Best movies for 2019

nje analize mbi simbolizmin e parasite, nje film qe ka gjet celsin per nje konsensus publik kritike me sa duket

sorry to bother you

Po e ka gjetur, sepse eshte, in fine, film tarantinian (dhe keta, vetem në rrethet kinofilike perçajne; tek publiku i gjere jane shume konsensualë, po ta mendosh mire)

ps: komenti im i mesiperm per “I love Tropoja” te drejtohej ty (meqe i vetmi ketu qe mund te shkosh ta shikosh)

te dashurosh tropojanet. :smiley:

filmit te mamaqit nuk i jam qasur ende per ta pare per arsye se i eshte bere nje marketing i lodhshem, dhe nuk besoj se ja vlen mundimi e pompoziteti i salles se kongreseve, por po filloi te jepet ne keto sallat e vogla sigurisht qe do ta shof.
arsyeja e dyte, eshte fol aq shume per te ne media sa me duket sikur e kam pare tashme.
Mendoj se Filmat e mamaqit jane te pademshem e ne pergjithsisht duan te permbushin pritshmerite e publikut qe shkon ne salle, por nuk e di sa ka qellu ne shenje kesaj rradhe. duke qene se eshte film me buxhet te madh, dyshoj se mund te nxjerri lehte shpenzimet e veta paksa megalomane.

ka para Mamaqi po hajt i mban xhepi ky film ish lobim i Mamaqit te KMja per interesa te tij, investim me guaranteed returns pavaresisht nga hyrjet apo daljet e te ardhurave qe rezultoi biznesi i ketij filmi

ne e dime shume mire qe pkesmarrja e Km e ate film eshte marketing i 2 anshem, mamaqi e ka pranuar vete ne nje sere intervistash, madje ka thene se nje ftese per pjesmarrje ne film ja ka dhene edhe Berishes, i cili e ka refuzuar dhe me te drejte per mendimin tim.
Sic e dime qe qeveria i jep nje rendesi te madhe madje peshen kryesore pr-it marketingut (hic-it, fasades) e duke lene menjane politikat qeverisese (permbajtjes)madje gjithe ministrat detyrohen te bejne show e te tallen me gjithe vartesit duke i vendosur ne funksion te show e marketingut e duke i kthyer ne aktore sfondi) Ndaj dhe nje pjese e peshtirosjes sime per keto lloj filmash. Realiteti eshte me qesharak e absurd se sa filmat e mamaqit.

1 Like

hajde mushi menjen Pjer ekonomistit qe kujton se bushtra e dredh bishtin pa pare!

argetues fakti qe i paskesh derguar ftese Berishes qe ky te ndjeke ne film kundershtarin e vet qe, dhe pse mbase anesor si personazh veteshndrrohet ne protagonist automatikisht per shkak te pushtetit qe ka (a thua Rames s’i mjafton pushteti absolut politik por deshiron te pushtoje edhe realitetet e argetimit a kinemase). Autogol i Mamaqit per mendimin tim, Berisha s’di te beje shaka.

Ah, domethene filmi nuk ka dalë ende ne sallat e kinemave.
Ke ndonje ide kur del ?

Mamaqi ka bere fiks ate qe bejne një pjese e mire e atyre qe fitojne në permasa krejt te paparishikuara nga nje x film i tyre : ma paret e tij bejme nje tjeter film, duke shpresuar se do shihet po aq sa pararendesi. Te gjithe eksperiencat deshmojne te kunderten (ne France shembulli me tipik eshte historia e filmit me te suksesshem, ever, në kinemate franceze : Bienvenue chez les Ch’tis: 20 miljone bileta asokohe, rekord absolut).
Kinemaja eshte domeni më i paparashikuar ekonomikisht. Mamaqi pastaj eshte thjesht njeri prej aktoreve në treg. Nuk eshte e thene se i ka bere mire llogarite (per mua jo). Dhe kjo nuk eshte se po i qajme hallin; thjesht per te kuptuar

filmi ne salla ndoshta fillon pas nje jave.
Mamaqi ka filluar ti ngjaje te shoqes per sa i perket nervit te biznesmenit. ky amerikanizmi qe flitet te review i Parasite me siper ka filluar te depertoje rendshem ketej, ne nje interviste u shpreh se planifikon te beje nja dy filma ne vit si ato cinepanetonet di natale qe leshojne italianet me raste festash. Eshte ajo qe thua ti, eshte i paparashikueshem reagimi i publikut e rrezikon te konsumohet shpejt.

burre e grua mish e thua ata te dy menjefjale hipoteze me sh. gjase e vertete kjo e jotja

nga kjo pikepamje a ja vlen te vrasesh mendjen nese ndoshta kemi te bejme me film te mire… se aty me lart hamendesoje qe shikueshmeria e ulet eshte shenje per mire.
S’e besoj.

Ndofta. Edhe mundet. Ka plot filma ‘pa dashje’ te mirë.

Ja nje histori e vogel (edhe pse komplet tjeter gje, por qe ka te perbashket faktin se behet fjale per filma) :
Jean Renoir (nje nga 2-3 regjizoret me te mire franceze te te gjitha koherave) thosh dikur në nje interviste te tij se, vetem kur lexoi analizat e André Bazin per filmat e tij kuptoi impaktin, sensin etj etj te tyre.
Dhe behej fjale per punë qe i kish bere ai vetë !

(shkurt e gjate: duhet parë filmi dhe ‘kaq’ eshte e gjitha)

e kuptova, nuk duhet pare filmi para se te lexohet analiza. Bile regjizori nuk duhet te beje filmin pa lexuar anazen e bere nga kritika.

Per mua s’ka pse “duhet” pare ky film. Koha eshte e cmuar perse ta harxhoj per nje te tille, dmth “te tille” sic gjykoi albano mesiper.

fut mik ke albano qe mos shkoje ta shohe :grin:

une nuk e kam pare, dhe e pranoj paragjykimin tim karshi filmit, megjithate nuk mendoj se eshte humbje kohe pasi tek e fundit eshte prodhim vendi, na thote dicka, ose ndryshe kam kersheri per ta pare.

me ate sebep, po i hidhja nje sy daljeve te reja neper kinema ne tirane; I love Tropoja dilka veçse më 9 shkurt
https://www.kinemamillennium.com/index.php?p=film&info=6084