Bijtë e bijve të emigracionit

2 Likes

Po nuk e do njeri Laren ne Shqiperi (pervec familjes) ose jo ashtu si mendon dhe sygjeron ti. Laren e duan per leke, tu sjelle dhurata, ti qerase restoranteve bareve etj etj. Ne kete prizem e shohin kontributin e Lares nje pjese shume e madhe e shqiptareve ne atdhe. Po te jete per mendje apo eksperienca te ndryshme aha, jane me kompetente atje. Jo vetem i kane vene punet e tyre ne vije por i japin mendje apo keshillojne nga evropa e me gjere deri ne azi e amerike.

2 Likes

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Interesant ky rrefim, po Lara duket me shume si personazh filmash te animuar sesa i vertete…

Ne varesi te shkrimit.

1-Pse nuk e vrau Hysni Kapon tha… se nuk i kish ardhur rradha akoma a derbardh… nuk ka ndonje enigme te madhe…
2-Mesova para ca ditesh se Bullgaria sponsorizon shkollen e gjuhes ne cdo vend te botes nqse mblidhen me shume se 10 femije.U mahnita. Nje kosto fare e vogel per nje impakt madheshtor

@zeqo ketu i sponzorizon shteti kanadez dhe ne kemi dy klasa me femije qe mesojne shqip. Ndersa shteti shqiptar te kujdeset per ata qe ka brenda vathes njehere pastaj te kaloj gardhin dhe te mendoj per ne.

Kjo e menve, shume e vertete. Nje albanez zamoni po me qante hallin se ju andej vetem lakra hani. Ca t’i rrefenja, per Texas skeaks apo per nje ven ktu qe po te jesh i zoti ta hash te gjithe ta japin free dhe picture on the wall. (Me thon te drejten jo se s’e haj dot po me vje turp se pak ftyra ka aty). :smile:

Me kujtove nje shok qe takova kere vere. Du me ardh me tha por vend i ftohte shume. Nuk e kuptoj sesi rrini ju aty ne ate ftohte. Po ku e pe ti i thashe qe ne kemi ftohte. Ne televizor mor burre- si ben dhe ky mu pergjigj. Mire i thashe. Qenke i informum. Dhe qershia mbi torte, kur po ndaheshim me thote shiko interesohu pak per mu ca duhet me be me ardhe andej.

1 Like

eklektike dhe selektive janë e njëjta gjë eva. te tjerat pastaj jane nje konstantim prej sorrosistesh te dëshperuar,që shohin me ankth deshtimin e tyre. as i ashtuquajturi integrim,as internacionaliymi i moderuar përbotist ,nuk arriti ta zhduke ndjenjën kombëtare. as përralla tjetër se ‘‘qëni leh aty ku ha’’,nuk u vërtetua. habiteni dhe nevrikoseni qe ‘‘si ka mundësi ,brezi i dytë nuk ndjen per atdhe vëndin ku lindi e u rrit,po shqipërine’’!
problemin e keni ju _te ushqyerit me inferioritet,dhe të rriturit pa komplekse,që nuk duan te ndihen si turrmë pa identitet. te qënit shqipëria vend problematik,nuk është arsye per te fshehur identitetin ,sic bejne ndoshta shume te integruar:tired_face: as zezeket nuk e bejne,përveç ca zezekeve te bardhe_qe dine dhe italisht merr jahu:grin:

ky eshte tjeter zeqo mo.

Vetem 16 vjece e rritur jashte dhe e vret mendjen per hysni kapon.duhet te jete nga soji I shkabes.

Ik me te dh…sha kanadane me tha njendizaj nje vlonjat den baba den .iku I biri Cufes (gjitonit) dhe u kthye me vrap .s’ishte gje .
Ok- I thace

Po mo…ueeee u beme si kembet e dhise.

ai PF thosh llafe te mencme. Per ket qe thu ti me lart, tha njehere “na lini ne me vujt, mos e beni dhe ju ket gabim qe beme ne dhe erdhem ktej!”

3 Likes