Best movies for 2018

3 Likes

shume faleminderit

pak ehte mundur te gjenden nga une nga buqeta e bukur me 30 tituj. E befasuar nga “Happy Hour” megjithese e kam parasysh vleresimin e atehershem per te. "Madam Hyde’ gjithashtu, e prisja por jo kaq lart por vete me ka pelqyer shume fare.
tituj qw kam pare e ripare sivjet ishin ata te W. Allen dhe PTA-se qe perballe me 10shen duhet te jene si filma per dembele mesiguri.

shpresoj mbase gjej se afermi (se dua ta ghej, pare pershtypjen edhe ne blog) “Burning”. Si dhe amerikanet (meqe me kollaj te gjehen) “Isle of dogs” dhe "Manhattan stories’.

Se paska ne liste avengers? Wtf

1 Like

une kam pare vetem te parin fare: e qe me ka pelqy, asokohe, SHUME !

1 Like

“Isle of dogs” eshte filmi i dyte multiplikativ qe pelqej ne jeten time (i pari ka qene “Caroline”)

Do i bej nje review më vete sepse e meriton; sidomos per arsyen se pse me pelqeu, ose me sakte: pse e besova si film pra, pse funskionoi tek une, edhe pse eshte film multiplikativ (nuk them rastesisht multiplikativ, dhe jo thjesht vizatimor)
:wink:

cahiers du cinéma 2018 :

1 Like

Wes Anderson edhe fiction movies drejt animacionit sikur i projektonte.
review pozitive shume ka pas edhe filmi animacion “Inside Out” nga ty.

1 Like

Ah po.

Sa per filmin e fundit te W Anderson, ‘çelesi’ qendron tek teknika e perdorur (nuk eshte film vizatimor)

nuk eshte film vizatimor

interesant.

Eshte multiplikariv, ok, por jo vizatimor.
Por ka goxha per te shpjeguar…

1 Like

me behet qejfi me 10shen e Cahiers, ka futur “The Post” te Spielberg, si dhe filmin e PTA-se vendi i 3te (megjithqe te dy e bejne klasifikimin pak cheesy, por personalisht e kam te lehte ti pelqej te dy (si spektator dembel qe jam)

paska Dumont ne vend 2te. ke sjelle nje trailer atij filmi te tij heret kete vit.
po Dumont kohet e fundit mire qe prodhon pervit, por marshalla cilesia

paska edhe ‘On the beach at night alone’, sa mire

The post e paskam harru :grinning: : andej nga vendi 15-20 pa frike

Ai i Dumont eshte mini-seri televizive (5h gjithesej). Te vetmin qe nuk kam parë nga lista e tyre (e ka shfaqur ARTE)

1 Like

te besoj kur thua vendi 15 - 20 per ‘the post’, ai do ishte vleresimi objektiv yti si Stalker (objektiv si subjektiv, ok?)
ti ke 3 maverick-et franceze ne 10she, dhe ata intrigojne shume perderisa edhe ne top ten, por edhe ne grupin maverick., sebashku me Madam Hyde.

1 Like

Lista duket ne pamje te pare me varietet te larte kulturash. Fatkeqesisht ketej nga ne eshte veshtire t’i gjesh. Nga keta qe ke sjelle duhet te kem pare nja 4 a 5 te cilat i kemi komentuar dhe ne ppu. Duhet te shtoj qe kete vit nuk kam pare shume filma, po filmi qe me ka lene mbresat me pozitive eshte Phantom Thread qe ka nje realizim te pergjithshem pa asnje defekt. Mektoub shume i vecante por ka ate problem qe e ke vene ne dukje dhe ti qe sterzgjatet shume. Nga filmat horror qe me kane pelqyer kete vit do vecoja Hereditary, Suspiria, Upgrade dhe The Endless.

Ti e di qe nuk nisem fare nga aspekti kulturor (nga cili vend vjen filan film etj etj ). “Cahiers” ndofta po : jo shume, por nje cike, po. Kjo vjen sepse jane 13 kritike, dhe lista finale eshte si permbledhje e 13 dishepujve te Krishtit (ky i fundit eshte sigurisht vete Kinematografia). Dhe ka nje tendence (dhe ka patur gjithmone nje tendence !!) per filmat amerikane (si vendlindja Por dhe vendi prej nga vjen prurja me e madhe filmike).
Une them se 2018 ka qene e dobet ne filma amerikane. The Post e shoh çik “me mik” tek lista e Cahiers. Phantom Thread PO, eshte film shume shume kinematografik, dmth I MIRE

1 Like

e paramendoja qe ka nje tenddnce per filmat amerikane, solle vjet nja 2 shkrime te Cahiers ku pashe fillimisht sesi ishte puna. Kot e bejne veten me faj, kritiket e Cahiers - it’s overthinking ky qendrim per ameriken.

Edhe une prandaj thashe se ata dy tituj amerikane e bejne listen/klasifikimin cheesy, dhe e thashe: i pelqej si dembel spektator e qe jam.

1 Like

Ose thene ndryshe: Cahiers e ka cik te veshtire (sepse ehste shume shume e konsultueshme nder rrethet kinofilike dhe te profesionit) qe te shpallte nje Top10 me 80% filma franceze, sepse do e etiketonin kollajshmerisht si nacionaliste (too much patriotike). Por ne keto 2-3 vitet e fundit eshte évidente qe kinemaja e mire franceze eshte në majat e saj me TE larta (kujto filmat ekscentrikë, pra TE LIRË te ketyre viteve te fundit) dhe s’ka asgje c’ti lakmoje kinemase (qofte edhe asaj autoriale, por jo vetem) amerikane

1 Like

eshte sikur Cahiers ka problem te pranoje se franca (te pakten per momentin) ben kinemane (e ndoshta edhe kulturen) me te mire ne bote, ne rang kombetar.