Bashkia fal miliona euro taksa për një kullë në qendër të Tiranës

Kjo tregon dhe nje here qe frimat lobojne dhe bejne cte duan me ligjet e shtetit. Sot shume pallate bejne 2 kate hotel dhe te tjerat i shesin dhe paguajne me pak lek.
Po me plera eshte ky Erion Veliaj qe tha nuk do te jap me leje ndertimi nderkohe qe ka dhene leje me shume se kushdo. Javes qe vjen fillon nje pallat 24 katesh te muzeu i shkencave te natyres. Lejen e dha perseri ky plera dhe tv nuk thone asgje

3 Likes

Te te kercefte fela e majte mbi shpine ishalla!

A ka llogjike ekononomike qe taksa e ashtuquajtur " e infrastruktures" nga 4% e kostos te shkoje ne 8 % te cmimit te shitjes per meter katrore? Kjo eshte nje marrezi sepse rritet me 3-4 here ne krahasim me me pare!!! Kjo i ben ndertuesit te ngurojne te investojne, pronaret e trojeve marrin me pak perfitime nga dhenja e truallit, si dhe cmimet e ndertesave rriten artificialisht . Kullat e larta mbi dhe nen toke, jo vetem qe clirojne hapesira urbane te domosdoshme per Tiranen, por sigurisht kane edhe nje kosto ndertimi shume me te larte se godinat te themi deri ne 8 kate. Keshtu qe diferencime duhet te kete patjeter, por per mua prape ky 8% eshte i larte. Duhet te pakten te pergjysmohet edhe per ndertimet jo kulla.
Tani kam nje pyetje: kur flitet per deri ne 30 mije metra katrore maksimumi behet fjale per siperfaqe te shkelur te godines/kulles ? Po te jete keshtu, i bie qe nje kulle prej 30 katesh te kete nje siperfaqe prej 1000 m2 per cdo kat.

keta rilindasit mire qe i lejojne keta soje ndertuesish, qe ne fakt jane partneret e tyre dhe me keto kulla pastrojne para droge, por u bejne edhe leshime fiskale. -gjera te padegjuara ndonjehere ,as ne ato vendet me te dhjera te amerikes latine.
-nderkoh, Sheraton nje emer i njohur ne hoteleri dhe emra te tille me reputacion ne boten e biznesit i duhen shume Shqiperise, Tiranes biznesit etj, largohet nga Shqiperia… se mire kaq vite ndonje lehtesi fiskale nuk i bene, por po i ndertojne edhe nje hotel kulle mu perballe , kshu per karshillek. ajo kulla e stadiumit te ri…

ça te thuash, vend i cudirave, (ish)ministri i brendeshem kriminel, trafikant ordiner, bashke me shpuren e komisareve te policse qe rezultoi organizate kriminale… por qe rilindasit me mburrje thone ; ‘‘policia qe duam !’’

1 Like

Ik o Saliqen ik, dil ne pension. U bere ti te kritikosh Erionin, cun europian i edukuar dhe teper inteligjent, king fare.

titull abuziv alla-berishian. Bashkia nuk i fali, sepse nuk i merrte ato para.
Bashkia kishte pasur ne plan ta dyfishonte ate takse, pastaj u terhoq nga vendimi per dyfishim.
Eshte komplet tjeter gje.

1 Like

Kur ske argument vetem sharja te ngel. Faktet tregojne qe ka dhene me shume leje se kushdo, vend e pavend. Shume shpejt Tirana do te behet nje vend i pajetueshem nga trafiku, se nuk mund te ngresh pallate pafund me ato rruge ke. Normale te duket ty te jepet leje 24 kateshe dhe te prishet muzeu i natyres.

2 Likes

Me fal, por doja te tregohesha sarkastik. Ndjese.

Nje koleg, Mi Arkive me i vjeter se une me tregonte se njehere e nje kohe Peshku ekstazohej me Erionin Cun i Mir Tirone, dhe po ashtu edhe me Spiropalen. Meqe ra llafi, nga behet ajo Spiropalja?

1 Like

Muzeu i natyres kishte uzurpuar me te pa drejte nje prone private dhe mbas shume peripecish te zotet moren pronen e tyre. Tirana aktualisht eshte nje vend i pajetueshem. Vetem ndertimet e larta duke cliruar hapesira publike edhe mund ta kthejne ne nje vend te jetueshem. Psh sot qe flasim teritori ku ndodhet prona private e muzeut te natyres eshte ta zeme 5000 m2. Do ndertohet nje kulle 24 kateshe me koeficient shfrytezimi 40% ose 2000 m2. Ja ku u cliruan 3000 m2 hapesire publike.

Pse genjen o njeri. Ajo prone ka qene e blere me dokumenta qe perpara clirimit, Por pronaret e fituan ne gjykaten e larte duke korruptuar gjygjtaret. Sa per ate qe 24 kateshi i jep hapsire qytetit vetem ti mund ta thuash. Pse nuk thua ti po ata qindra qytetare qe i shtohen qyteti ne ate zone ne cfare cerdhe. kopeshti e shkolle do ti cojne femijet. Se helbete kur ben pallate kaq te larte duhet te besh dhe cerdhe kopeshte e spitale. Ti qofshe qe beson qe keto ndretime i bejne mire qyetit.

Une genjej??? Nejse nuk po merrem me e lagu apo se lagu, pra a ka qene prona e blere apo jane blere gjykatesit, pasi nuk e mbaj veten kopetent ne kete fushe. Por nuk e kuptoj dot llogjiken tende per cerdhe e kopeshte e per shkolla, kur une po te them se me kulla clirohen hapesira publike , pra qe do te thote Bashkia do te kete me shume hapesira publike per te pemiresim te ambienteve sociale. lol, nese Tiranes do ti shtohen qytetare do te thote se qytetaret duan te vijne e te jetojne ne Tirane. Kjo quhet levizje e lire e njerezve dhe kete deshire te tyre per te jetuar ne Tirane, tregu i lire i sherben me ndertime banesash, por kesaj here ne lartesi dhe jo ne gjeresi.
ps. po kopeshte e cerdhe a nuk mund te vendosen ne kulla? lol

Natyrisht qe po. Kur te vije Sala prap ne pushtet, do fillojme me ndertimin e pallateve nentokesore, kesaj radhe me kate specifike te rezervuara per cerdhe, kopshte, e shkolla, madje edhe nje kat per qellime rekreative, pra argetim, clodhje. Kjo eshte e ardhmja. Embrace it.

Ky tipi mori titullin lala, bashes se shkret si tha kush lali luli

Sheratoni iku sepse ne Shqiperi po vjen Hilton dhe sepse aty ku eshte nuk i shkonte njeri. Sa here kam hyre te sheratoni e kam pare bosh, edhe kafenene, edhe dyqanet siper, madje per dite fundjave. Te gjithe te huajt diplomate apo pasanike shkojne te Rogneri, te 15 kateshi ose te nje nga hotelet Diplomat. Disa te tjere zgjedhin hotele jashte Tiranes. Te huajt e shtreses se mesme qe vizitojne Tiranen, zgjedhin nje nga dhjetera hotelet e shumte qe jane neper TR, qe ofrojne cmime te bukura e kushte shume te mira. S’kane pse shkojne te Sheratoni. Te ankohesh per Sheratonin se t’u demtua ekonomia kombetare eshte pa lidhje fare, ekzagjerim ne nivel idiotesie, sepse 20 kameriere e 20 pastrues kishte, jo ndonje gje me shume. Ato 20 vazhdojne te punojne po njesoj, sepse hotelin e bleu kastrati.

1 Like

espana ka nje fare te drejte, ne te gjitha lagjet ku eshte ndertuar eshte shtuar trafiku e ndotja frikshem.
pastaj nuk ka nje studim qe vertet ka nje lloj kerkese per tiranen, po mund te mbahet ky fluks ne te ardhmen vetem me industri sherbimesh, kur pjesa tjeter e vendit po boshatiset dhe te rinjte ne tirane emigrojne.
nuk i duhet zene sh bese tregut ne ndertime se kriza globale e 10 viteve me pare tregoi qe mund fare kollaj te krijoje flluska, sidomos per nje vend tonin qe nuk prodhojme asgje mire per te tjeret por as per vete.

1 Like

shkaballuqe, e inugourove aeroprtin e Kukesit mo,se na pate premtuar ?
idiotesia e theksuar eshte kur mendon se Sheratoni me punesimin 20 apo 50… , hajt ti bejme 100 menaxhere, hoteljere, kamarjere e pastrues etj, do zgjidhte problemin e papunesise apo ekonomise se Shqiperise… Jo ! as nuk e pretendon kush kete. kjo eshte analiza jote prej trollo-llaku.
-poor Sheraton eshte emer, eshte brand me fame boterore. dhe brandet jane ato qe i duhen me se shumti Shqiperise ; per te rritur nivelin e sherbimit dhe cilesise nga njera ane, nga ana tjeter me presitgjin qe kane emra te tilla ne tregun boteror sjellin vemendje, siguri dhe besueshmeri per biznese dhe brande te tjera qe ta konsiderojne Shqiperine si nje vend ku mund te innvestojne dhe behet biznes serioz nga biznese serioze… dhe nuk behet fjale vetem per sektorin e hotelerise.
pra ja vlente ti behej ndonje leshim fiskal nga shteti per Sheratonin ,qofte per emrin brand e tij, sepse ne fakt eshte investim strategjik, reklame , qe i sherben ekonomise se Shqiperise !
pa kshu thua ti, hotele me pronare kokcepsha qe ua vene yjet hoteleve sipas cepave te kokes se vet… Ok, ka plot atje.

2 Likes

Po cfare lesh hapsirash publike hapen merr mashtrues ordiner. Ato i zene te gjitha lokalet e kateve te 1. Po ti qenke militannt 2 lekesh nga ata qe fut partia te shkruajne neper forume. Po si ka mundesi qe se kupton qe qyteti dhe cdo zone e tij po mbipopullohen nderkohe qe jane te njejtat cerdhe, kopeshte, shkolla dhe qendra shendetesore qe Tirana ka patur ne 1990, nderkohe qe qyteti eshte 5 fishuar.

Artikull nga Jabanxhinj qe nuk e kuptojne cfare po ndodh ne Tirane edhe per faktin e largesise se Emigracionit dhe militantizmit politik ekstrem.

Eci me aparat fotografik nga Dajti per te dokumentuar katrahuren ndertimore ne Tirane, rruge me rruge, ne kembe. Kudo eshte ndertuar nga individet pa kriter perballe nje shteti te gjunjezuar keto 27 vjet. Edhe aty ku ka pasur hapesira eshte ndertuar ne maksimum dhe nuk ka trotuar. I hypi Kodres se Priftit mbushur plot me vila te stilit Toskan dhe pallate te stilit Kandaharian prane njera tjetres. Shqiptaret kane shume para per investime dhe cdo qindarke e hedhin ne ndertim. Ka nga ata qe sakrifikojne e ndertojne kat mbi kat duke jetuar vete brenda e vuajtur nga vete-ndertimi, ka nga ata qe perzgjasin hapesirat e pallateve ne katin e 3 a te peste me apartamente te percudnuara. Zbres nga rruga Vangjush Miho e po njesoj…i zbres malores bashke me makinat e macet e qente e rruges. Perseri pa trotuar e ndertime deri ne rruge si edhe tela korrenti te varur tufe ne mes te rruges.
Them qe do jete me e civilizuar qendra apo jo? Kurrsesi me keq. Shof muzeun e shkencave te natyres te marre nga ish-pronaret te lene ne shkaterrim si edhe shtepite ngjitur me te, te braktisura qellimisht nga ish-pronaret qe te shkaterrohen e te behen pallate. Shkoj nga lagjia tradicionale e shkolles se Kuqe ku ish-vilat e ndertuara gjithe shije nga arkitekte italiane jane lene te rrenohen nga pronaret per te ndertuar pallat.
E ardhmja e Tiranes jane Pallatet e nuk mund tja ndalosh me individit te ndertoje pallat si te tjeret me pasi Tirana e ka marre rrugen e saj drejt Pallatizimit. Kujt si pelqen do shkoje jashte Tirane por jo kudo per te jetuar ne vila 800 000 usd, pa oborr, ku eshte cvendosur elita e re politike -ekonomike- mediatike, ose te kthehet perseri ne fshatin e larget nga ka ardhur.
Mire Lubonja si Marksist i thekur nuk e kupton kete rryme a dallge te pa-rezistueshme ndertimi po peshkit e thjeshte pse nuk e kuptojne?

Tironco, paske vajt ne Shqiperi mo.
Per temen do te thoja se Uriahipi do ishte mire te ulte taksen per parkingjet, me qellim qe te shtohet interesi i ndertimorve per parkingje. Ne Tirane eshte nje kaos i vertete persa i perket levizjes me makine apo autobuz.

1 Like