Armanda Hysa: Prejardhja pellazge e shqiptarëve për shembull nuk është mit, por rrenë e pastër

2 Likes

I ziu mutc,po I hane kotheren e. bukes! Megjithese titulli nuk perputhet shume me permbajtjen. C’mitizimi ne krize?? Ndonje albe na ka ngelur,

Nuk e lexova po duket seriozisht se po konkurrojne mucin

Lexoje. Zonja eshte profesioniste në ato qe thote. Nje nga intervistat më të mira në shqip të ketyre koheve të fundit

Ne pritje te komentit te Korrikses te gjendur midis dy zjarresh.
Hajde qyfyre hajde, nuk kemi levizur nje santim nga shprehja e shok Enver: Politika ne plan te pare!

Per te majtet nderkombetariste, kjo eshte interviste pozitive,sepse zonjusha ne fjale anon nga fshati I xha sorrosit. Pozicionimi kunder kombetarizmit feminor shqiptar nen emrin gjoja objektivizmit historik, e ben simpatike te turmat inferiore nderkombetariste shqiptare. I neveritshem fakti qe u referohen shqiptareve si ballkanike! Po kjo cuca cfare eshte?? Apo "europiane":innocent:. Ēnadhēr brik in dhė uoll-

Se c’do bej une, e lexoj apo jo, eshte pune per mua, titulli qenka idiotesi.

Titulli eshte nxjerre nga artikulli. I cili ka mbi 10 tituj të tjere.
Ja nje tjeter :

Unë nuk besoj se ka miqësi e armiqësi mes popujve

Kur e thote kjo se eshte rrene, rrene eshte. Sapo eshte kthyer nga nje takim me pellazget.
Pastaj ftesat e honoraret tryezave te sorrosit, vuuu.

Perrallat me pellazge (edhe pse intervista flet shume më teper për emancipimin e gruas se sa për ta) é ka origjinen në fund të viteve 70 (kur socializmit filluan ti bien dukshem baterite: prishja me Kinen).

Ka disa regjistrime në Radio Tirana, që janë bërë nga kronistët e saj në raste takimesh të E. Hoxhës me albanologë të ndryshëm (kurrë të publikuara), ku ndërsa këta të fundit ngrenë probleme thelbësore të shkencave albanologjike, ai, Enver Hoxha, nis e flet për pellazgët, sipas trajtimit që i ka bërë kësaj teme një burë fort i nderuar, Prof. S. Konda, por që edhe pse më sistematik, në metodologji rimerr të njëjtën logjike me të cilin u trajtua ky problem në periudhën e Rilindjes kombëtare, pra në një kohë (që më duket se është kthyer edhe sot) kur nuk mund të ishe patriot i mirë pa thënë diçka për lashtësinë marramendëse e legjendare të shqipes dhe të shqiptarve vetë. Ndërkohë që ka një sërë problemesh të pazgjidhura për të folur me një farë sigurie për prejardhjen ilire të shqiptarve, i gjithë ky folklor modern me pellazgë nuk ngrihet dot as në nivel teorie dhe sot e kësaj dite mbetet diçka si ajo puna e mormonëve që janë të bindur se Krishti ka kaluar një herë andej nga Amerika.

image

Hoxha: se ne mund të vijme edhe nga pellazget!
Cabej: aaaaa, më vjen keq, nga iliret, edhe, ama për pellazget s’me ke me vete
:grinning:

jo se nuk e dinim qe eshte rren, te peshku i vjeter eshte ironizuar jo pak me kete punen e pellazgeve :yum:, aq sa ne cdo fjali permendej fjala pellazg, me kujtohet me pak nostalgji kane qene tema te zjarrta ku dalloheshin grupimet, patriotet romantike, demitizursit alla lubonje koznopolite dhe saktivistat grupi i trete

Gjithe historia zyrtare e vendeve te ballkanit eshtenje tufe genjeshtrash apo gjysem genjeshtrash te rena dakord si thote napoleoni.

duhet ta pranoj se nuk kisha lexuar ndonjehere te flitej histori ne menyre te tille :star:
Megjithate sado e fresket dhe e hapur, edhe llogjika e saj i ka nja dy blind spots

Tani ne pritje qe te pelqehet edhe titulli.

Rrotullohet guri e shkon ne ven te vet. Gur, gur, behet mur. Kadale, kadale, behet miti mullar.

Nuk eshte halli as tek miti, as tek pellazget, as tek iliret, as as tek kombi, por halli eshte me ja dhi fese dhe personave mitike fetare qe jane rrena te paster siç ka thene shok Enver.

Dhe te dy palet ne konflikt ja kane arritur t’ja bejne mu ne koke fese, pa vene re qe e kane bere mbi koke te tyre ne radhe te pare.

Na doli edhe nje koke antropologjie. Nja dy rreshta lexova nga kjo, po qe nga titulli merret vesh c’mall eshte. Domethene miti na qenka rrene e piste.

zbrit pak me poshte se dy rreshta

Ne cdo rresht do mesosh dicka

Nuk besoj se do impresionohem kaq sa ti, ndjese per paragjykimin.

Kjo me kujtoi kete dyqanin e ri ne Tirane.
17 votes and 6 comments so far on Reddit

Jo jo, jepi nje shans dhe lexoja si i thote argumentet dhe cfare jane ato. As qe krahasohet me shumicen dhe eshte nje publikim i thjeshte ne media jo mainstream, kur meriton te jete ne qender te vemendjes.