Best movies for 2019

Sipas traditës së fundvitit, voilà TOP-10 imi ( subjektiv, sigurisht! ) për vitin kinematografik 2019.
(click, kur eshte e mundur, në secilin prej titujve per komentin perkates per secilin film) :

 1. The image book (Libri i imazhit) – film francez me regji te Jean-Luc Godard

Résultat de recherche d'images pour "le livre d'image godard"

 1. Synonymes – film franko-izraelit me regji te Nadav Lapid

Image associée

 1. Bacurau – film brazilian me regji te Kleber Mendonça Filho

Résultat de recherche d'images pour "bacurau film"

 1. E ç’rëndësi ka nëse historia na konsideron si barbarë (Imi este indiferent daca in istorie vom intra ca barbari) – film rumun me regji te Radu Jude

« Peu m'importe si l'Histoire nous considère comme des barbares » : Photo Alexandru Bogdan

 1. Asako I. & II . – film japonez me regji të Ryusuke Hamaguchi

Résultat de recherche d'images pour "asako I & 2"

 1. Les miserables – film francez me regji te Ladj Ly

Image associée

 1. Sorry to bother you – film amerikan me regji te Boots Riley

Résultat de recherche d'images pour "Sorry to bother you (Boots Riley"

 1. Ash is purest white – film kinez me regji te Jia Zhang-ke

Résultat de recherche d'images pour "les eternels film"

 1. Green Book – film amerikan me regji të Peter Farrelly

Résultat de recherche d'images pour "green book"

 1. It must be heaven – film palestinez me regji te Elia Suleiman

featured_it-must-be-heaven

Vijojnë :
(ja vlejnë) :

 1. The dead don’t die – film amerikan me regji te Jim Jarmusch
 2. Douleur et gloire (Pedro Almodovar, Spanje)
 3. Santiago, Italia (Nanni Moretti, Itali)
 4. Sibyl (Justine Triet, France)
 5. Le daim (Quentin Dupieux, France)
 6. Stuber (Michael Dowse, USA)
 7. To the Ends of the Earth (Kiyoshi Kurosawa, japoni)
 8. For Sama (Waad al-Kateab & Edward Watts, Siri)
 9. Terminal sud (Rabah Ameur-Zaimeche, France)
 10. Notre Dame (Valérie Donzelli, France)
 11. Border (Ali Abassi, Suedi)
 12. Tout ce qu’il me reste de la révolution (Judith Davis, France)
 13. Us (Jordan Peele, USA)
 14. Comprame un revolver (J. H. Cordon, Meksikë)
 15. Ad Astra (James Gray, USA)
 16. Alice et le maire (Nicolas Pariser, France)
 17. Chambre 212 (Christophe Honoré, France)
 18. Joker(Todd Phillips, USA)
 19. Jeanne (Bruno Dumont, France)
 20. Parasite (Bong Joon-ho, Corea e Jugut)
 21. Vice (Adam McKay, USA)
 22. Nuestro tiempo (Carlos Reygadas, Meksikë)
 23. An elephant sitting still (Hu Bo, Kine)
 24. M (Yolande Zauberman, Izrael)
 25. Zombie Child (Bertrand Bonello, France)
 26. Glass (M. Night Shyamalan, USA)
 27. La mule (Clint Eastwood, USA)

Kohë humbur :

 1. Once upon a time in Hollywood (Quentin Tanrantino, USA)
 2. Young Ahmed (vëllezërit Dardenne, Belgjikë)
 3. So long, my son (Wang Xiaoshuai, Kine)
 4. Los silencios (Beatriz Seigner, Brazil/Kolumbi)
 5. O que arde (Oliver Laxe, Spanje)
 6. Long Day’s Journey into Night (Bi Gan, Kinë)
1 Like

Pyetje per adminet: kjo teme eshte publike, apo e shoh vetem une, si hapes i saj ?
Si shpjegohet qe komentoj atehere ??

Tema eshte publike, prandaj dhe mund te komentohet. Nuk jam i sigurt nese e kuptoj pyetjen.

Falemnderit per listen. Personalisht paskam shume per te pare. Nga te gjithe keto qe ke renditur kam pare 2 filma e gjysme.

Kete vit filma qe me kane lene pershtypje jane Marriage Story dhe Midsommar.

Joker - mbreslenes si ne loje, decor apo muzike.
Irishman - i realizuar si ne loje dhe ne decor.

ka te drejte Stalker, mu psh nuk me del tema ne “home”, duhet te klikoj ne “kulture” qe ta shoh, ose te klikoj mbi “komentet e fundit” ne te djathte te faqes.

Por mos u anko Stalker, mire per ty eshte kjo pune, bohuni i dore e mire kinofilash e boni i dor muhabet ne qetsi sinemaje. Po te vij une kom per te fol per Marlonin dhe Elvanen qe tango-izohen ne Paris, do ju prish pune me nje fjale.

Marriage story e pashe dje ! (ndersa lista ka nja dy-tre ditë). Do e vija andej nga vendi 24-25.

Midsommar më pat shpetuar pa u parë (me duket se kam qene me pushime).

ps: gjithsesi, duhet te kete dicka qe nuk shkon në Peshk (informatikisht flas) : nuk mora asnje lajm qe eshte shkruar tek kjo teme. Krejt rastesisht kalova (por prap, s’ka ndonje problem)

Kam bere gati ‘synonymes’. Cuditerisht kam tolerance pak me te larte per filmat jo amerikane, sikur jane me prane realiteteve shqiptare. Godard-in per ndonje kohe kur jam me i perqendruar.

P.s: E vura re qe ka ca probleme me kete teme teknikisht. Falemnderit per sinjalizimin.

temen desha me e publiku une njehere, se peshku nuk u kujtu fare.
Gjithe keto filma qe nuk jane pare.
Synonimes po u bera mbare keto dite

edhe ti je peshku @Albano-id … gjithsesi para teje ishte kujtuar vete i zoti i punes.

@Stalker, ka nje problem teknik arsye per te cilen temat e krijuara rishtas nuk dalin ne faqe kryesore.

rrofsh per komplimentin :grin: we are all peshku
nga forca e zakonit, hit parade eshte bere tradite cdo fundvit :wink:

vetem un nuk jam Peshku, bile jom kunder Peshkut, du me e shkaterru si blog fashist dhe komunist, por nuk po arrij dot.

Edhe ti je peshku Inkuizitor, plus pjese e klubit te filmit ne peshk. Cheers!

THE NEW YORKER :

The Best Movies of 2019: thirty-five released, eleven unreleased.

The Irishman ” (Martin Scorsese)

The Dead Don’t Die ” (Jim Jarmusch)

An Elephant Sitting Still ” (Hu Bo)

Us ” (Jordan Peele)

Coincoin and the Extra-Humans ” (Bruno Dumont)

Uncut Gems ” (Josh and Benny Safdie)

My First Film ” (Zia Anger)

A Family Tour ” (Ying Liang)

One Child Nation ” (Nanfu Wang and Jialing Zhang)

Her Smell ” (Alex Ross Perry)

The Two Faces of a Bamiléké Woman ” (Rosine Mbakam)

A Beautiful Day in the Neighborhood ” (Marielle Heller)

Frankie ” (Ira Sachs)

Before Summer Ends ” (Maryam Goormaghtigh)

August at Akiko’s ” (Christopher Makoto Yogi)

Birds of Passage ” (Cristina Gallego and Ciro Guerra)

sipas THE GUARDIANS :

çu knoqem me Top-et e Marlonit!

ne listen e shkurter te filmave te mi te ketij viti te parin kam Ash is purest white.
Sorry to bother you kisha harruar qe ish pare, ruaj te njejtin opinion te pandryshuar, eshte film tipik “anti-racist” me prejardhje afro-amerikane, kulture qe nje here te vetme nuk beri kinema tjeter, por kritika franceze o vihet kollaj ne faj, o i ka rene ne koke per kete lloj filmi, afro-amerikan

One child nation, nisa ta shikoj pardje, me la shije te keqe dhe e lashe.
Green book, The dead don’t die, dhe Ad Astra, shume te mire , sipas meje dhe flm per rekomandimin

Une nuk jam francez.
Aq me pak kritik
:slight_smile: