Best movies for 2017

ne vend qe te shofim Ngjarjen, shofim Filmin, nuk ke pulen, ha sorren! (Sorrosin)

jo ush, po gomor :smiley:

1 Like

:smile: ahahahaha je i modh, e more edhe ti me ne fund titullin i Modh :grinning:

1 Like

hah, e refuzoj me miresjellje titullin.

por shtoj dhe qe ndermjet subjektit dhe ngjarjes ka domosdo nje film. (per me teper gugllo phantasy)

nuk e kuptova, por gugllimi neser, tani duhet me bo nani, teper vone. Naten!

tani, ne freskine e panjolle te mengjezit, me duket se e kuptova pa gugllu se çfar deshe me thon.

ne parim kjo eshte e vertete, por ne realitetin e epokes ngambrapa nuk eshte me keshtu, ose me sakte i behet yzmet qe te mos jete keshtu me çdo kusht. Arti modern (brenda edhe filmi) ka vene ne dyshim kete trinitet te nderlidhur (subjekt, phantasy, ngjarje), nuk ka subjekt, me efekt domino nuk ka fantazi (film), nuk ka ngjarje si qellim final, te zhduket Ngjarja. Motivacioni: aman na lini rehat ne qelbsinllekun tone!

Kte ve re, megjithse ne menyre konfuze kamuniste dhe ne fushe te politikes demokratike, edhe shkrimi i temes se alban-oidit, ku kam komentuar vetem une, albanoidi komenton vetem per phantasy me “idet” e tjere:

Pamundësia e ngjarjeve përballë gjendjes së pashpresë

Nga pikpamja providenciale - per te cilen tani nuk pjerdh njeri si obskurantiste fetare, megjithse eshte e vetmja qe gozhdon problemet - te mos kete ngjarje do te thote te mos kete Ardhje te Dyte. E per kete qellim jane mobilitzuar te gjitha forcat pa qene nevoja per Teori Komploti me Sorros e çfare tjeter e ketij lloji vari hejbet, te cilat nuk eshte se nuk ekzistojne, por ne pilaf jane edhe gjasme kundeshtaret e tyre, kush prej budallallekut, kush prej snobizmit e kush prej interesit. Por edhe hero dhe i zgjute me qene, s’ke nga lu, me shejtonte ne te njejten barke je, je ene ti shejton.

Meqe jemi ne temen e filmit, nje prej shejtonve me te hidhur, ki parasysh qe ishte edhe i krishtere (aq sa mund te jesh ne kete kohe), ishte Felini qe e kishte kuptuar mire kete. Filmi i tij i fundit “Intervista” donte te lajmeronte Fundin e Filmit, dmth fundin e Ngjarjes per nje regjizor. Nuk besoj se e ke pare.

Ja nje sekuence e modhe nga ky film i modh, qe ilustron muhabetin njekohesisht me epoken ngambrapa, duke fut ne muhabet literalisht edhe culon ngambrapa, va fa in culo.

Hidhe në ekran TV

Good Times jep efektin edhe sot pese dite me pas gjithnje permes mbylljes se tij.
Benny Safdie luan mrekullueshem por pertej lojes se tij merita qendron tek ideja.
Krahasoja me lart me Cassavetes, por shoh gjtihashtu aferi (tematike) me Coppola-n e 1969es -The Rain People me teme dashurine & gjendjen jo shendoshe menderisht.
Mbase jo e sakte por dalloj nje si fryme te '60-'70es ne filmat e vellezerve Safdie, frymen kathartike (katharsis) te periudhes.
Ne kete menyre paralelja me After hours te Scorsese shkon jo vetem per strukturen e intriges, por edhe _kohen_si epoke realizuese.
ps. Dimer i shtrenguar mjaft keto jave ketej si zymtesia aktuale politike e vendit

Ka 3 mjeshtra qe ‘vigjelojne’ mbi «Good Time » : Cassavetes, Scorsese dhe Sidney Lumet

1 Like

Sidney Lumet mos gaboj e ke permendur lidhur me l’Avventura te Antonionit
korrigjoj - falje, konfuzion i Sidney Lumet me Samuel Beckett

Po c’ta dua te rende, nuk mjafton rendimi i stomakut. Une nisa te shoh nja dy qe i gjeta ne youtube duke kerkuar me “new year movie”, po i lashe as ne mes jo, ca ne perpara mesit. Ose jam plakur, ose jane vertet shume skematike, ajo vajza e hutuar “who has dated only jerks”, ky princi i kalter qe shfaqet ne jeten e saj ne periudhen e holidays (ishalla sme qorton ACDC qe nuk thashe Xmas). Te keqen e filmave te socrealizmit.

Rrofsh Albano, po ate kerkoja, thjesht nje film nga keta te konsumit, po edhe ata me duken boze tani.

Sleuth - ky teater -film me vetem 2 personazhe filmuar ne ambiente te kufizuara dhomash shtepie eshte ne gjendje te te mbaje terhequr para ekranit per me shume se dy ore :open_mouth:

Edhe filmat porno e kane ate aftesi

pikerisht pse eshte e kunderta zoteri

Nje nga 2-3 filmat me te mire te Mankievitz !!! :heart_eyes:

1 Like

Në dore e ke. Ja psh, une naten e vitit te ri bie pothuaj pa ngrene dhe gjithmone para ores 12 (gje qe s’me ndodh KURRE qofte dhe nje dite te vetme te vitit)
:slightly_smiling_face:

Nese nuk gabohem, edhe A lettre to 3 wives e ke pare tashme

jo, nuk e kam pare. por kjo qe ndodhi me Sleuth ndoshta do te thote se ka ardh momenti i Mankievitz se patjeter eshte ne liste. Tek Sleuth anglezet jane ne elementin e tyre te kinemase. I dyti anglez i mire per mua menjehere pas The Queen :slight_smile: .

e kunderta e nje filmi porno (porno trupore kamasutra), nuk eshte e thene te mos jete fela tjeter kamasutra shpirterore, e prandaj te dy felet film trup-shpirt te mbajne terhequr para ekranit per me shume se dy ore, e te dyja felet plus brima, te mbajne para ekranit shume e shum ore, pafund ore, derisa t’knoqet shpirti fare.