Bjeri t'i bijmë sa majtas djathtas

pa perktheje kete qe e solle tani

jane tre fjale qe jane veshtire te perkthehen poetikisht dhe te kuptohen kontesti i tyre ne boten perendimore ne kohe te qepes.

karaoke = te kenduarit duke ndjek videon me titra

i collant = corape dhe breke bashke per gra (stil modern, i majte)

reggicalze = mbajtese çorapesh per gra (stil klasik, pra i djathte)

ahahaaha :laughing:

por gjithe ky eksitim nuk ka lidhje me zhvillimin shkencor, por me nje arketip erotik.

Belul, pa mundohu ta gjesh kte arketip.

po lere arketipin se nuk eshte nje… ose me mire ; kjo foto ka shume interpretime si psh forma erotike e Apollos qe na con te diqitura e fotos ; kujto Apollon , bej gati prapamodernen.. :rofl:
e me qe ra llafi te kjo teme , shiko cfare konfirmon shkenca:smiley:

ti mund ta lesh arketipin (ne kete rast te penisit), por nuk te len arketipi ty!

i modho, çfare eshte kjo arketipi, a mund te ma shpjegosh, se me duket sikur per here te pare po e nigjoj

Arketipi i nënës është një shembull veçanërisht i goditur. Të gjithë paraardhësit tanë kishin nëna. Ata u zhvilluan në një mjedis që e përmbante nënën ose zëvendësuesen e saj. Ne nuk do të kishim mbijetuar pa lidhjen tonë me një kujdesues kur ishim vetëm foshnje të pambrojtura. Është e arsyeshme të mendosh se ne jemi “ndërtuar” në një mënyrë që reflekton mjedisin tonë evolutiv: ne vijmë në këtë botë të gatshëm për ta kërkuar nënën, për ta dashur atë, për ta njohur atë, për t’u marrë me të.
Kështu, arketipi i nënës është aftësia jonë e gatshme tashmë për të njohur një marrëdhënie të caktuar, atë të mëmësisë. Jungu tha se ky është një koncept abstrakt, dhe se ne e projektojmë shpesh arketipin në botën e jashtme, zakonisht tek nënat tona. Edhe kur arketipi nuk gjen një person të caktuar të gatshëm, ne priremi të personifikojmë arketipin, pra ta kthejmë atë në një personazh mitologjik librash. Ky personazh simbolizon arketipin.
Arketipi i nënës simbolizohet nga nëna e hershme ose “nëna tokë” e mitologjisë, nga Eva dhe Maria në traditat perëndimore ose nga simbole më pak personale si p.sh. kisha, kombi, pylli apo oqeani. Sipas Jungut, dikush, nëna e të cilit nuk ka arritur të kënaqë kërkesat e arketipit, mund të jetë një person që e kalon jetën e tij duke kërkuar rehat dhe paqe në kishë, ose duke u identifikuar me “kombin” e vet, ose duke medituar me figurën e Marisë, ose duke bërë një jetë afër detit.

flm per mundimin, por prap nuk iu afrova te vertetes, a mund te gjesh nje fjale shqipe qe i perafrohet kesaj fjale, dhe te ma japesh shpjegimin edhe me shembuj, flm,

Si tha ai profesori im i dikurshëm tirons i fakultetit, kur ju drejtua dikujt që bënte sikur s’merrte vesh:

Ndigjo mër çun, ne bojm punën ton dhe sun kena ardh’ ktu me t’rregullu ty për fare!

2 Likes

Ja po ta perkthej nga Wiki me pak a shume.

Prejardhja e fjales arche=origjinale, zanafillor; tipos=model, ekzemplar, marke, tipik

Ne filozofi perdoret per ide paraekztstuese dhe primitive, si psh idete platonike qe ekzistojne si ide ne vetvete., ne psikologji perdoret per te tregu idete instiktive dhe te predeterminuara te inkonshit njerzor etj.

Tani trego qe e kuptove mesimin dhe mundimi im nuk shkoi kot duke na treguar idene arketip te fotos se Belulit. Nuk eshte suma, se e di qe aty e ke menjen, kerkoje ne vend tjeter, pastaj lidhe me sumen po deshe.

xixa, puna eshte se une nuk bej sikur nuk kuptova, ne fakt une bej sikur nuk kuptoj tek puna (magazina) por jo ketu, dhe i modhi u mundua te ma shpjegoje por dukej sikur fliste me vehten e jo me mua qe e nigjoja per here te pare ate koncept,

tani i modho, me sill te lutem shembuj, me nderto fjali me kete fjale qe te arrij te kuptoj se ç’kuptim ka,

psh fraza pedagogjike didaktike:

Se cili eshte arketipi i topit vetem penisi me syze nuk e gjen dot!

hajde pergjigje hajde, tamam pergjigje k…
imagjino te jesh ti para shum studenteve dhe te te pyesin per nje gje, dhe ti pas pergjigjes se pare e te dyte, tu nxjerresh penisin, imagjino se çfar fiasko do jete per tya.

archeopter-
ja po të jap edhe unë një tjetër shembull

po nuk arrite të shohesh se arketipi i kujt është osht ky arkeopteriksi, harram voet e zime qi t’ka dhon nona m’vegjli

bon vaki m’thuj se osht i gjeldetit t’Peqinit

1 Like

i modho, ma nderto dhe nje here shpjegimin e pare, por me shembuj,
mos u merzit se edhe ketu, kur nuk e kuptoj nje fjale, iu them belgjeve te me sjellin sinonimin e asaj fjale dhe shembuj me fjali.

1 Like

hej ç’je tu ju bo belgjve t’magazinës ti mor byrazer, zbor për besë, zbor… me kapterr Pjerin

1 Like

"po nuk arrite te shohesh se arketipi i kujt osht"
ketu me rri, ma nderto dhe nje here fjaline duke sjelle nje fjale tjeter sinonim apo te perafert me te.

Pjer, fakju banana arketip: