Botës në krizë i nevojiten etër dhe nënë të reja (Pjesë e dytë)


pjesën e parë e gjeni këtu

-Nuk e di, e ka bërë këtë maskarallik në mënyrë të vetëdijshme apo të pavetëdijshme?

-Unë kam nje dilemë të trete: kush të jetë më maskarallik nga këto të dyja mundësi?

(sigurisht edhe kete e ka thene i Modhi :smiley:)

Inferioriteti eshte i majte,si femra,krishterizmi. Çi do dikodomite,tiku,lerja albes

Neqoftese nuk i do dikotomite, aq me keq per ty, se te dun fort ato ty.

Bota ka nevoje per nje baba si marloni

Bota qe prej kohes Adamit dhe Eves ka per babe Marlonin, prove jane taborri i kalamojve te Marlonit duke diskutuar tek shkallet e pallatit per te ardhmen e botes.

aaa tiku tiku,
nuk e gjete
te iku!
çi do greqizmat o tiku
lërja albës nga çifliku:hugs:

mire po ja le greqizmat albes dhe po ja le te Modhit :smiley: te jape ty pellazgjizmat (me nje shtese sqaruese te vogel):

Neqoftese nuk i do dy bolet, aq me keq per ty, se te dun fort ato ty (si njeri pa bole) - i Modhi :smiley:

kjo e dyta me pelqeu, me shume se e para, eee

Pjer me siguri te ka pelqy kjo pjese qe eshte pjesa me e bukur e pjese se dyte, me siguri te ka eksitu si dashamires i kapitalizmes qe je:

pjeset sipas interpretimit te frojdit, mu nuk para me pelqejne, per mu ai ngelet karagjozi me i madh qe ka nxjerr ky planet, pavarsisht se ti e merr ate si reference orientimi.
mu me terhoqi ai binomi qe permendet gjithmon; e mira dhe e keqja, abeli dhe kaini, burri dhe gruaja, fuqia dhe dobesia, veri-jug, fshati dhe qyteti, etj,etj, e kjo gje me kujtoi teorine kapitalizmi dhe socializmi, dhe mendoj se keshtu do jete gjithmone, do hecin krah per krah…

E di qe e mba per karagjoz, nuk je vetem ti qe e mban te tille. Dhe ne fakt Frojdi eshte karagjoz, por eshte edhe shume serioz, karagjozlliku dhe serioziteti ecin krah per krah si kapitalizmi dhe socializmi. Per jo pergjithmone si thu ti, do te vije nje kohe qe dikotomite do shkrihen bashke. Dhe qe te arrije kjo kohe dy bolet duhet te shkrihen bashke, duhen te mblidhen bolet dhe felet qe jane hallakat sa anej knej neper bote.

Pranej filloje nga vetja, mblidhi bolet (dikotimite) Pjer! Mos i haperda sa anej knej!

qe kapitalizmi me socializmin do shkrihen se bashku, po , edhe do ndodhe, pasi kjo shihet edhe ne ditet e sotme ne shume elemente te tyre, por/ama ne te tjerat, dikotomite a binomet e tjera, nuk e di, nuk jam specialist.

un jam me keq se ty, sepse nuk jam specialist ne asgje. Por duke u morr vazhdimisht me bole, prej hallit jom bo specialist bolesh, dhe kam kuptuar se bashkimi i boleve eshte kusht fillestar qe te behen bashke edhe dikotomite e tjera.

Bole te gjithe botes bashkohu! (kunder intelektualit t’modh Pjer Paolo Pasolini me shkop fshese ne dore)

1 Like

Shkrim interesant por i thelle per koken neandertalase te pellazgut delta .:blush:

Uuuuu ,na na moj e kozmait,na ,qe ke lexuar dhe biblen:joy: te hengri thellesia moj qyqe:grin: po ti,po ta kishe kuptuar ,nuk flisje,se je e 10-r me ato qe thote tiku! Feminizmi,socializmi fetarizmi,perbotizmi,shumkulturalizmi,jane objektiva te inferioreve !
Ti me mire thellohu ne ndonje fushe tjeter,me praktike! Koveçër ka plot ameriqia! Se mendje e shendoshe ne trup te shendoshe,kane thene ata “dikodomistat” e tikut!

delta pa dhom, tiku nuk po thot per inferioret tamam keshtu si e thu ti si superior.

Pastaj qellimi i tikut eshte te prishe strukturen false dhe deshperuese superior-inferior, se pari sepse asnjehere nuk eshte marre vesh kush eshte superior e kush eshte inferior, se dyti tani inferioret jane bere superior (besoj se ti e di etimologjine e termit “inferior”), se treti … ka edhe te trete, por ti nuk pranon keto me pare, e ç’te vazhdoj me tej?