Astiri perseri

Eshte nje nga heret e pakte qe shoh se si nje revolte per nje te drejte themelore: te drejten e te pasurit nje shtepi po arrin dita dites, per faj te nje nikilizmi vdekjeprures te politikes, te hyje gjithmone e me shume neper ekrane dhe ne qendren e vemendjes se shqiptareve.
Aktet e sotme nuk jane vetem akte dhune, jane akte te personave qe kane vetem nje zgjidhje nese nuk duan qe shtepite e tyre, ku kane banuar per 20 vite, te shkaterrohet per etje politike per tu pasuruar fale pastrimit te parave. Eshte e vertete: shume nga keta jane pa leje, shume presin legalizimin, kane paguar mijera euro. Shqiperia kudo eshte nje bombe ilegale… Kudo qe te hedhesh syte ne Shqiperi , , kudo shtepi te paligjshme, ndertime pa kritere dhe pa rregull. Doni nje shembull: rruga Edi Rama, Vila Edi Rama ne Surrel po ti studjosh e ti shohesh jane te jashtligjshme. Po ai eshte Ai ndersa ata varfanjake qe per ti izoluar i therrasin “maloke”, jane masa, masa qe duhet te mbylli gojen.
Shkaterrime e shtepive, zgjerimet e rrugeve, tenderat, duhen bere me trasparencen me te madhe, trasparence qe deri me sot nuk ka ekzistuar . E ku mund te kete trasparence kur shumica e politikaneve nuk arrin te spjegoje se si eshte bere i pasur kur maksimumi i rroges eshte 1 milion leke te vjetra?
Doni te filloni te shkaterroni shtepite pa leje per te rregulluar Shqiperine?
Flloni nga vilat e golemit, nga vilat e ujit te ftohte, nga vilat e Sarandes. Pse nuk e beni? sepse ato nuk jane shtepite e popullit. Ky popull eshte teper i varfer per tu bashkuar. Nese sonte partite, sado te korruptuara opozitare, nuk i ndodhen prane banoreve te Astirit do ndodhi ajo qe ndodhi me Kukesin kur vendosen per heren e dyte taksen e rruges. Qindra forca policore do te rrethojne astirin, jo per policen qe u demtua, por per kepucen, per ti frikesuar per ti mbyllur gojen. Kepuca tregoje arroganen, arrogancen e frikacakut. Teksa shihni kete video, shihni arrogancen e pushtetit dhe mendoni se keto shtepi qe duan te shkaterrojne per te ndare miliona euro me shtrimin e 2 km rruge neser do jene te tuajat.
Eshte e drejte kushtetuese te shpronesosh e te shkaterrosh shtepite per te miren publike, eshte po e njejta kushtetute qe njeh te drejten e shperbilmit me vlerere tregu per shpronesimin dhe shkaterrimin e gjese private per te miren publike. Ne kete rast vlera e ketyre shtepiave i kalon kostot e ndertimit te rruges, dhe meqe nuk do ngelte gje “per te ngjyer gishtin” dhe mbuluar me gjethe fiku, zgjidhet rruga me e thjeshte…shkaterro 400 banesa, bej propagande se jane maloke uzurpues te Tiranes, genje dhe jepi 3 vjet qera per shtepine qe kushton me miliona leke…ç’rendesi ka se çdo te ndodhi mbas 3 vitesh me keto 400 familje.
Une jam me protestuesit.

Arroganca

Une sjame me banoret se ata per mua jane hajdute qe kane vjedhur token e tjeter kujt. Perkundrazi per vite e vite me rradhe dhane dyqent me qira e fituan miliona ne menyre te padrejte. Une jam me pronaret e tokes qe kurre se gezuan ate toke. Jam me qytetarin qe do rruge te reja e mos vonohet aty 1 ore. Ligji i legalizmitt eshte ligji me absurd qe egziston. Une do ju legalizoja vetem 1 banese, jo 3-4 se ne kete rast po ben biznez me toke te vjedhur.

4 Likes

Mire e thua, po kujt ua thua.

Je ti me protestuesit dhe na plasi.

1 Like

jo more jo, nuk jane shtepi. jane biznese. kane kaq vite qe bejne biznes ne token e dikujt tjeter. dhe jo vetem kaq, por kane vazhduar nga toka jashte trotuarit e kane shkuar ne trotuar. Tiransit vete i kishin tokat aty dhe nuk i vodhen per 300 vite. Vijne keta derrat e sales, i vjedhin per 15 vite e duan te shpronesohen njesoj si tiransi 300 vjecare.

Dhe jo, nuk eshte cdo gje e paligjshme. Mos genje. 100% e atyre qe jane brenda unazes se vjeter te tiranes, ku eshte popullsia kryesore dhe qe kane nga 300 deri ne 100 ose 50 vjet aty, nuk kane vjedhur toka, dhe pse tokat i kishin aty para ketyre.

80% e atyre qe jetojne jashte unazes, jetojne ne blloqe pallatesh (astir, yzberisht, fresk, tirane e re, kodra e diellit, liqeni i thate). As keta nuk kane vjedhur gje. Perkundrazi, paguajne gjysmen e rroges ne kredi per apartamente 80 metra katror,

Paguajne kredi dhe i lene femijet te luajne ne nje ballkon 2 metra katror, dhe nga ballkoni shohin zaptuesit qe nuk paguajne kredi, nuk kane paguar toke, por e kane vjedhur. kane bere biznese e dyqane, dhe madje femijet u luajne ne oborr te madh, te vjedhur, me lodra e me pishina e me trampolina. Dhe ky qe paguan kredine per ate 80 metra katror, duhet te paguaje edhe token e ketij hajdutit qe e ka vjedhur. Je ne terezi ti?

Coje ne cdo vend te botes si ceshtje. Ndac ne Europe, ndac ne SHBa. Nuk ka perendi qe te legalizoje vjedhjen e ketyre. Nuk ka popull perendimor qe ta mbeshtese nje demshperblim te ketyre. E mbeshtesin vetem shtazet e malit.

Ti nuk je me protestuesit, je me hajdutin e tokes.

1 Like
  1. “Le te gjuaje gurin e pare ai qe nuk ka bere mekat.” Shteti sistematikisht vjedh qytetarin duke iu vjedhur rruget dhe hapesirat publike per t’jua dhene nje pakice klientiste. Me shtetin si i ke punet? Mire?

  2. Ne nje situate te ngjashme (me pronaret e vjeter) jane dhe institucionet fetare qe kane vite ne konflikt me shtetin per rikthimin e tokave te vjetra te tyre. Ne kete rast si e gjykon shtetin shqiptar karshi tyre?

  3. Pse tre-kater, dhe pse jo pese-gjashte banesa?

Situata me debile qe mund te ekzistonte. Te gjithe qe njoh, dhe qe kane blere shtepi (ne ndertim) ne pallatet e reja te ketyre viteve te fundit, nuk kane nje tapi per shkak se pallatet ku jetojne nuk permbushin rregullat bazike te ndertimit. Te gjithe potencialisht mund ta humbin shtepine e tyre nje dite.

Mantra e dites n°1: mos bli shtepi ne Shqiperi.

Mantra e dites n°2 : ik nga Shqiperia. Mos e financo ate vend me taksat e paret e tua.

Mantra e dites n°3: q*** ke te duash Shqiperise.

Mantra e dites n°4: mos u zi me z. Tazo :stuck_out_tongue: .

hahaha u mblodhen maloket me brockulla absurde per te justifikuar vjedhjen
PD, parti qe do te beje hajer duke vjedhur. vetem ne shqiperi ndodh

nese rama ua legalizon ketyre cdi shqiptar duhet te ndihet i lire te shkoje e te ndertoje mu preballe dyqanit te ketyre hajduteve, te trotuari qe ka mbetur.

1 Like

Me siguri gati absolute, kam siguri qe vij nga nje qytet qe eshte me afer nivelit te ujit se qyteti nga vjen ti.

Love you shkaba :slight_smile: :nail_care:

nuk te ben malok afersia me ujin o njeri, por mentaliteti shpellar prej hajduti
vidh e justifikoje. vrit protestues ne pushtet e justifikoje, vrit police ne opozite e justifikoje.

Arrest kardiak :frowning:

Kjo eshte ceshtje mbipolitike. Eshte pisllek mbipartiak. Ka te beje me impulset me te ulta te njeriut. Kushdo qe i jep ngjyrosje politike genjen ose e ‘marlonizon’ veten pervecse te tjeret qe per veten e tyre genjejne e ‘marlonizojne’ veten dhe te tjeret.

Ja pikerisht ky mentaliteti i te futurit te gjitheve ne nje thes mua sme pelqen. Une skam ndertim pa leje e as me ka shkuar ndermend ndonjehere te ndertoja se e dija qe gjithmon do kisha probleme persa kohe nuk di isha ne rregull me shtetin. Kur erdhen i morren leje shtetit-JO. Perkundrazi morren persiper riskun dhe ku jane sot. Edhe dje nuk vura lek te firmat piramidale se e dija qe ishin te pabesueshme e nuk dola ti kerkoja leket shtetit qe as e pyeta fare kur i futa leket atje.

Nuk ka asnje idiot qe me paret te cilat i ka fituar me djerse do blente shtepi pa leje. Gjerat jane me te nderlikuara se aq sic e di ti, une, shpellari, qytetari, katundari dhe maloku. Si gjithnje, gjerat jane me te nderlikuara se aq. Prandaj dhe ka kaos.

Prandaj dhe mantrat me siper.

Nuk ka idiote? Pse beni sikur eshte hera e pare qe ndodh? Ata te Lana vazhdonin i ndertonin teksa te tjeret prisheshin.
Dhe ata benin si gjynafqare me ndertesat tete kateshe, dhe PD po kshu bente si “ja vdekje ja liri” per te mbrojtur vjedhjen, dhe u prishen qe te gjihta, shume me shume se keta te unazes se re. U prishen dhe tirana u be qytet normal
dhe arsyeja qe ndertojne ashtu eshte se nuk e nisin ndertimin direkt me vila.
e kane nisur me nje kioske, te shtyjme sa te shtyjme
e kane pare qe s’i ka luajtur njeri, ta bejme dyqan tamam, se i nxjerr leket
e kane pare qe bizneset ne tirane, kur s’ke kredi toke per te paguar, fitojne shume
dhe kane shtuar nje kat, se qiraja i nxjerr leket vete
kane pare qe s’i kane luajtur dhe nga dyqan pastaj kane dale ne trotuar i kane qr.
trotuari aty eshte 10 metra i gjere te ata qe nuk kane zaptuar. te keta qe kane zaptuar ka shkuar dy metra

Sado afer ta kesh detin ti, ka te drejte Shkaba, ti duket qe vjen nga shpella, se vetem shpellaret jetojne ne shoqeri parashteterore dhe nuk njohin ligjin, Te ngeli koka te kjo teme, te paska shqetesuar shume.

1 Like

marlonizimi si term i ri ne peshk, ja perkthimi

Shyqyr qe erdhi kjo ditë, se po me dukej vetja “debil”: s’kish ngelur shqiptar emigrant-prej-vitesh qe nuk kish blere (më e pakta) nje shtepi ne Tirane apo Durres (minimalja!) dhe bregdet.

Me lidhje skiç me temen:

nje jetë në sherbim të vdekjes. Ky bishë-njeri:

1 Like

Nuk je vetem :blush: