BBC: Pesë arsye përse fitoi Emmanuel Macron

Becy Branford jep argumentat e saj në BBC lidhur me shkaqet e fitores së Presidentit të ri të Francës.

Njerezit ishin shume me te entuziasmuar ne zgjedhjet e parafundit me fitoren e Hollande. Kishte shprese per ndryshim dhe risi, por u zbeh shpejt ne nje mase prej pak muajsh. Ndoshta njerezit kane kete parasysh por mbase edhe ngaqe kesaj here zgjedhja ne raundin e dyte ka qene me teper e detyruar se e lire.

Zgjedhjet asnjehere nuk kane qene ne pikepyetje,po flas per rezultatin perfundimtar ku Macron ka qene +20% ne te gjitha sontazhet.
Kjo feste e shtypit europian kur francezet ne numurat rekord votojne te djathten ekstreme,me duket e parakoheshme dhe feminore.
Nese BE vazhdon te pije shampanje per fitoret e Pirros ne France dhe Hollande,mos cuditet qe do te shkermoqet…

Mos dil kunder z. Trump , uroje edhe ti presidentin e ri te Frances, ose mbaj qendrim ndaj z. Trump!

1 Like

Cudi qe ti nuk je me Le Pen.
Edhe ajo eshte kunder Kosoves sic je edhe ti…

Kot te te pyes korrent, pse e ke sjelle kete fotografi?

1 Like

Njerzit nuk u morren as me gruan e Macronit te cilen mediat e stigmatizuan per ti ulur piket, e as me qenien e tij dikur ne pushtet. U morren thjesht me te ardhmen e tyre, pane qe me Le Penin, e ardhmja ishte e zymte, Europa do pesonte krisje, ndersa me Macronin, edhe sikur me mire te mos behej, te pakten te mos behet/j me keq.

As shaka nuk duhet te bejme me presidentin e ri?

Ja nje artikull I shkelqyer per europianet qe vazhdojne te korrin fitore si te Pirros:

…“I really do believe that these populists are changing the character of the politics just by being there, so even mainstream candidates are having to respond to their agenda,” Rice told Capital Download. "You see fewer people talking about free trade. You see countries talking about industrial policy and protectionism. It’s hard to defend immigrants almost any place in the world today. …

Lexoni se cfare thote zonjusha Rice dhe pastaj filloni festen

http://amp.usatoday.com/story/101366634/

besoj me shtru pyetjen çi duhet nje grua e tille ?

1 Like

mos e kliko kete link or trim:

https://peshkupauje.com/uploads/default/original/2X/2/23c36f14f590dbd96fc26ca92b505ed428190300.JPG

:laughing:

2 Likes

Aha ok. tani po kuptoj humorin e korrentit. hahahaha

po cicerojne kanarinat…kish thene ay sot

1 Like

mora vesh sot qe e kish pas njof kete gruan qe kur ishte vete ne moshen 15 vjeçe, e kishte pedagoge ne shkolle. po filloj ta simpatizoj se qenka sjelle si kalores. por mund ta marrim edhe si dobesi, kjo e paska ç’virgjeruar heret fare dhe ai i ka qendru besnik. edhe nje kuriozitet tjeter, perqindjet e robve qe votun per te, jane fiks sa mosha gruas.
e paska per shans. zoti te shperblen kur sakrifikohesh per nje cauze.