Atletika ne Shqiperi

Po shikojsha garat e kampionatit boteror te atletikes dhe mu kujtuan kohet kur keq apo mire, prej “materialeve” apo se deshe me ik nga shpia, cunat e gocat e para '90’s e bojshin nonji sport.
A bohet mo atletike ne memedhembje? Jam kureshtar me dit se nga bohen ca 10gariste qe i kam pas pa gjithe nderim Skenderin kampion, Klementin gjithmone vend i dyte, Tom krutonin qe mbyllte stadiumin… Po me kujtohen ato dushet e qelbta dhe sapuni 15leksh…eh ca kohesh.
A e hudh mo njeri canten kraheve me bo sport? Ku e bojne?

Paqeter qe vazhdon te behet atletike dhe gara here pas here, ka goxha interes dhe ambicje tek te rinjte me c’kam vene re. Gjithashtu vazhdon te ekzistoje dhe shkolla e mjeshterise sportive ne Durres (me sa di eshte e vetmja ne Shqiperi, ekskluzive per fizlulture) qe trajnon young professionals ne atletike dhe nje sere sportesh.
Oii c’na kujtove stervitjet ushtarake neper palestrat plot pluhur, I used to hate them.

Ata harriten dicka nga mesi I viteve 70 kur paten trainere kineze .qe prej asaj kohe 10 gareshi ka qendruar vendnumero .

Sa mire po me vjen. Ne ca pistash behen garat/stervitjet ne Tirane? Q. Stafa u prish, qendra Tirones te parku xha Tomi eshte pothujse zhduk fare.

Sdi nese ishte prej kinezeve apo jo, Skenderi qe ka pas rekordin ishte vertet i talentum. Klemendi qe e vazhdoi me mbrapa mund ta kishte thy rekordin po e kishte mendjen te femrat mbasanej filloi pijen… Nuk di nese e ka thy njeri rekordin apo jo. Ne tv nuk shikon kamionat atletike shqiptar.

Rekordi I skenderit u arrit ne pekin ishte I mire per kohen me pikezimin e vjeter.atletika ka harritur disa suksese ne gara te vecanta vitet e fundit por ne shume disiplina eshte ne nivelin e 16 vjecareve ne kohe te Dulles.

Shume e dhimbshme eshte atletika. Te le pa fryme :grin:

Tashi me sa kam info neper stadiume u kan pas stervit…kam degjuar gjithashtu edhe per Tirana Olimpic Center. Nese te interesojne fragmente nga garat e Elbasanit…

1 Like