizjes futbollistike ne shqiperi .me stadiume bosh dhe ndeshje qe shiten e rendom perfundojne ne rrahje gjitheperfshirese me lojtare arbitra tifoze trajnere etj nuk mund Te pretendohet se futbolli ka qene objekt I nje udheheqje vizionare e prefesionale .por edhe fino pervec tuleve dhe mendjes se tij mediokre prej provinciali nuk ofroi ndonje vizion frimezues .