Artan Lame shkrin gjithë zyrën e ALUIZNI-t, Berat me një të rame

Shkrirja demonstrative e gjithë zyrës së ALUIZNI-t në Berat nga Drejtori i përgjithshëm i ALUIZNI-t, Artan Lame erdhi rrufeshëm pasi Kyeministri Rama shkarkoi Drejtorin e Beratit, pas ballafaqimit publik me një të moshuar të sorollatur prej vitesh. Ajo që më godet në këtë veprim spektakolar është mënyra sesi drejtori i përgjithshëm Lame, ndoshta i frymëzuar nga shefi i tij, flak 15 vetë nga puna, tak-fak. Më duket arrogant ky veprim, dhe heqje e përgjegjësisë nga vetja. Nëse zyra e Beratit paska qënë kaq keq, a nuk ka edhe drejtori i madh Lame ndonjë përgjegjësi? Vallë a kishte në atë zyrë ndonjë të vetëm që punonte ndershmërisht, i cili u flak padrejtësisht në rrugë?E nëse jo, si u sigurua z. Lame se veprimi i tij, si refleksi gjurit nuk shkelmoi mullaqe të pafajshme?

PS. Zakonisht, kur zyrtarët pushohen me thiatro, fitojnë në gjykatë dhe pastaj paguhen për një vit, me paratë e taksave tona, natyrisht.

Pasi Kryeministri Edi Rama shkarkoi drejtorin e ALUIZNI-t të Beratit, pas një dëgjese publike, ku një e moshuar shprehu problemin e saj se nuk kishte marrë legalizimin prej pesë vitesh, drejtori i madh i ALUIZNI-t, z Artan Lame, mesditën e së mërkurës, vendosi shkrirjen e të gjithë degës së Beratit.Në një takim që ka zhvilluar me punonjësit në këtë qytet, Lame është shprehur se të 15 punonjësit aktual do të largohen nga detyra si dhe u ka bërë thirrje të gjithë inxhinierëve të rinj të paraqesin aplikimet. - Club FM Radio

2 Likes

kshu duket derr kingu

Fare. LSI-ja vigjelonte ne kapje te armikut te brendshem, ti thua pergjegjesi

Problemi, nëse mund të quhet e tillë ngushtimi i diferencës, që ata patën për të fituar Beratin […] e bëjnë Lëvizjen Socialiste të dyshojë tek aleati i madh në qeverisje

Konkluzion: Lames (dhe te tijve) ua bejme gjyqin pas 4 vjetesh. Sot per sot, jo

Tash e tutje asht Kosova qe duhet me ba kudes e mos me ndjeke modelin e derimsotem te shtetit-amë

Goditje proporcionale.

Artan Lame te jape shpjegim per vete njehere pse nuk kane kontrolle zyrat neper periferi por bejne cfare te duan. Atje mbase ka pasur njerez te afte…pse duhet te hiqen nga puna? Apo qe te hapen ca vende pune tani per miqte e shoket.

1 Like

Mbasi mbaroi serialin House of cards ( nje pjese e qeverise eshte te sezoni 3) fluturat ne zyren e Tij tregojne se po shikon emisionin The apprentice, sidomos ate pjesen You are fired! e rikthen disa here dhe e perserit dhe vete para pasqyres. Po Lamja ku ketu ? do pyesi njerzia. Po dhe Lamja pjese e cirkut eshte.
Ajo ideja e kontrollit te brendshem qe u hodh ketu me lart nuk eshte e keqe. Pyetja eshte a ka me njerez te ndershem qe punojne ne shtet dhe nuk korruptohen?

1 Like

Mos u boni Lekista, menien tek Leku e keni…sa do fitojne punonjesit e Aluiznit ne gjykate tani qe u pushuan. Asnji kacidhe skan per te fitu sepse u treguan te trashe. Kishin 5 vjet qe e sorrollasnin Zonjen dhe me kercenimin e pare nga KM o zgjidhja ceshtjen o je i pushuar, BUDALLAI ja zgjidhi ceshtjen te shkretes qe ne sabah duke pranuar fajin 5 vjecar. Po ku ka bese Palloshi i Pjerinit, sigurisht qe perseri do e pushonte se prandaj e ka votuar poplli.
Gjynof i sorrollasin njerezit ne te drejte te tyre plot 5 vjet qe tu morrin Leka e flasim per Bamiresi ne Trollat

1 Like

Clidhje ka Artan Lame me Kostandinin e Madh qe jepet ne foton ilustruese?

keshtu sic e shtron debatin sfida rrok anen penale te gjese, nderkohe masa eshte administrative, nen atributet e se ciles Lame i ka te gjitha te drejtat te veproje.

Une nuk besoj se eshte e njejta situate si ne revolucionin kulturor kinez, me teper eshte spektakel, thiatro.
tjeterkund fshihet lepuri korrupsionit ne albanie.
por ca perfundime te vlefshme i nxjerr bushati ne shkrimin e tij.

http://www.lapsi.al/ide/2017/07/19/rama-si-bamir-s-i-gjyshes-nga-berat#.WXCtSIT5jcs

Ndëshkimi “live” i një drejtori të rilindjes, sipas motos më të re të dalë në modë: “kur flet populli, nuk flet burokracia”, është shndërruar në kryelajmin e mediave të pushtetit.
Ashtu sikurse u përmend, historia nuk mbaron këtu. Pasi e moshuara beratase e mori çertifikatën, Rama e vazhdoi këtë histori edhe në Facebook. Dhe aty perversiteti arrin kulmin. Po i njëjti njeri që e kishte urdhëruar drejtorin e Aluiznit para kamerave: “Po s’e zgjidhe deri nesër je i pushuar”, një ditë më pas shkruan: “Ai e zgjidhi, por përsëri duhet të pushohet pasi tregoi se një punë që nuk e kish bërë për 5 vite, mund ta bënte për 24 orë”.

Pra, kjo fabul, rrëfen se çfarëdo uji t’i kishte dhënë gomarit, qoftë të ngrohtë, qoftë të ftohtë, në të gjitha rastet, drejtori lokal do të pushohej gjithësesi. Pasi duhej që në këtë skenar ai të lunate rolin e viktimës. Pasi në këtë film ai duhet të vishte kostumin e atyre të dënuarve të revolucionit kulturor në Kinë, që pasi i gjunjëzonin, u varnin nga një pankartë në qafë me qëllim që turma të marshonte mbi trupat e tyre duke tundur në duar librat e kuq të timonierit të madh.
Ne mund të vazhdojmë të shohim skena gardistësh të kuq që hakmerren ndaj burokratëve, ne mund të vazhdojmë të shohim filmime të ngjashme me ato të emisioneve “Alo Presidente” që shfaqeshin çdo të dielë në Venezuelë, por ne tashmë e dimë se edhe revolucioni kulturor kinez edhe ai bolivarist në Karakas, nuk shërbyen për asgjë më shumë sesa për të forcuar pushtetet gjakatare të Maos dhe Çavezit.

Nuk du tja di per Lamen fare, kishte zbritur gjithe Vlora me pleq e plaka ne pik te vapes, te qante hallet me Sulltanin. E ka fajin poplli e jo Sulltani per te gjitha keto padrejtesi te pafundme. A ka me Shqiptare ai vend qe te ndihmojne e te zgjidhin hallet e njoni tjetrit apo vetem Kusare.
Video Turpi, sekuenca makabre… me mire te mcifen e te mos publikohen se jan akuze per te gjithe Ne.

2 Likes

ke te drejte por eshte rreth vicioz mendoj une: masa vs. lidershipi
(prandaj demet e berishes jane te pallogaritshme, denigrimi social ne vend qe qeverisja e PD shkaktoi s’ka dot remedy ne afate te shkurtra, eshte nga me te veshtiret per t’u rregulluar, apo jo…)

Per kto gjona eshte Poplli e jo Berisha fajtor, qe torturojne njerezit ne zvarritje per te marre lek. Kam shkuar njehere tek ai Ministri Cela i drejtesise kur ishte Dekan per nje cope leter administrative, per pak mu desh me shty kthimin, sepse bashke me Sekretaren donin leke ashi qare qe mos u ngopshin. Kan vene maske si Zorro e grabisin Hallexhinjte. I ke pa videot se si vershon poplli per te qajt hallet me Liderin? E ky eshte Sulltan i rreme mbi te gjithe e su mbaron dot pune…ndryshimi fillon tek vetja por eshte shume e veshtire. Kapi pak Idiotet e delenxhinjte si Bushati e Lubonja, vazhdojne ti bien fyellit ne nje vrime si para zgjedhjeve.

Shkrimi i Bushatit kesaj rradhe eshte brilant, i kthjellet si uje burimi,
me te meparshmet kam pas dhe une dyshimet e mia, jo me cdo gje mund te biesh dakord, por ky i fundit nuk ka asnje mllef personal.
Te gjithe e dine qe ka pasur padrejtesi ne zyrat e shtetit, nuk kemi lindur dje, nuk na nevojitej kjo mizanskene.
E ke vu re sa shpesh po perdoren mizanskenat reklamat si ajo e litarit, gjobes se policise.
Nuk perjashtoj se disa gjera te mira efektive, mund te vijne nga kjo fushate, por ne pergjithsi do deshtoje te evidentoje problemet e verteta.

avash me sulltanet tironco se kollaj te gjykosh. Mos harro sulltani ndodhet i vetem ne levizjen ndaj korrupsionit administrativ, si shef egzekutiv qe eshte aq ka ne dore ate ben .
Njerezit po s’ju pelqeu le ta luftojne korrupsionin me rruge penale por e dime sh mire si do perfundoje, me gjykatat jofunksionale ne vend.
Gjithnje: qellimi final eshte reformimi i establishmentit administrativ qe te jete funksional.

ps. videon nuk e kam pare, per dijeni

bushati meqe u soll m’a shpifi, kazan mediatik ne top forme.
Sidomos metaforat me gjuhe mediokre filmike, kritike filmash s’ka mbet njeri pa kopjuar te behet, se gazetarine e qane me lot

Prandaj pra po behet i pajetueshem ai vend se flamurin kunder korrupsionit e ka Edi Rama , i akuzuar direkt nga OSBE si posedues i 250 milion eurove te siguruara ne rruge teper te dyshimta , pa lloogarit 20 % e famshem per cdo leje ndertimi , leket per shpine ne surrel etj…etj…

1 Like

Problemi jot, po Luli tek Cadra …Cavezi ishte…po praktika e shkarkimit te Deputeteve nga poplli cdo 2 vjet apo re-call i Lulit, prap Cavizem eshte. Lubonja e Bushati ne vend te shohin problemet e vendit kapen me ish-dashnorin e tyre per perfitime a xhelozi. Jan Dallkauk injorante sepse lidhin populizmin me Cavizmin e Maon e nuk plasin syte kur populizmi ka kushte per te lulezuar. Kta analistet problemet e tyre i kan te zgjidhura se jan te llastuar por te plasin syte e te shohin popllin ne rruge te perkulur nga hallet e perditshme.
Kap vetem idiotesine popullore te Bushatit ngro gomar e fto gomar…Rama pas zgjidhjes se problemit te plakes brenda 24 oreshit;…nuk mund ta mbante me Drejtorin sepse u vete-inkriminua duke zgjidhur problemin. Zyrat nuk jane te Rames e nuk duhet te jene, por kur poplli ja dorezon kto zyra vete anuk ndhjehen Lubonja e Bushati te zhgenjyer apo mjafton te quajne Popllin Budalla dhe vazhdojne intervisten idiote te rradhes ne kanalin tjeter.

Brado, i fundit qe deklaronte se ne ate vend nuk jetohet mo po fitoji Rama ishte Arian Cani…jo vetem qe ndejti por u bo mik prap me ish-dashnorin.

Poplli e do ma fort se hajdutet tuaj brado dhe OSBE ska asnje akuze, kushurini i Mehdiut ka bo permbledhje artikuj shtypi per 200 milionesh nga opozita.com. Po pati dokumente do e rrasin ene Ramen e do i bashkohet Salukut me Zen Deledashin ne Hapsana.